VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kauze podvodu soudní senát stále ještě nerozhodl

Havlíčkův Brod – Případ trestného činu podvodu, který v posledních měsících rozplétá senát Okresního soudu v Havlíčkově Brodě, se stále ještě nedočkal rozuzlení.

10.9.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Ve čtvrtek v soudní síni pokračovalo složité dokazování, to však stále ještě není u konce. Aktéři případu, o kterém Deník již v červnu informoval, tak stále čekají na rozsudek.

Celá kauza se zrodila už zhruba před čtyřmi lety. Poškozený Jan Š. chtěl svoji tíživou finanční situaci řešit další půjčkou, kterou však nestíhal splácet, a tak mu byla věřitelem zprostředkována další osoba, Zdeněk K., který se nabídl, že od něj odkoupí jeho rodinný dům. Část peněz z prodeje domu měla jít na umoření dluhu a zbytek částky měl být Janu Š. a jeho, dnes již bývalé ženě, vyplacen. Manželé ještě několik měsíců dokonce mohli v domě bydlet a zhruba dvě stě třicet tisíc jim na účet skutečně přišlo. V tomto místě se ale verze obou stran rozcházejí.

Zbytku peněz, více než devíti set tisíc, se totiž poškození ani po delší době podle svých slov nedočkali. „Nejsem si ale vědoma, že bych nějakou směnku o vyplacení podepisovala. Žádné peníze jsme nedostali. Ten papír jsem viděla poprvé až na policii,“ tvrdila v červnu u soudu Radka Š.

Detektor lži

To ale obviněný, který disponuje i směnkou, která by měla dokázat proplacení peněz, odmítl. Podpisy poškozených na směnkách jsou totiž podle obhájce obviněného i podle soudního znalce pravé, ale poškozený ani jeho žena během minulého jednání nedokázali vysvětlit, jak se na směnku dostaly.

Ve čtvrtek soudní senát vyslechl znalecký posudek psychologa, který hodnotil profily šesti osob, svědků i poškozených. Znalec u všech uvedl, že jejich výpovědi mohou být považovány za věrohodné. I proti tomu se však obhajoba ohrazovala.

Na přetřes přišly i výsledky testů na detektoru lži, kterým se tyto osoby také dobrovolně podrobily. „Položené otázky byly konzultovány i s policisty a všichni se jim podrobili na základě vlastní vůle a dobrovolně,“ informovala jedna z odbornic, které výsledky z detektoru lži hodnotily, Dana Štěpánková z Kriminalistického ústavu v Praze. Ta přítomným v soudní síni také přiblížila celou práci s detektorem.
Výsledky tohoto testu, které se ovšem v soudní praxi neberou jako směrodatný důkaz, se však Deníku získat nepodařilo.

„S ohledem na stále pokračující dokazování bohužel k těmto výsledkům nemohu nic bližšího sdělit,“ uvedla předsedkyně Senátu Hana Doubková.

Svědky mate velký časový odstup

Odpoledne pak soud čekal na výpovědi dalších čtyř svědků. Ty však, bohužel, příliš nového světla do celého případu nevnesly. Jedna ze svědkyň se k jednání ani nedostavila a další dva předvolaní uvedli, že s ohledem na velký časový odstup od projednávaných událostí si již nemohou na nic podrobnějšího ke kauze vzpomenout. Jejich původní výpovědi jsou ovšem zaprotokolovány.

U soudu vypovídala i svědkyně z Havlíčkova Brodu. Byla dotazována hlavně na jinou událost, při které měla být její kamarádce vyplacena obviněným Zdeňkem K. v autě na havlíčkobrodském vlakovém nádraží půjčka dvaceti tisíc korun. I ta je ale předmětem ostrého sporu, přestože zcela nesouvisí s hlavním případem.

Sám obžalovaný během pokládaných dotazů ženu nepřímo obvinil, že svoji výpověď, kterou v předchozích letech již měnila a obě verze se rozcházely v datu celé události, změnila účelově. Žena toto tvrzení jednoznačně v emotivní odpovědi před soudem odmítla.

Senát okresního soudu musel celé jednání odložit na neurčito. V celé probíhající kauze by měli být totiž vyslechnuti ještě další svědci, a na konečné rozhodnutí soudu si tak budou muset obě strany ještě počkat.

Miroslav Včela

10.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Havlíčkův Brod - Třináctý ročník žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě už potřetí navštívil Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. Studenti letní školy s ním měli možnost diskutovat o počátcích sociálních sítí u nás v Česku a také o jejich vlivu na současné mezilidské vztahy.

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení