VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bezdomovci si v zimě oblíbili místo nádraží zdravotnická zařízení

Havlíčkův Brod – Zima je pro bezdomovce i na Havlíčkobrodsku kritickým obdobím. Ti, kterým se nepodaří uchýlit do různých azylových domů, a nebo tam z vlastní vůle ani jít nechtějí, vyhledávají teplé kouty kde se dá.

26.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Poté, co například havlíčkobrodské nádraží kontroluje pravidelně ochranka, začali si bezdomovci hledat jiná, vlídnější místa. Cílem některých z nich se stala zdravotnická zařízení. Bezdomovce ze svých prostor musela vykazovat nemocnice ale i havlíčkobrodská záchranka.

Vykázali ho desetkrát za sebou

„Jednoho bezdomovce jsme museli z prostor budovy záchranné služby vypovědět desetkrát po sobě. Opakovaně se vracel. Dalšího jsem přistihl osobně poblíž únikového východu do sousedního zdravotnického internátu, byl navíc v podnapilém stavu. Městskou policii nevoláme, to je zbytečné.Většinou si ti lidé dají říci a odejdou sami ,“ říká primář havlíčkobrodské zdravotnické záchranné služby Aleš Ošťádal.

Jak vysvětluje, využívali bezdomovci skutečnost, že velká a prostorná budova brodské záchranky je večer téměř prázdná, protože posádky jsou na výjezdu, přitom v přízemí je otevřena ordinace lékařské služby první pomoci.

Tudy se mohli bezdomovci bez potíží dostat dovnitř objektu, pohybovat se po něm téměř neomezeně a chovat se tam jako doma. Proto nechali zdravotničtí záchranáři na vstupní schodiště instalovat mříže.

Alkohol a obtížný hmyz

Primář Ošťádal, situaci osob bez domova lidským způsobem sice chápe, ale jejich nevítané návštěvy nebylo možné už dál tolerovat.
„Používali naše sociální zařízení. Nechávali nám na toaletách zablešené a špinavé oblečení, někteří se sem dokonce chodili oopíjet. Od té doby co jsou uvnitř objektu mříže, je klid,“ vysvětluje primář. Podobné zkušenosti má i sousední nemocnice.

Podle mluvčí Petry Černo se v prostorách nemocnice občas objevují jeden či dva bezdomovci, kteří využívají volně otevřené toalety pro pacienty k osobní hygieně.

„Nemocniční toalety mají vysoký standard. Není divu, že je to pro některé osoby bez domova vítaná možnost jak se na chvíli ohřát a umýt. Pokud tyto osoby neokupují sociální zařízení na delší dobu nebo se nechovají nějak nepřístojně, nemá nemocnice možnost je vykázat a zablokovat jim přístup,“ konstatuje mluvčí„V nemocnice jsme byli kvůli nevítaným návštěvám bezdomovců několikrát. Začíná zima a lidé bez přístřeší hledají možnost, kde se umýt, ohřát a přespat. Ale pořád ještě nemá Havlíčkův Brod s lidmi bez domova takové problémy, jako třeba Praha nebo Jihlava,“ konstatuje ředitel městské policie v Havlíčkově Brodě Jan Pavlík. Podle jeho zkušeností bezdomovci vyhledávají v zimě nejen nádraží a volně přístupné toalety zdravotnických zařízení, ale i sklepy nezamčených domů nebo půdní prostory.

Strážníci radí zamykat

Proto městská policie nabádá například obyvatele činžovních domů aby vstupní dveře zvlášť pečlivě zamykali. V Havlíčkově Brodě neexistuje v současné době žádné azylové zařízení, které by se staralo o lidi bez domova a především v zimě jim nabídlo střechu nad hlavou. Nejbližší azylový dům pro bezdomovce až je ve Žďáru nad Sázavou. Ale podle názoru ředitele městské policie Jana Pavlíka myšlenka, že by situaci bezdomovců i na Havlíčkobrodsku vyřešil větší počet azylových zařízení, není samospasitelná.

„Někteří bezdomovci do žádných azylových domů jít nechtějí. Život na ulici jim vyhovuje. V ubytovnách musí dodržovat řád, platí zákaz alkoholu, což někteří bezdomovci chápou jako omezování,“ vysvětluje Pavlík.

Skupinky bezdomovců obléhají ale i například havlíčkobrodský Kaufland. „Tento problém opravdu v ojedinělých případech existuje. Naše společnost se vždy snaží o to, aby svým zákazníkům nabídla bezproblémový, pohodlný a ničím nerušený nákup. Zásadně lze konstatovat, že naši zaměstnanci stejně jako zaměstnanci bezpečnostní služby mají povinnost zákazníkům pomoci a chránit ho a to v rámci platných zákonných norem,“ říká mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Autor: Štěpánka Saadouni

26.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení