VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav: zvolili jen starostu

Přibyslav - Povolební rozepře ve městě dramaticky vyvrcholily v úterý večer na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva.

11.11.2010 4
SDÍLEJ:

Jan Štefáček na ustavujícím zasedání svůj post obhájil. Politická situace v Přibyslavi ale i nadále zůstává nepřehledná. Foto: Ivo Havlík

Těsnou většinou 8:7 byl staronovým starostou zvolen Jan Štefáček, ale svoji pozici zachránil, když zvedl ruku sám pro sebe. Další hlas dostal od svého volebního seskupení nezávislých kandidátů, tři od ČSSD, dva od lidovců a jeden od KSČM. Karty dalších kandidátů do rady už padaly pod stůl jako znehodnocené. Nebyl zvolen místostarosta a opět o jediný hlas prošel jenom Jaroslav Sedlák z ČSSD.

Nesmí hlasovat

„Za této situace musí dále pracovat stará rada, včetně například již ve volbách občany nezvoleného zástupce ODS a naopak nový člen rady Sedlák na jednání bude moci přicházet, ale bez práva hlasovat,” vysvětlil publiku unikátní případ starosta Štefáček.

Občanská demokratická strana ústy svého předsedy Martina Kamaráda oznámila, proč spolu s Nezávislými pro Přibyslav odchází do opozice:
„Nenecháme se zkorumpovat funkcemi a podílem na moci, prioritou pro nás zůstává změna způsobu vedení radnice, změna v jednání radnice s občany, a zásadní změna v hospodaření města,” prohlásil Kamarád za dlouhotrvajícího potlesku téměř zaplněného auditoria.

Jeho slova podpořila „jednička” z kandidátky Nezávislí pro Přibyslav Marie Křesťanová: „Prožili jsme zklamání z toho, že povolební jednání se takřka výlučně vedla o tom, zda Jan Štefáček bude nadále starostou, takřka vůbec ne o programu, proto své místo vidíme v opozici”.
Podle Štefáčka je ale přibyslavská ODS stranou, které nejde o práci na radnici.

„ODS chce všechno nebo nic, přitom o práci vedení města nic nevědí, tím ale myslím přibyslavskou ODS, nikoliv tuto stranu jako celek,” konstatuje Štefáček.

Lidovci ve vztahu ke KSČM otočili

Salto po volbách předvedli lidovci. Byli to mladí křesťanští demokraté, kdo na předvolební představení lídrů šesti kandidujících stran a seskupení nevpustili učitelku Zdenu Neumanovou, která jako bezpartijní stála v čele kandidátky KSČM.

Ovšem, když lidovci její hlas potřebovali k tomu, aby byl Jan Štefáček opět zvolen starostou, tzv. politický rasismus dali stranou a v úterý hlasovali i proto, aby se jediná reprezentantka komunistů v zastupitelstvu stala předsedkyní kontrolního výboru, tuto funkci oproti ní nedostal zástupce ODS.

Proč se tak stalo, vysvětlil za lidovce dnes již bývalý místosta Michael Omes následovně: „KDU-ČSL se dostala do nevděčné role rozhodčího, který, ať už se přikloní na tu, či onu stranu je to vždycky špatně. Proto jsme se nakonec rozhodli tak, jak jsme se rozhodli a doufali jsme, že se ostatní strany mezi sebou nějak domluví, ale to se nestalo.”

Ustavující zasedání chtěl uzavřít starosta Štefáček odsouzením předvolební nevraživosti. Ota Benc (ODS) ovšem doložil, že to byl právě Štefáček, kdo rozděloval občany a zneužíval městský tisk distribuovaný do všech domácností k nepodloženým útokům na volebního soupeře.

„Proto věřím, že když na příštím zastupitelstvu zvolíme místostarostu a doplníme radu, že současně zvolíme také jiného starostu,” řekl zastupitel, jemuž občané dali rekordní počet hlasů, a pokud by byly přímé volby starostů, bez pochyby by se jím stal.

Bývalý místostarosta Michael Omes včera již nastoupil do nového zaměstnání. „Z vedení radnice odcházím s pocitem dobře vykonané práce, myslím, že jsem ve své funkci udělal maximum. Z komunální politiky ale neodcházím úplně. Zůstávám v zastupitelstvu. Doufám, že se situace na radnici do budoucna nějak vyřeší, co se týče funkce místostarosty, zatím tuto práci zvládne starosta, ale do budoucna by to nebyl dobrý stav,” řekl Omes.

Podle starosty Jana Štefáčka se na chodu radnice nic nemění. „Zastupitelstvo města funguje, starosta byl zvolen. V současné době starosta zastává i agendu spadající do kompetencí místostarosty,” vysvětlil Štefáček s tím, že na příštím prosincovém zasedání zastupitelstva se bude opět volit složení nové městské rady.

Obavy, že by ODS chtěla v Přibyslavi komunální volby zopakovat, starosta nemá.

Ivo Havlík, Štěpánka Saadouni

11.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení