VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žižkova mohyla je dílem zakladatele české novorenesance

Žižkovo Pole - Poněkud málo povšimnuto zůstalo nedávné 100. výročí úmrtí Antonína Wiehla, významného architekta a stavitele, který velkou projekční kariéru začal vítězným návrhem na stavbu Žižkovy mohyly v místě skonu husitského vojevůdce.

12.1.2011
SDÍLEJ:

První velké dílo zakladatele české novorenesance stojí poblíž Žižkova Pole. Mohyla slavného architekta Antonína Wiehla připomíná, že na tomto místě zemřel husitský vojevůdce. Stavba je dnes majetkem města Přibyslavi.Foto: Ivo Havlík

Jednu z dominant Havlíčkobrodska podle Wiehlových plánů z roku 1870 v tehdejším Schonfeldu vztyčil známý stavitel Josef Šupich z Německého Brodu.

Na slavnostní odhalení mohyly, které organizoval Palackého tchán Ladislav Rieger, přišlo v říjnu 1874 u příležitosti 450. výročí Žižkova úmrtí navzdory úřednímu zákazu přes dvacet tisíc lidí.

Wiehl se narodil v roce 1846 v Plasích. Byl zakládajícím členem České matice technické a v roce 1895 byl jmenován členem České akademie pro vědy, slovesnost a umění.

Od italské renesance k české

Je považován za hlavního tvůrce tzv. české novoronesance. Podle Encyklopedie architektů, stavitelů, zedníků a kameníků v Čechách, kterou v roce 2004 vydal Ústav dějin umění Akademie věd, Wiehl „přešel na formu národní českorenesanční”. Po prvních dílech ovlivněných italskou renesancí dospěl k osobitému výtvarnému projevu. Snažil se zhodnotit typicky české architektonické tradice z konce 16. století - štíty domů, sgrafitová průčelí, členění oken.

Tvořil v době velkého rozmachu české měšťanské společnosti, která si přála, aby se ve stavbách odrážela její rostoucí hospodářská moc a zároveň byly respektovány i historické reminiscence. „Na Antonína Wiehla se poněkud zapomnělo, styl české renesance už není tak populární jako třeba v 50. letech minulého století, kdy ho Zdeněk Nejedlý doporučoval jako vzor architektům tzv. sorely. Za to už ale nebohý projektant nemůže,” řekl k výročí Zdeněk Lukeš. Za čest spolupracovat s Wiehlem si pokládali největší čeští výtvarní umělci 19. století - sochař Josef Václav Myslbek a malíři František Ženíšek a Mikoláš Aleš.

K nejznámějším Wiehlovým pracím patří Myslivečkovský mlýn - staroměstská vodárna na Novotného lávce a monumentální budova České spořitelny. V roce 1889 začala podle jeho návrhu stavba Slavína a arkád na Vyšehradském hřbitově. Rok před úmrtím vyhrál soutěž na přestavbu Staroměstské radnice, která však nebyla realizována.

Svůj dům na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice s figurálními malbami na fasádě od Mikoláše Alše věnoval České akademii věd. Antonín Wiehl zemřel 4. listopadu 1910 v Praze.

Ivo Havlík

12.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení