VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sluchově postižení nemají peníze dokonce už ani na nájem

Havlíčkův Brod – Nemají už ani na nájemné. V těžké finanční situaci se nachází poradna pro sluchově postižené v Havlíčkově Brodě.

6.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Miroslav Kucei

V rámci Týdne sociálních služeb uspořádala Den otevřených dveří, s reálnou obavou žeje to akce poslední.

Příští rok poradna svoje dveře neotevře možná nikomu a sluchově handicapovaní si budou muset jezdit pro radu a pomoc až do Jihlavy.

„Vedoucí Jiřina Kocmanová takovou situaci nechce dopustit. Hledá proto možnosti, kde se dá. Někteří naši klienti jsou z velké části senioři, mají zdravotní potíže. Už cesta do Havlíčkova Brodu je pro ně problematická,“ říká pracovnice sociálních služeb v poradně pro sluchově postižené Ivana Kohoutová.

Poradna měla s financemi potiže už loni, ale tehdy je zachránil sponzorský dar. Otázka je, jestli se někdo podobně ochotný a štědrý najde i letos.

Loni byla totiž jejich kancelář v domě 5. května vytopena, protože vinou velkých mrazů popraskaly okapy. Poradna se musela přestěhovat jinam, do prostor které jsou ale ještě dražší než ty původní.

Šetří na všech místech

Zatím poradna maximálně šetří na vybavení, o klienty se stará jedna sociální pracovnice, další terénní pracovník je spíš neplacený dobrovolník.

Jedna z možností je přestěhovat se jinam, do levnějších prostor, ale to je podle Ivany Kohoutové v Havlíčkově Brodě značný problém. „Vstupy musejí být bezbariérové, nebo aspoň přiměřeně přístupné i lidem s tělesným handicapem. V lokalitě kam se naši klienti budou moci dopravit. Takové místo se ve městě hledá těžko,“ vysvětluje Kohoutová.

Poradna je zcela závislá na dotacích, ale ani ty nezaručují, že poradna bude příští rok ještě existovat. Přitom ji měsíčně navštěvují stovky klientů, a to jak klientů stálých, tak i úplně nových, protože lidí se sluchovými problémy rok od roku přibývá.

Žádají pomoc v sociální oblasti, oblasti práva, ale také radu a pomoc při koupi, výběru a opravách kompenzačních pomůcek. „Od města Havlíčkův Brod jsme dostali na rok částku čtyři tisíce korun. Jak to bude s dotacemi od Ministertva práce a sociálních věcí nikdo neví. Od nového roku mají přijít drastické úspory, takže lze očekávat nižší dotace, byť se účastníme různých dotačních a grantových programů. Sociální služby obecně zřejmě nic radostného v budoucnu nečeká,“ obává se Kohoutová.

Poslední možnost, získávat finanční příspěvky od klientů je podle Kohoutové nemožná, ba dokonce v rozporu s paragrafy. „Naše stanovy jasně říkají, že naše služby jsou bezplatné. Nesmíme od klientů vybírat žádné peníze, protože bychom se dostali do střetu se zákonem,“ zdůrazňuje Kohoutová.

Autor: Štěpánka Saadouni

6.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání s občany Třeště
17

Zemanovi v Třešti odpůrci vystavili dvě červené karty. Ty jim zmokly

První den návštěvy prezidenta republiky v Kraji Vysočina. Setkání se zastupitely na Krajském úřadě.
18

Zastupitel vyzval Zemana k tomu, aby držel bobříka mlčení

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Zlatý Havlíčkobrodský střevíček pro Štáflovku

Havlíčkův Brod – Svou choreografii Sluneční soustava v brodské sportovní hale předvedly dívky ze Školního sportovního klubu Základní školy Štáflova. Tato choreografie jim přinesla první místo i na celorepublikovém finále soutěže Česko se hýbe ve školách. A u poroty zvítězilo i tentokrát.

OBRAZEM: Šedé garáže krajského úřadu rozsvítili motýli ze Světlé

Světlá nad Sázavou – Podzemní garáže Krajského úřadu Vysočiny teď mají neobvyklou atrakci. Místo fádních a neútulných šedých zdí zde návštěvníci narazí na působivou sbírku motýlů. Ty jsou dílem studentů třetího ročníku oboru Bytový architekt ze Světlé nad Sázavou. Díky neonovému spreji motýli v temné chodbě doslova svítí.

V odchovně prasat panuje přísná hygiena

Kojetín – Přísná bezpečnostní opatření a hygiena. To je podle inženýra Petra Pavliše z akciové společnosti Provem jediná možnost, jak chránit domácí chovy prasat před hrozbou afrického moru. Společnost Provem sídlí nedaleko obce Kojetín na Havlíčkobrodsku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies