VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přibyslav: zvolili jen starostu

Přibyslav - Povolební rozepře ve městě dramaticky vyvrcholily v úterý večer na ustavujícím zasedání nového zastupitelstva.

11.11.2010 4
SDÍLEJ:

Jan Štefáček na ustavujícím zasedání svůj post obhájil. Politická situace v Přibyslavi ale i nadále zůstává nepřehledná. Foto: Ivo Havlík

Těsnou většinou 8:7 byl staronovým starostou zvolen Jan Štefáček, ale svoji pozici zachránil, když zvedl ruku sám pro sebe. Další hlas dostal od svého volebního seskupení nezávislých kandidátů, tři od ČSSD, dva od lidovců a jeden od KSČM. Karty dalších kandidátů do rady už padaly pod stůl jako znehodnocené. Nebyl zvolen místostarosta a opět o jediný hlas prošel jenom Jaroslav Sedlák z ČSSD.

Nesmí hlasovat

„Za této situace musí dále pracovat stará rada, včetně například již ve volbách občany nezvoleného zástupce ODS a naopak nový člen rady Sedlák na jednání bude moci přicházet, ale bez práva hlasovat,” vysvětlil publiku unikátní případ starosta Štefáček.

Občanská demokratická strana ústy svého předsedy Martina Kamaráda oznámila, proč spolu s Nezávislými pro Přibyslav odchází do opozice:
„Nenecháme se zkorumpovat funkcemi a podílem na moci, prioritou pro nás zůstává změna způsobu vedení radnice, změna v jednání radnice s občany, a zásadní změna v hospodaření města,” prohlásil Kamarád za dlouhotrvajícího potlesku téměř zaplněného auditoria.

Jeho slova podpořila „jednička” z kandidátky Nezávislí pro Přibyslav Marie Křesťanová: „Prožili jsme zklamání z toho, že povolební jednání se takřka výlučně vedla o tom, zda Jan Štefáček bude nadále starostou, takřka vůbec ne o programu, proto své místo vidíme v opozici”.
Podle Štefáčka je ale přibyslavská ODS stranou, které nejde o práci na radnici.

„ODS chce všechno nebo nic, přitom o práci vedení města nic nevědí, tím ale myslím přibyslavskou ODS, nikoliv tuto stranu jako celek,” konstatuje Štefáček.

Lidovci ve vztahu ke KSČM otočili

Salto po volbách předvedli lidovci. Byli to mladí křesťanští demokraté, kdo na předvolební představení lídrů šesti kandidujících stran a seskupení nevpustili učitelku Zdenu Neumanovou, která jako bezpartijní stála v čele kandidátky KSČM.

Ovšem, když lidovci její hlas potřebovali k tomu, aby byl Jan Štefáček opět zvolen starostou, tzv. politický rasismus dali stranou a v úterý hlasovali i proto, aby se jediná reprezentantka komunistů v zastupitelstvu stala předsedkyní kontrolního výboru, tuto funkci oproti ní nedostal zástupce ODS.

Proč se tak stalo, vysvětlil za lidovce dnes již bývalý místosta Michael Omes následovně: „KDU-ČSL se dostala do nevděčné role rozhodčího, který, ať už se přikloní na tu, či onu stranu je to vždycky špatně. Proto jsme se nakonec rozhodli tak, jak jsme se rozhodli a doufali jsme, že se ostatní strany mezi sebou nějak domluví, ale to se nestalo.”

Ustavující zasedání chtěl uzavřít starosta Štefáček odsouzením předvolební nevraživosti. Ota Benc (ODS) ovšem doložil, že to byl právě Štefáček, kdo rozděloval občany a zneužíval městský tisk distribuovaný do všech domácností k nepodloženým útokům na volebního soupeře.

„Proto věřím, že když na příštím zastupitelstvu zvolíme místostarostu a doplníme radu, že současně zvolíme také jiného starostu,” řekl zastupitel, jemuž občané dali rekordní počet hlasů, a pokud by byly přímé volby starostů, bez pochyby by se jím stal.

Bývalý místostarosta Michael Omes včera již nastoupil do nového zaměstnání. „Z vedení radnice odcházím s pocitem dobře vykonané práce, myslím, že jsem ve své funkci udělal maximum. Z komunální politiky ale neodcházím úplně. Zůstávám v zastupitelstvu. Doufám, že se situace na radnici do budoucna nějak vyřeší, co se týče funkce místostarosty, zatím tuto práci zvládne starosta, ale do budoucna by to nebyl dobrý stav,” řekl Omes.

Podle starosty Jana Štefáčka se na chodu radnice nic nemění. „Zastupitelstvo města funguje, starosta byl zvolen. V současné době starosta zastává i agendu spadající do kompetencí místostarosty,” vysvětlil Štefáček s tím, že na příštím prosincovém zasedání zastupitelstva se bude opět volit složení nové městské rady.

Obavy, že by ODS chtěla v Přibyslavi komunální volby zopakovat, starosta nemá.

Ivo Havlík, Štěpánka Saadouni

11.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení