VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům na půli cesty plánuje otevření krizového centra

Havlíčkův Brod – Pro bývalé obyvatele dětských domovů a výchovných ústavů je návrat do „normálního“ života často šokem.

12.1.2011
SDÍLEJ:

Dana Jonášová z organizace Dům na půli cesty vidí jako velmi pozitivní skutečnost, že klienti z dětských domovů drží i po odchodu do „normálního“ života při sobě a dokážou si vytvořit i příjemnou sváteční pohodu. Foto: Dům na půli cesty

O sedm klientů pečuje v současné době organizace Dům na půli cesty J. J. Pestalozziho v Havlíčkově Brodě. Učí je jednat samostatně, navštěvovat úřady, najít si samostatné bydlení a práci.

Před svátky si klienti Domu na půli cesty připravili dokonce malé vánoční posezení spojené s pohoštěním a rozdáním dárečků.

V současné době tato organizace s hlavním sídlem v Chrudimi, která se zaměřuje na pomoc bývalým klientům dětských domovů a výchovných ústavů, spravuje v Havlíčkově Brodě dva byty. Pečuje o sedm klientů, v současné době jsou většina z nich chlapci.

Je třeba mít krizové centrum

„Získat zaměstnání se zatím podařilo pouze jednomu z nich. Jeden klient studuje, dva jsou evidováni na úřadě práce a pomalu se učí stavět se na vlastní nohy a najít svoje místo v životě,“ speciální pedagožka Domu na půli cesty Dana Jonášová.

Podle jejích bohatých zkušeností je pro bývalé klienty dětských domovů a výchovných ústavů návrat do „normálního“ života často šokem.
„Učí se jak jednat samostatně, například jak navštívit úřady a jak s nimi jednat, jak požádat o práci. Proto vnímám jako velmi pozitivní skutečnost, že naši klienti jsou i po odchodu z těchto zařízení k sobě solidární a snaží se pomáhat si navzájem i ve chvílích, kdy my jim nejsme na blízku,“ konstatuje Jonášová a zdůrazňuje potřebnost projektu, který v současné době Centrum J. J. Pestalozziho připravuje, a sice krizové centrum, kde by potřební klienti našli veškeré sociální služby doslova pod jednou střechou.

Všechny služby pod jednou střechou

„Takové centrum na Vysočině neexistuje. V zařízení, které chceme vybudovat, ovšem pokud se nám podaří získat dostatek finančních prostředků, by klienti našli veškerou pomoc a podporu, včetně služeb psychologa. S ohledem na chystané vládní úspory a škrty, které provázejí i další společenské změny, například v oblasti podpory v nezaměstnanosti a zvyšování nájemného, lze očekávat, že mnoho rodin se dostane do sociální tísně a problémů, což bývá provázeno zadlužeností, které nezřídka doprovází například také domácí násilí,“ uzavřela speciální pedagožka Dana Jonášová.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení