VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci se učí o médiích i v hodinách chemie

Havlíčkobrodsko – Učitelé na Havlíčkobrodsku se museli vypořádat s požadavkem, aby se jejich žákům dostalo vzdělání také v oblasti mediální výchovy.

25.1.2011
SDÍLEJ:

Posadit se za mikrofon nebývá jednoduché. Žáci vyšších ročníků základních škol si to mohou vyzkoušet. Učí se vystupovat nejen před lidmi, obsluhují i nahrávací techniku. Ilustrační foto. Foto: Libor Blažek

Doplňují si proto vědomosti, někteří kantoři mohou svým svěřencům nabídnout i výrobu mediálních produktů.

Žáci havlíčkobrodské základní školy v Nuselské ulici se v oblasti médií vzdělávají už druhý rok. „Máme vlastní malé televizní a foto studio. Žáci prvního stupně mohou navštěvovat televizní kroužek. Na druhém stupni nabízíme volitelný předmět multimediální výchova, ve kterém si žáci vyzkouší práci s fotografickou technikou i videotechnikou. Natáčí vlastní videa z akcí školy a postupně si vyzkouší různé televizní profese od moderátorů, přes techniky až po zvukaře. Vybavení potřebnou technikou, vzdělávání učitelů a zavedení předmětu do výuky pokryla dotace z evropského strukturálního fondu OPVK - Vzdělání pro konkurenceschopnost,“ řekl učitel René Pohanka, který spolu se svou kolegyní na brodské základní škole Nuselská vyučuje mediální výchovu.

Před zahájením výuky si pedagogové nejdříve museli doplnit vzdělání. Absolvovali proto večerní školu fotografie na Institutu digitální fotografie. Dnes pracují na metodických materiálech, podle kterých by jednou měli mediální výchovu vyučovat další učitelé. Pohanka dodává, že o nabízené aktivity je mnohem větší zájem, než mohou kroužek a volitelný předmět uspokojit. Ve skupině může být maximálně šestnáct žáků.

Žáci základní školy v Lípě získávají informace z oblastí médií hned v několika předmětech. „Od roku 2007 v souladu s naším školním vzdělávacím programem vyučujeme mediální výchovu v předmětech, které s ní souvisí. Týká se to například českého jazyka, výuky cizích jazyků nebo informatiky. Myslíme si, že tato forma je lepší, než zavedení předmětu věnovanému pouze mediální výchově. Podobné je to i s etickou výchovou. Vychovávat je třeba průběžně,“ popisoval ředitel Základní školy a Mateřské školy Bohuslava Reynka v Lípě Antonín Gerža.
Základní škola v Lípě nabízí také volitelný předmět Práce s informacemi, ve kterém se žáci naučí vyhledávat a vyhodnocovat informace a prezentovat svou práci.

„Naši absolventi, kteří nastoupili na střední školy, si tento předmět chválí, protože se v něm naučili vystupovat před lidmi. Důležité je, aby věděli, že není možné jen tak přebírat informace z médií. Člověk musí být kritický, protože třeba na internet může psát kdokoliv,“ uvedl Gerža.

Předmět pro praxi

Podobně pojali mediální výchovu také v základní škole v České Bělé. „Nemáme samostatný předmět věnovaný mediální výchově, jeho náplň jsme rozložili do několika předmětů. Například v chemii se věnujeme textům týkajícím se životního prostředí. Rozebíráme je s dětmi a ptáme se jich, jak jim rozumí,“ informovala ředitelka základní školy v České Bělé Jana Domkářová. O zřízení kroužku nebo nepovinného předmětu věnovanému mediální výchově tato škola zatím neuvažuje jednak kvůli nižšímu počtu žáků ve třídách, ale také kvůli množství prostředků, které by na to musela vynaložit.

„Naši učitelé se průběžně vzdělávají ať už v oblasti mediální výchovy nebo etiky. Kurzy vybíráme nejen podle jejich zaměření a kvality, ale také podle ceny. Některé jsou pro nás prostě příliš drahé,“ dodala Domkářová. Žáci této školy, kteří mají zájem o fotografii nebo video, se mohou zapojit do zaznamenávání školních kulturních akcí.

Zuzana Klementová

25.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení