VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pohnuté osudy. Po Bílé hoře Žejdlice vystřídal Ditrichštejn

Žižkovo Pole - Dominantní stavbou obce Žižkovo Pole (dříve Šenfeldu a jindy Šunfeldu) je kostel sv. Michala.

10.1.2011
SDÍLEJ:

Až ze čtrnáctého století pochází kostel sv. Michala v Žižkově Poli, dříve Šenfeldu nebo také Šunfeldu. Střídali se v něm protestanté s katolíky.Foto: Ivo Havlík

Gotická stavba se nad hezkým dvojnávsím tyčí již od 14. století. Především díky tomuto kostelu malá vesnice již v předhusitských dobách měla vlastní duchovní správu, kterou jiné, velikostně srovnatelné, vsi neměly.

V obci ovšem docházelo k náboženským proměnám. Ve středověku se nevolníci chtě nechtě přikláněli k víře své vrchnosti. Dlouho silnější zde byla protestantská nátura, neboť ves vlastnili nekatolíci - Žejdlicové ze Šenfeldu. Nebyli žádnými „troškaři”. Daleko od Horního Sázavska jim patřila města Nelahozeves (Mělnicko), Stochov (Kladensko), Chvatěruby (u Kralup nad Vltavou), Doksy (Českolipsko), či dnešní „prezidentské” Lány. Nikdo neví, že v torně má ukrytou maršálskou hůl, netušil to ani Ladislav Žejdlic ze Šenfeldu, když v roce 1610 povýšil do panského stavu a stal se krajským hejtmanem. Pro účast na stavovském povstání přišel konfiskací o veškerý majetek. Jím vymřela takzvaná encovanská rodová linie.

Věrný služebník

Ještě zajímavější byl osud Hertvíka ze Šenfeldu. Tento zakladatel polenské dynastické větve v mládí sloužil u dvora arciknížete Ferdinanda, po návratu do vlasti vykonával královské úřady, zasedal u zemského soudu, zastával funkce královského rady, vrchního hejtmana a královského podkomořího. V roce 1580 ho přijali do panského stavu, obdržel do svého vlastnictví mnoho statků, mimo jiné Újezd u Prahy, Choceň, Polnou a na našem Brodsku Horní Studenec.

Univerzálním dědicem polenské linie se stal Rudolf Žejdlic ze Šenfeldu. Před stavovským povstáním se vrátil z Francie, aby podpořil protihabsburský odpor, na své náklady ihned sestavil vojenskou jednotku. Na polenském hradě hostil Fridricha Falckého.

Pomoci se nedočkali

Jako ostatní čeští stavové však 4. listopadu 1619 Falckého korunovací českým králem chybil. Stavovští předáci spoléhali na Fridrichovy příbuzenské panovníky významných nekatolických států. Počítali s pomocí Anglie a severního Nizozemí. Anglický král však odmítl české vzbouřence podpořit. Nový český král ztrácel autoritu i vinou náboženských neshod, svého neformálního chování a uvolněným mravům falckého dvora.

Po zákonité porážce na Bílé hoře, od níž před dvěma měsíci uplynulo 390 let, Žejdlicové přišli o veškerý majetek. Hertvík zemřel ještě před odsouzením, a tak nebyl osmadvacátým českým pánem se sťatou hlavou na Staroměstském náměstí. Polenská větev tímto mužem vymřela.

Po porážce protihabsburského povstání na Bílé hoře v roce 1620 nastala násilná rekatolizace společnosti a v obci opět získala navrch katolická víra. Hertvíkův majetek byl zkonfiskován a dostal se do rukou gubernátora Moravy Františka Ditrichštejna. Kardinálův erb se dvěma zkříženými vinařskými noži je dosud vymalován v klenbě kostela v Žižkově Poli. Ves svoji vlastní duchovní správu potom ztratila a úředně byla připojena k přibyslavské farnosti, pod ní náleží dodnes.

Ivo Havlík

10.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení