VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odborníci hovořili o citlivém tématu umírání a smrti

Havlíčkův Brod – Ani v okamžiku umírání a smrti by člověk neměl být sám a neměl by ztratit důstojnost.

25.11.2010
SDÍLEJ:

Garantem semináře o paliativní péči se stala dětská lékařka Magdalena Weberová-Chvílová. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Seminář na téma hospicová a paliativní péče o umírající pacienty pro zdravotní sestry a další nelékařský personál, včetně zaměstnanců charitních zařízení, pořádala včera havlíčkobrodská nemocnice.

Jen za loňský rok zemřelo v kraji Vysočina více než sedm tisíc osob. Důvodem úmrtí byla na prvním místě oběhová selhání, na druhém pak různé zhoubné novotvary.

Zdravotní sestra Dagmar a Dana pracují na chirurgickém oddělení havlíčkobrodské nemocnice. „Když pacient před vašima očima umírá poprvé, je to náročné na psychiku a je to velmi zvláštní pocit, na který dlouho nezapomenete,“ popisuje zdravotní sestra Dagmar svoje první profesní setkání se smrtí. „Musíte ale takovou situaci brát s nadhledem. Představit si, že v tomto okamžiku jste to vy, kdo pacienta na jeho poslední cestě doprovodí. Tudíž jste vlastně na místě jeho blízkých, kteří by s nemocným mohli být a z různých důvodů nejsou,“ říká Dana, která sice patří už ke zkušeným zdravotníkům, ale ani pro ni nejsou takové situace jednoduché.

Dana ani Dagmar nepatří k těm zdravotnicím, které by setkání se smrtí a umíráním pacientů zasáhlo tak, že by se rozhodly změnit profesi i když i takové případy se někdy stávají.

Uvítali by ale daleko víc informací o oblasti poskytování paliativní péče, více seminářů na toto téma, konzultace s odborníky, kteří by jim například doporučili nějakou vhodnou literaturu. „Nám zdravotníkům poradí v některých krizových situacích nemocniční psycholog, naučí nás jak se s nemocí a smrtí v rámci naší profese vyrovnat. Ale pro nás je také důležité vědět, jak s umírajícím člověkem komunikovat a jaký k němu zaujmout přístup, abychom neuráželi jeho lidskou důstojnost,“ shodují se obě zdravotní sestry.

Jednou z možností, jak se zdravotníci mohou v oblasti paliativní péče vzdělat byl právě odborný seminář. Jeho hlavním garantem se stala dětská lékařka Magdalena Weberová-Chvílová.

Ani dětem se smrt nevyhýbá

Jak upozornila, paliativní péči a starost o umírající je automaticky spojována hlavně se seniory, ale to vůbec není pravda.

„Paliativní péče se vztahuje na všechny věkové kategorie pacientů, pracuji na oddělení, kde pečujeme o nedonošená miminka a ani tam se nám smrt nevyhýbá,“ zdůrazňuje lékařka. Podle jejího názoru je každý člověk jedinečná bytost se vším všudy a není dobré aby zůstal na konci života sám. Problematika umírání a smrti by neměla být podle doktorky Weberové žádným tabu o kterém není dobré mluvit nahlas, naopak cílem medicíny by nemělo být nemocné jen léčit, ale umožnit jim i odchod ze života maximálně důstojný bez zbytečné bolesti.

Proto Česká lékařská komora vydala celý etický kodex, který podmínky paliativní péče definuje a upravuje v souladu se zákonem.

Lékařka Weberová–Chvílová připomněla i projekt vybudování pěti hospicových lůžek v havlíčkobrodské nemocnici. „V současné době tady hospicovou péči zajišťuje pouze Charita, a to formou domácí hospicové péče. Kamenný hospic na Vysočině není a dlouho zřejmě ještě nebude,“ konstatovala lékařka Weberová–Chvílová.

Autor: Štěpánka Saadouni

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Zdeněk Svěrák v zajetí fanoušků

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Na ledečském hradě se natáčela nová pohádka, bude mít čertovské téma

Ledeč nad Sázavou – Ledečským hradem se několik dní proháněli filmaři. Natáčela se zde pohádka Čertí Brko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení