Z bývalé školní kuchyně se stalo gastrocentrum
Havlíčkův Brod – Ve středu odpoledne bylo na pracovišti Obchodní akademie a Hotelové školy na Kyjovské ulici slavnostně otevřeno nové gastrocentrum.
Redakce
Diskutovat (0) 9.9.2010 13:10
To by mělo především sloužit potřebám žáků, kteří si zde budou moci zdokonalovat svoje praktické dovednosti. Teorii a znalosti z jiných předmětů budou studenti vstřebávat stále v budově na ulici Bratříků.
„Přestavěli jsme bývalou školní kuchyni a renovované prostory by měly sloužit pro odborný výcvik a časem by zde mohli žáci vařit i pro svoje spolužáky. Dříve se sem totiž jídlo dováželo a my jsme hledali řešení, které by mohlo tento problém vyřešit,“ uvedla zástupkyně ředitele pro obory vzdělávání s výučním listem a praktické vyučování, Marie Mrázová.
Moderní přístroje
Žáci školy se budou v gastrocentru určitě cítit dobře. Kuchyně je vybavena moderními přístroji, mimo jiné zde stojí dva nové konvektomaty za více než sto tisíc korun.
„Je to tady nové a moderní a pro nás mnohem jde o lepší prostředí než v kuchyňkách, ve kterých jsme vařili dříve,“ řekl včera jeden z žáků, kteří při slavnostním otevření názorně předváděli nové přístroje, Zdeněk Ernst. Ten spolu s dalšími spolužáky střídá výuku v cyklu sudý – lichý týden.
„Vždy jeden týden vaříme v kuchyních a další týden máme teorii,“ dodal učeň třetího ročníku. Během tohoto cyklu se podle zástupkyně ředitele Mrázové v nových prostorách vystřídá dvě stě žáků z oborů kuchař – číšník, stravovací a ubytovací služby, a také z oboru hotelnictví. Nová kuchyně tedy zahálet nebude.
Ke zřízení gastrocentra, které se nyní řadí mezi nejlépe vybavené v rámci všech škol v kraji Vysočina, bylo nutné vynaložit investici 5,3 milionu korun. Stavební úpravy započaly zhruba v polovině letošního června a během prázdnin se podařilo všechny práce včas dokončit.
„Náklady hradil kraj Vysočina, ale my jsme k akci využili jeden a půl milionu korun z našeho investičního fondu. Museli jsme sem nakoupit nové vybavení, prostory upravit tak, aby vyhovovaly hygienickým požadavkům, byla sem instalována vzduchotechnika i klimatizace, “ přiblížil alespoň částečně některé inovace ředitel školy Jiří Forman.
Miroslav Včela





















