VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Studenti detailně zkoumali lokalitu Kamenného potoka

Chotěboř – Kamenný potok nedaleko Chotěboře, coby přítok řeky Doubravy, se stal předmětem vědeckého bádání.

1.12.2010
SDÍLEJ:

Bahno z Kamenného potoka podrobí analýze odborníci z pražské Vysoké školy chemicko–technologické. Foto: Arnika

Uvedený biotop sledoval, a to po dobu uplynulých šesti měsíců, tým studentů chotěbořského gymnázia ve spolupráci s ekologickým sdružením Arnika. Zkoumání vyvrcholilo právě v těchto dnech poslední akcí. Stal se jí odběr vzorků bahnitých sedimentů.

„Výsledky testů odebraných vzorků ukážou, do jaké míry je krajina v povodí Kamenného potoka zatížena pesticidy, které mohou být nebezpečné nejen pro lidské zdraví, ale mohou i dlouho přetrvávat v krajině. Pesticidy se do naplavenin dostávají spolu se splachy půd z polí v oblasti, kudy potok protéká,“ objasnil smysl odběrů Matěj Man z Arniky, který se problematice toxických látek a odpadů věnuje. Dodal, že testování vzorků sedimentů na přítomnost pesticidů zajistí laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Komplexní sledování

„V průběhu půlročního sledování Kamenného potoka jsme zjišťovali i další skutečnosti,“ řekl člen výzkumného týmu Matyáš Havel. „Mapovali jsme živočichy a rostliny, které se na tomto území vyskytují, pátrali jsme po lidských zásazích, které jeho podobu v průběhu uplynulých let změnily, sledovali jsme také vlivy zemědělského a průmyslového hospodaření. V této souvislosti jsme například zjistili, že do koryta Kamenného potoka vtéká i voda z provozu místní chotěbořské zinkovny. To vše v rámci celorepublikového projektu Voda živá, který vyhlásila Arnika,“ poznamenal Havel.

„Odběr sedimentů byl dobrovolnou nadstavbovou částí, která závisela pouze na iniciativě jednotlivých týmů. Odběry proběhly také v Českých Budějovicích, Břidličné na Bruntálsku, nebo v Lichnově na Jičínsku,“ připomněl Man.

Jana Mikulášková, koordinátorka zmíněného projektu, sdělila, že výzkumný tým Gymnázia Chotěboř je jedním z dvaaosmdesáti přihlášených týmů z celé republiky.

„V rámci projektu, který je koncipován jako soutěž, studentské týmy vybraný vodní tok potoka zkoumaly v nejširším smyslu slova. Zaměřily se na vliv lidské činnosti na kvalitu vody a funkčnost vodního ekosystému v krajině. Soutěžící se museli vypořádat s nejrůznějšími úkoly: nejprve samotné pozorování potoka v terénu, dále literární, výtvarná a fotografická etapa, získávání informací na úřadech a integrovaném registru znečišťování nebo také odchyt vodních korýšů a posuzování kvality vody podle skladby odchycené vodní fauny,“ přiblížila Mikulášková.

Výsledky projektu Voda živá, který Arnika uspořádala vůbec poprvé, se jeho účastníci dozvědí v lednu. Vítězný tým se může těšit na pobyt ve Vysokých Tatrách.

Autor: Jaromír Kulhánek

1.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení