Osud obce mají v rukou ministerstva a věřitelé, a to kvůli téměř čtyřem milionům korun, které obec dluží různým věřitelům. Nad Lipnicí se také vznáší hrozba možných milionových sankcí za porušení podmínek při čerpání státních dotací.

„Přestože měla obec velké dluhy, žilo si minulé vedení na neuvěřitelně vysoké noze, ať už se jednalo o vysoké částky za cestovné, telefony nebo za počítače,“ řekl současný místostarosta Marek Hanzlík.

Od března neplatili

„Je pro mě nepochopitelné, že bývalé vedení coby správce obce dojde ve svých úvahách tak daleko, že nebude platit za základní funkce, které má obyvatelům zajišťovat, jako je svoz odpadu, veřejné osvětlení nebo autobusová doprava,“ podotkl místostarosta.

Starosta Bláha i místostarosta Hanzlík objevují po svých předchůdcích další nejasnosti. „Zfalšované kolaudační rozhodnutí bylo jen třešinkou na dortu, našlo se i falšování běžných daňových dokladů. Bývalé vedení si například bralo z pokladny peníze oproti nepravým dokladům, objevily se faktury na jednu práci od dvou různých firem, jsou tu i případy, že někdo dostal zaplaceno dvakrát. Naštěstí v tomto případě byly peníze vráceny,“ odkryl Bláha praktiky na obecním úřadě.

„Donedávna jedinými závazky v rozpočtu byly bankovní úvěry, ostatní závazky obec nebrala v potaz. Tím bývalé vedení zkreslovalo účetnictví a reálnou ekonomickou situaci obce,“ uvedl dále místostarosta Hanzlík.

„Na rozdíl od minulých let musíme v letošním rozpočtu počítat se závazky, které obec má. Musíme sestavit vyrovnaný, nebo schodkový rozpočet, ale musíme zajistit finanční krytí. Buď má obec přebytky z minulých let, což v našem případě nepřichází v úvahu, nebo musíme mít zajištěný úvěr,“ posteskl si Bláha.

„Je potřeba pojmenovat a zmapovat, co se tady stalo a vyvodit z toho důsledky a zodpovědnosti. Pokud někdo roky vodil místní lidi za nos, tak se to musí nazvat pravým jménem,“ nebere si servítky Marek Hanzlík.

Banka už nepůjčí

Naděje představitelů obce se upíraly k bankovnímu úvěru. „Hodnota obecního majetku, to je složitá věc, můžeme dát do zástavy třeba náměstí ohodnocené na čtyřicet milionů, ale to banka chtít nebude. Na druhou stranu obecní les je ohodnocen jen vyhláškou, ale to nevypovídá o jeho reálné hodnotě,“ uvědomuje si místostarosta.

„V úterý jsme se domluvili , že musíme okamžitě začít jednat s bankami, za jakých podmínek by se dala půjčit částka alespoň ve výši tří milionů potřebná na splacení všech závazků, které máme, abychom mohli začít z čistého stolu nastavit samozřejmě velmi úsporné financování obecního úřadu,“ nastínil nelehkou budoucnost Hanzlík.

„Nepočítali jsme však s tím, že nesvědomití správcové budou skrývat skutečnou ekonomickou kondici obce za nepravdivá čísla a také, že budou obcházet úvěrovou smlouvu a budou si brát úvěry jinde. A kvůli tomu teď nedostaneme od banky půjčku. Dluhy jsou tak velké, že banka nám už nepůjčí,“ konstatuje Leoš Bláha.

„Budeme jednat i s fyzickými osobami, zda by nám půjčily peníze. Jsou to lidé, kteří mají určitou vazbu na Lipnici,“ doufá Bláha.
Nově zvolenému vedení se podařilo odvrátit alespoň hrozbu pokuty za dotaci na obnovu severní části náměstí.

„V černu loňského roku byla rekonstrukce dokončena, do konce roku měla být vyúčtována na ministerstvo financí včetně zajištění kolaudace. Po nástupu do funkce jsme zjistili, že kolaudace není ani zahájena, byl měsíc a půl před koncem roku, byl to naprosto šibeniční termín. Dotace činila 5,7 milionu korun, pokuta je ve výši sto procent částky a musíte vrátit dotaci. Což by pro obec bylo likvidační,“ popisuje první hrůzný zážitek ve funkci nového starosty Leoš Bláha.

„Neprodleně jsme začali shánět novou projektovou dokumentaci, protože ta skutečného provedení stavby nebyla. Projektant slušně řečeno sdělil, že se jedná o lidovou tvořivost, a že je to věc zhotovitele. Na druhou stranu musím pochválit dodavelskou firmu a zejména stavební úřad v Havlíčkově Brodě za pomoc, takže jsme dokumenty přivezli na ministerstvo 31. prosince,“ popisuje Bláha.

Problémů je více

„Takovéto problémové dotace jsou ještě dvě, každá zhruba za 3,5 milionu korun. Jedna se týká sportovního zázemí, a druhá prodeje domů v lokalitě U hradeb. S pomocí dotace tam obec postavila šest sociálních domů, ale protože se objevily finanční problémy, odhlasovalo bývalé zastupitelstvo jejich prodej. Tak se podařilo přežít jeden rok navíc, ale za cenu porušení podmínek,“ kritizuje Bláha.

„Je zapotřebí najít cestu ven. A to konsolidací a pak rozvojem. Jako člověk, který je součástí vedení obce, jsem zodpovědný primárně za zajištění služeb pro obyvatele. Až toto zajistíme, tak můžeme vykročit dál směrem k rozvoji. Kultura a další zbytné věci musí jít prozatím stranou,“ tvrdí místostarosta Hanzlík.

„Kromě toho řešíme běžné problémy spojené s chodem obce, spolupracujeme při vyšetřování policie, řešíme i záležitosti zděděné, které jsou časově velmi náročné. Není možné tyto záležitosti vyřešit najednou, ale přitom všechny hoří. Podobná stiuace je s dluhy, některé položky zaplatit musíme. Naštěstí velké firmy, byť jim dlužíme poměrně velké částky, je po nás nevymáhají a jednají s námi,“ pochvaluje si místostarosta.

Bývalý starosta obce Ladislav Horký však obvinění rezolutně odmítá. „Nic špatného jsem neudělal a o žádném porušení podmínek nevím. Navíc zastupitelstvo rok a půl řešilo moji osobu a nebylo schopné se na něčem domluvit. Také jsem pociťoval, že někteří chtěli z Lipnice spíše udělat skanzen,“ uvedl už dříve Deníku Horký.