Přesto se k nim, především z bezpečnostních důvodů, přistupuje. Podobných projektů se už na Vysočině za poslední roky uskutečnily řádově desítky. Bez finanční pomoci ze státních, nebo evropských zdrojů by jich však zřejmě drtivá většina zůstala pouze na papíře.

V současné době mohou lidé bagr na dně vypuštěného rybníka spatřit například v Dolní Krupé. Úpravy vodní plochy, která patří Josefu Niklovi, a kterou má v pronájmu rybářství Vysočiny, budou stát zhruba sedm milionů korun. Dotace, která by na ni měla být přiklepnuta se pohybuje okolo osmdesáti procent všech nákladů.

„Počítáme s pomocí z fondů Ministerstva zemědělství. Bez dotací to totiž zkrátka realizovat nelze. Úpravy by měly sloužit hlavně jako ochrana před povodněmi. Je to už čtvrtá taková akce, do které se na našich rybnících pouštíme,“ uvedl Josef Nikl.

Velkou investicí byla i nedávno skončená první etapa revitalizace Cihlářského potoka a rybníků, které na něm leží. „Cílem prací, které by měly skončit v prosinci příštího roku je celková oprava toku tak, aby vyhovoval bezpečnostním požadavkům a město nebylo ohroženo jeho rozvodňováním. Návaznost na park Budoucnost počítá i s využitím této lokality k rekreaci. Město Havlíčkův Brod získalo na tento projekt dotaci z evropských fondů, která činí více než čtyřicet milionů korun. Celkové náklady pak dosáhnou výše zhruba 48 milionů,“ přiblížila už dříve rozsah projektu mluvčí Havlíčkova Brodu Alena Doležalová.

V minulých letech došlo například i k odbahnění Podhorského rybníka u Havlíčkovy Borové za více než šest milionů korun, z nichž většina byla hrazena z dotačních zdrojů.

V některých obcích přistupují i k opravám na menších vodních dílech. I ty se dají finančně dobře pokrýt z různých programů. Příkladem může být obnovení zaneseného rybníka v Šachotíně u Šlapanova, které začalo již zhruba v polovině loňského roku.

„Na odbahnění rybníka o rozloze 0,39 hektarů jsme získali příspěvek ze Státního fondu životního prostředí ve výši 1,3 milionu korun. Obec se podílí pouze 135 tisíci,“ řekl už v září starosta Šlapanova František Škorpík.

Ale získání výhodné státní dotace na ekologickou akci má svoje úskalí. Obec musí dodržet podmínky, které stanovila Agentura ochrany přírody. Po dobu pěti let například nesmí obec rybník prodat, pronajmout a především ho nesmí využívat například k intenzivnímu chovu ryb.
To není podle Josefa Nikla nutné v případě získání dotace z Ministerstva zemědělství. „Pro nás jako pro rybáře je to pak samozřejmě mnohem schůdnější,“ dodal Nikl.