VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidem to na nových chodnících brodského náměstí klouže

Havlíčkobrodsko – Kilometry chodníků a místních komunikací v Havlíčkově Brodě, stejně jako v dalších místech okresu, pokryla zhruba pětadvaceticentimetrová vrstva sněhu. První velké zatěžkávací zkoušce vystavila pracovníky technických služeb.

3.12.2010
SDÍLEJ:

Technika i lidé na Havlíčkobrodsku likvidovali v průběhu čtvrtka první letošní pořádnou nadílku sněhu. Na brodském sídlišti V Rámech přiložili ruku k dílu i sami obyvatelé.Foto: DENÍK/Jaromír Kulhánek

„Ve středu večer, v noci na včerejšek i včera ráno byla naše veškerá technika venku. Troufnu si říct, že i v těch nejzazších místech a uličkách Havlíčkova Brodu alespoň jedenkrát byla,“ řekl ředitel Technických služeb Havlíčkův Brod Zdeněk Endrle.

Aplikují ekologické posypové materiály

Dodal, že se byl osobně podívat například na úklid sněhu z nových chodníků opraveného Havlíčkova náměstí. Lidé si totiž stěžovali, že chodníky, které tvoří žulové desky, jsou při dešti a sněžení kluzké. „Souhlasím s nimi, opravdu to klouže. Otázkou zůstává, co se s tím dá dělat. Předpokládám, že desky budou časem více porézní a už tolik klouzat nebudou,“ poznamenal Endrle. Nové chodníky na náměstí a v přilehlých ulicích technické služby solí. Inertní posyp se neosvědčil. Lidé ho na podrážkách bot nanášeli do úřadů, bank a obchodů. „V místech, kde je žádoucí ekologický přístup například v parcích, používáme keramický posyp,“ vysvětlil Endrle. Nejužší chodníky v Havlíčkově Brodě v uplynulých hodinách uklízel soukromník speciální technikou. Ty zbývající, včetně místních komunikací, pak obvyklá zimní technika. Připomeňme, že v celém katastru okresního města je více než 80 kilometrů chodníků a 70 kilometrů místních komunikací.

Minimální zpoždění

Technické služby provozují i městskou hromadnou dopravu. „Autobusy nabíraly maximálně pětiminutová zpoždění,“ konstatoval Endrle.
Problém nazvaný Kam s ním? neřešil jen básník a spisovatel Jan Neruda ve svém pověstném fejetonu, ale podobnou otázku si s rostoucí výší sněhové pokrývky kladli i zaměstnanci technických služeb v Chotěboři.

„Jakmile napadne sníh do výše třiceti centimetrů, začneme mít problém, kam ho odklízet, a to není jen tak,“ povzdechl si jednatel chotěbořského Telesu Miroslav Uchytil. V minulosti sloužil k tomuto účelu bývalý rybník za městem, ale tato plocha je v současné době zastavěná.

Teles vyslal v době největšího sněžení do terénu šest vozů s radlicemi, ruční úklid sněhu v kritických místech měli na starost dvě pracovní síly.

„V případě nutnosti můžeme zajistit na úklid až deset či dvanáct pracovníků,“ upřesnil Uchytil. Posyp prováděl Teles hlavně inertní hmotou, samotnou sůl k posypu nepoužívá. „Komunikace uklízíme podle stanoveného plánu. Nejdřív centrum, pak komunikace napojené na centrum, vstupy do škol, školek, zdravotnických zařízení. Celkem máme na starost v Chotěboři asi dvacet kilometrů komunikací,“ vysvětluje Uchytil s tím, že jinak je to s úklidem chodníků. Tady se Teles řídí městskou vyhláškou, která určuje, které chodníky se uklízet budou a které ne. Do kategorie uklizených patří chodníky v centru, na okrajích města se chodníky podle vyhlášky už neudržují.„Bydlím naštěstí v centru, takže s úklidem chodníků jsem spokojen,“ říká Milan Knob z Chotěboře.

Nasadili novou techniku

Maximální úsilí v boji se sněhovou nadílkou vyvíjí podle místostarosty Bohumíra Nikla i Služby města Ždírce nad Doubravou. „Zakoupili jsme novou techniku, uklízíme a sypeme. Kromě našich zaměstnanců a dvou pracovníků z úřadu práce jsme uzavřeli smlouvu na úklid komunikací se soukromníkem. Soukromníci uklízejí na základě smlouvy s městem i v našich místních částech,“ upřesnil Nikl.

Problematika úklidu městských chodníků ale rozpoutala na webu ždírecké samosprávy živou diskusi, kde diskutující „radí“ městu, jak chodníky udržovat, čím sypat anebo naopak nesypat. Někteří z diskutujících viní naopak ze stavu věci takzvaný chodníkový zákon, který je podle jejich názoru hloupost

Štěpánka Saadouni, Jaromír Kulhánek

Autor: Štěpánka Saadouni

3.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podél Dalešické přehrady vede nová zelená turistická značka. Turisty zavede přímo k vodě, na místa s poutavými výhledy.
23

Podél přehrady vede nová turistická trasa. Prošli jsme ji za vás

Ilustrační foto.

Rampušáci se přetahovali s Řevnickými, letos rekord slaví deset let

Jsem překvapen, že sem lidé chodí, a dokonce i nakupují, říká majitel Cirkussu

Jihlava – Skoro sto padesát let se v domě na křižovatce dvou jihlavských ulic Žižkovy a Hradební pekl chleba. Od sedmdesátých let pak prostor sloužil jako zverimex. Dnes je v něm Cirkuss.

Vysočinská ODS zná první pětici do voleb

Vysočina - Nominační konference ODS v Jihlavě, která se uskutečnila v sobotu 29. dubna, odhalila první pětici kandidátů do voleb do Poslanecké sněmovny. Ty se mají uskutečnit letos na podzim.

Hnojte popelem

Topíte dřevem? Nebo máte doma krb jen tak pro příjemný pocit? Kam dáváte popel? Pokud ho vyhazujete, připravujete se o jedno z nejlepších hnojiv světa.

Napadení mezi rybáři v Ledči, jeden druhého hodil do řeky

Ledeč nad Sázavou - Jako „tiší blázni" se rozhodně nechovali dva rybáři, kteří na sebe narazili v pondělí 24. dubna na břehu řeky Sázavy v Ledči nad Sázavou na Havlíčkobrodsku. 

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies