VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Likvidace odpadů stojí stále více

Havlíčkův Brod – Likvidace odpadů stojí každoročně havlíčkobrodskou samosprávu nemalé peníze.

25.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Místostarosta města Čeněk Jůzl v této souvislosti hovořil o třiadvaceti milionech korun, se kterými musí rozpočet města počítat. Ročně se náklady na svoz a likvidaci odpadů v Havlíčkově Brodě zvyšují přibližně o dvě procenta.

„Samozřejmě se snažíme o maximální separaci a recyklaci odpadů a jde nám o to, aby se množství dále nevyužitelného odpadu, který končí na skládce v Ronově nad Sázavou, snižoval,“ řekl Jůzl.

V této souvislosti uvedl, že město vypracovalo nový plán odpadového hospodářství pro nadcházející léta. „Musí odpovídat požadovaným kritériím a limitům a korespondovat s politikou odpadového hospodářství kraje Vysočina a republiky jako celku,“ vysvětlil Jůzl. Připomněl, že v Brodě upravují nakládání s odpady dvě vyhlášky.

Roste životní úroveň

„Svozové vozy odváží na ronovskou skládku ročně kolem 7 500 tun komunálního odpadu. Jde o směsný odpad, který vyprodukují fyzické osoby a v tomto objemu je zahrnut i objemný odpad, který lidé odevzdají do sběrných dvorů,“ doplnil ředitel Technických služeb Havlíčkův Brod Zdeněk Endrle.

„Množství tohoto odpadu se rok od roku zvyšuje. Nejde o žádné razantní zvyšování, ale trend růstu lze při jednotlivých meziročních srovnáních vypozorovat. Svědčí to mimo jiné o tom, že životní úroveň obyvatel města neustále roste,“ poznamenal Endrle.

Lidé mají v současné době v Havlíčkově Brodě k dispozici na 4 800 klasických popelnic a skoro 2 800 kontejnerů. Dále jedenašedesát stanovišť, na kterých mohou dvakrát v roce odevzdat objemný odpad.

Ke konci letošního roku se zvýší počet takzvaných sběrných hnízd určených ke shromažďování separovaného odpadu na 168.
V místech, kde není možné sběrná hnízda umístit, funguje separace do plastových pytlů.

Podzemní tubusy

Není bez zajímavosti, že Havlíčkův Brod se přidá k obcím a městům České republiky, která umisťují nádoby na separovaný odpad do podzemních tubusů. Tato technologie se osvědčila například i v Modlíkově na Přibyslavsku. Tubusy by se měly stát součástí připravované revitalizace Smetanova náměstí. „Pozornost věnujeme i bioodpadu. Lidi projevili zájem o kompostéry a v tuto chvíli jich využívají, za nevelkou úplatu, téměř osm set. Dalších tři sta kompostérů získáme, a to díky subvenci z dotačního titulu Horní Posázaví,“ pokračoval Jůzl.

Dynamicky se rozvíjejícím odvětvím odpadového hospodářství se i v Havlíčkově Brodě stává sběr, recyklace a ekologická likvidace nebezpečných odpadů.

Město spolupracuje s celou řadou společností, kteří se takzvaným zpětným odběrem nebezpečných složek komunálního odpadu zabývají.
Tato spolupráce navíc přináší Havlíčkobrodským i jistý finanční profit.

Autor: Jaromír Kulhánek

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení