VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úpravy rybníků a vodních toků se bez dotací neobejdou

Havlíčkobrodsko – Časově i finančně náročné. Takové zpravidla bývají akce na odbahňování rybníků a vodních toků.

19.1.2011
SDÍLEJ:

Bagr. Ten je během úprav hrází rybníků a jejich dna často k vidění. Tento stroj například pracoval během podzimu na rybníku Pobočný u Starého Ranska.Foto: DENÍK/Libor Plíhal

Přesto se k nim, především z bezpečnostních důvodů, přistupuje. Podobných projektů se už na Vysočině za poslední roky uskutečnily řádově desítky. Bez finanční pomoci ze státních, nebo evropských zdrojů by jich však zřejmě drtivá většina zůstala pouze na papíře.

V současné době mohou lidé bagr na dně vypuštěného rybníka spatřit například v Dolní Krupé. Úpravy vodní plochy, která patří Josefu Niklovi, a kterou má v pronájmu rybářství Vysočiny, budou stát zhruba sedm milionů korun. Dotace, která by na ni měla být přiklepnuta se pohybuje okolo osmdesáti procent všech nákladů.

„Počítáme s pomocí z fondů Ministerstva zemědělství. Bez dotací to totiž zkrátka realizovat nelze. Úpravy by měly sloužit hlavně jako ochrana před povodněmi. Je to už čtvrtá taková akce, do které se na našich rybnících pouštíme,“ uvedl Josef Nikl.

Velkou investicí byla i nedávno skončená první etapa revitalizace Cihlářského potoka a rybníků, které na něm leží. „Cílem prací, které by měly skončit v prosinci příštího roku je celková oprava toku tak, aby vyhovoval bezpečnostním požadavkům a město nebylo ohroženo jeho rozvodňováním. Návaznost na park Budoucnost počítá i s využitím této lokality k rekreaci. Město Havlíčkův Brod získalo na tento projekt dotaci z evropských fondů, která činí více než čtyřicet milionů korun. Celkové náklady pak dosáhnou výše zhruba 48 milionů,“ přiblížila už dříve rozsah projektu mluvčí Havlíčkova Brodu Alena Doležalová.

V minulých letech došlo například i k odbahnění Podhorského rybníka u Havlíčkovy Borové za více než šest milionů korun, z nichž většina byla hrazena z dotačních zdrojů.

V některých obcích přistupují i k opravám na menších vodních dílech. I ty se dají finančně dobře pokrýt z různých programů. Příkladem může být obnovení zaneseného rybníka v Šachotíně u Šlapanova, které začalo již zhruba v polovině loňského roku.

„Na odbahnění rybníka o rozloze 0,39 hektarů jsme získali příspěvek ze Státního fondu životního prostředí ve výši 1,3 milionu korun. Obec se podílí pouze 135 tisíci,“ řekl už v září starosta Šlapanova František Škorpík.

Ale získání výhodné státní dotace na ekologickou akci má svoje úskalí. Obec musí dodržet podmínky, které stanovila Agentura ochrany přírody. Po dobu pěti let například nesmí obec rybník prodat, pronajmout a především ho nesmí využívat například k intenzivnímu chovu ryb.
To není podle Josefa Nikla nutné v případě získání dotace z Ministerstva zemědělství. „Pro nás jako pro rybáře je to pak samozřejmě mnohem schůdnější,“ dodal Nikl.

Autor: Jakub Janáček

19.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení