VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům na půli cesty už má druhý chráněný byt

Havlíčkův Brod – Druhý chráněný byt pro klienty z dětských domovů a výchovných ústavů otevřela v Havlíčkově Brodě nezisková organizace Centrum J. J. Pestalozziho, o. p. s. v rámci služby Dům na půli cesty.

24.9.2010
SDÍLEJ:

Nový chráněný byt v centru Havlíčkova Brodu vymalovali a uklidili sami klienti v rámci ergoterapie (léčby prací). Po dobu svého pobytu jsou povinni dodržovat přesně daný domovní řád. Jinak by museli byt opustit.Foto: Zuzana Kalvodová

„V současné době můžeme nabídnout našim klientům přístřeší ve dvou bytech s celkovou kapacitou osmi lůžek,“ informovala Zuzana Kalvodová, sociální pracovnice a zároveň vedoucí služby Domu na půli cesty.

Jak zdůraznila, podařilo se další byt získat díky dobré spolupráci s městem Havlíčkův Brod, které Centru potřebný byt pronajalo.

Na výzdobě a úklidu bytu se podíleli sami klienti v rámci erogoterapie (léčby prací). „Klienti sami celý byt vymalovali, uklidili, natřeli radiátory apod. Postupně se daří získat i základní bytové vybavení pomocí finančních příspěvků od nadací,“ prozradila sociální pracovnice.

Sociální služba Dům na půli cesty se zaměřuje na klienty věkové kategorie osmnáct až 26 let. „Klienti přicházejí vesměs z dětských domovů, výchovných ústavů, ale i z pěstounské péče nebo z rodin, kde nepanuje zrovna harmonické prostředí, kde se vyskytují různé sociálně patologické jevy“ vysvětlila Zuzana Kalvodová.

Připravují krizové centrum

Jak Zuzana Kalvodová během rozhovoru zdůraznila, klienti užívající chráněný byt jsou povinni dodržovat daný domovní řád a dohodnuté podmínky. V opačném případě jim hrozí i možnost, že budou muset bydlení opustit.

„V poslední době jsme tu bohužel měli i jeden takový smutný případ, kdy jsme se museli s klientem rozejít,“ podotkla sociální pracovnice.
Finance na svoji činnost získal havlíčkobrodský Dům na půli cesty z peněz Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.
Získal je v rámci individuálního projektu a to prostřednictvím kraje Vysočina. Kromě chráněného bydlení nabízí Centrum J. J. Pestalozziho i ambulantní služby.

Pomoc sociálně právní i psychologické poradenství. Do budoucna uvažuje otevřít i krizové centrum. Takové zařízení na Vysočině dosud chybí.

„Ale z naší praxe například na Pardubicku vidíme, že je velmi potřebné. V poslední době se tam výrazně zvyšuje počet klientů, kteří hledají radu a pomoc. Nejčastějším problémem který klienty trápí jsou mimo jiné neutěšená ekonomická situace a veliké dluhy. To jak dluhy rodin našich klientů, tak i jich samotných,“ upřesnila Zuzana Kalvodová

Kdo byl Jan Jindřich Pestalozzi
Johann Heinrich Pestalozzi (12. ledna 1746 – 17. února, 1827) byl významným švýcarským pedagogem a výchovným reformátorem. Mimo to působil jako filozof, filantrop, politik a školní a sociální reformátor. Po Janu Amosu Komenském se jedná o jednu z nejvýznamnějších postav moderní světové pedagogiky. Svoje pedagogické snahy věnoval hlavně výchově sirotků a dětí ze sociálně vyloučených rodin. Po Johannu Heinrichovi Pestalozzim je pojmenována i Střední pedagogická škola J. H. Pestalozziho v Litoměřicích.

Autor: Štěpánka Saadouni

24.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení