VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stát poskytuje dotace na budování biokoridorů

Havlíčkův Brod – Téměř dvě stovky žadatelů z celého kraje Vysočina a z toho kolem padesáti z Havlíčkobrodska usiluje v poslední době každoročně o získání dotace z Operačního programu životního prostředí zaměřeného na budování mokřadů a rybníků, výsadbu zeleně, budování biokoridorů, či jiných investic ekologického typu.

2.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Michaela Rozsypalová

Biokoridory jsou součástí územních plánů měst a obcí a je tedy nutno s podobnými ekologickými aktivitami do budoucna počítat.

Například na Přibyslavsku se k budování biokoridoru pod městem chystá Václav Kasal. Soukromý vlastník ekonomicky nevyužitelné louky, který ale nechce tento pozemek nechat ležet ladem. Ze státní dotace chce vybudovat rybník a dvě záchytné tůně pro vodní živočichy.
První stavební práce by zde měly začít asi na podzim příštího roku. „Podle odborných doporučení by se mělo začít se stavbou až po žních, protože bude třeba odstraňovat povrchovou hlínu a provádět náročné úpravy terénu,“ vysvětluje Václav Kasal.

Finančně náročné

Budování biokoridorů a jiných ekologických staveb není ale levná záležitost a neobejde se bez státních dotací. Z Operačního programu životního prostředí lze čerpat peníze například na výsadbu zeleně nebo na stavbu tůní či rybníků.

„O dotace z tohoto programu je obrovský zájem. Kraj Vysočina je v čerpání dotací z tohoto programu ve srovnání s jinými kraji vysoce nadprůměrný. V poslední době přichází podstatně více žádostí, než Operační program může pokrýt,“ konstatuje Václav Hlaváč, vedoucí havlíčkobrodského střediska Agentury ochrany přírody a krajiny. „Jednou z největších podpořených akcí je Revitalizační a protipovodňová opatření na Cihlářském potoce v Havlíčkově Brodě, úspěšně dokončené byly třeba Žebrákovský rybník, rybník v Hlohově nebo rozsáhlé výsadby zeleně u obce Lučice,“ uvádí několik příkladů Hlaváč.

Kromě Operačního programu životního prostředí jsou v současné době pro zájemce k dispozici i další dotační tituly, zejména Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny a Program péče o krajinu. Očekává se ale, že tyto zdroje budou v souvislosti s úspornými opatřeními Ministerstva životního prostředí od příštího roku výrazně omezeny. Agentura ochrany přírody a krajiny je ale ochotna zájemcům o projekty poradit, aby měly šanci na úspěch.

Co je biokoridor?
Biokoridory jsou součástí územních systémů ekologické stability. Tyto ekologické systémy po celém území ČR zahrnují takzvaná biocentra, která jsou mezi sebou vzájemně propojena biokoridory.
ekolog Václav Hlaváč

Autor: Štěpánka Saadouni

2.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení