Tradiční lyžařské kurzy pořádané základními školami možná čeká černá budoucnost. Důvod je nasnadě – neutěšená finanční situace u rodičů mnoha z dětí.

Školy se sice snaží tlačit ceny na minimum, jenže pro mnoho rodičů se stávají velkou zátěží. Není tak vyloučeno, že v rámci školní výuky nebudou některé školy jezdit do hor, ale spolehnou se pouze na podmínky na Vysočině.

K tomuto kroku už před třemi lety přistoupili na Základní škole Lánecká ve Světlé nad Sázavou. Poté, co se při problémech skláren dostalo mnoho rodičů do tísně, sáhla škola k pořádání kurzů na místní sjezdovce na Kadlečáku. Děti se zde učí nejen lyžovat, ale mohou jezdit i na snowboardu. A pět dní zimních radovánek pod dohledem instruktorů vyjde děti jen něco málo přes pět set korun.

„V době, kdy padl největší místní zaměstnavatel, jsme museli řešit, kam pojedeme na hory. Pro mnoho rodičů to ale v té době bylo nemožné. Proto jsme přistoupili k tomuto řešení a musím říci, že s ním panuje všestranná spokojenost,“ řekla vedoucí lyžařských kurzů Lenka Boudníková.

Jiné školy se sice několikadenních zájezdů na hory nevzdávají, ale všude svorně přiznávají, že se snaží náklady tlačit na co nejnižší hladinu. „Tradičně jezdíme lyžovat do Krkonoš. Stále však hledáme cesty, jak ušetřit. Preferujeme jednu chatu, vozíme si vlastní kuchařku i potraviny. Hlavní devízou zájezdů je podle mého názoru nejen výuka, ale také společně trávený čas,“ řekl ředitel havlíčkoborovské základní školy Otto Hájek. Podle jeho výpočtu vyjde cena kurzu rodiče zhruba na 2 400 korun.

S podobnou cenou kalkulují i na brodské škole Nuselská. Za šestidenní pobyt děti zaplatí dva a půl až tři tisíce. Podle názoru Jany Hartmanové, ředitelky školy, která pořádá až sedm takových akcí za zimu, se však zřejmě nad lyžařskými kurzy stahují mračna.
„Všichni se snažíme náklady co nejvíce snížit. Vybíráme z nabídek, půjčujeme dětem výbavu, snažíme se co nejvíce plnit autobusy. Ale pravdou je, že variantu lyžování na Vysočině stavíme zhruba na stejnou úroveň a nevyhýbáme se jí,“ uvedla ředitelka.

„Už nyní jezdíme v rámci tělesné výchovy lyžovat na sjezdovku na Vysoké a místní lokality budou podle mě vystupovat čím dál více do popředí,“ vysvětlila ředitelka Hartmanová.