VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitel vede spor s radními

Havlíčkův Brod - Odlišný výklad pojmů odstartoval neshody v havlíčkobrodském zastupitelstvu.

3.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Opoziční zastupitel Zdeněk Dobrý se domnívá, že radní v Havlíčkově Brodě porušili zákon o obcích. Rada města podle něho překročila své pravomoci a změnila dřívější rozhodnutí zastupitelstva. To vše v souvislosti s pronájmem objektu města, který dříve využívala obchodní akademie.

„Rada šla přes usnesení zastupitelstva a bez jeho vědomí posunula termín složení smluvně dohodnuté kauce ve prospěch města ve výši jednoho a půl milionu korun. Kauci měl nájemce složit do konce loňského roku. Radní ale tento termín o čtvrt roku posunuli,“ uvedl Dobrý.
Současně prohlásil, že pochybení rady už nebude tolerovat a v případě potřeby se obrátí na orgány činné v trestním řízení. „Nebudu ale podávat trestní oznámení na neznámého pachatele, tak jak jsem to již v minulosti udělal a policie ho po čase odložila, ale na konkrétní osoby,“ prohlásil Dobrý. Na přímou otázku, jestli tak už učinil a trestní oznámení na někoho konkrétního podal, odpověděl, že ne. „Kauza se znovu vrátí na pořad jednání zastupitelstva. Rozhodnu se až pak,“ řekl Dobrý.

Místostarosta města Čeněk Jůzl mínění zastupitele Dobrého nesdílí. „Město Havlíčkův Brod uzavřelo šestiletou nájemní smlouvu se společností Futurum, která hodlá v budově někdejší obchodní akademie vybudovat, a to nákladem až osmdesáti milionů korun, vzdělávací a školicí středisko. Tuto sumu chce společnost Futurum pokrýt čerpáním státní dotace. Aby tuto dotaci získala, musela se prokázat platným dokumentem, tedy nájemní smlouvou s klauzulí o předkupním právu, které už dříve zastupitelstvo odsouhlasilo,“ řekl Jůzl. „Nájemní smlouva obsahuje také bod o složení kauce nájemcem ve výši jednoho a půl milionu korun. Tato kauce, a to je jádro celého sporu, se vztahuje ke smlouvě nájemní, a tu má zcela ve své kompetenci rada, nikoliv ke smlouvě kupní, o které samozřejmě rozhoduje zastupitelstvo města,“ vysvětlil Jůzl. Poznamenal, že nájemce o posunutí termínu radu města včas požádal. „A ta, znova zdůrazňuji, v souladu se svými kompetencemi, mu vyšla vstříc,“ dodal Jůzl s tím, že radní v žádném případě zákon o obcích tímto krokem neporušili.

Také starosta města Jan Tecl je přesvědčen, že rada postupovala zcela v souladu se zákonem. „Připouštím, že koncipování nájemní smlouvy s bodem o předkupním právu není zcela obvyklé, ale rozhodně není protizákonné,“ prohlásil Tecl. „Zdeněk Dobrý, ale i některá média, která o této problematice psala, nerozlišují mezi zálohou na kupní cenu a kaucí. Oba pojmy vyjadřují poněkud odlišný finanční institut. Kauce obvykle slouží k zajištění majetku města po dobu nájmu a nemá žádnou souvislost s budoucím prodejem. Vztahuje se výhradně k nájemní smlouvě a rozhodování o ní je jednoznačně v kompetenci rady města,“ zopakoval Tecl. Na otázku, jestli rada porušila zákon odpověděl, že ne. „Případného trestního oznámení se nebojím. Alespoň ozřejmí, že rada postupovala v souladu se zákonem,“ řekl Tecl.

Ten se také vyjádřil k prohlášení právníka města, který v rozpravě v průběhu mimořádného zastupitelstva odpovídal zastupiteli Dobrému na obecný dotaz související s prodejem majetku. „Odpověděl mu, že prodej městského majetku i podmínky, za jakých se má uskutečnit, jsou samozřejmě zcela v kompetenci zastupitelstva města. Ovšem výše uvedené skutečnosti související s kaucí složenou společností Futurum se týkají nájemního vztahu,“ uzavřel Tecl. Současně vyzval všechny zastupitele města, aby zanechali vzájemného osočování a začali pracovat ve prospěch města.


Autor: Jaromír Kulhánek

3.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Polské letouny Su-22M3 přiletěly 23. srpna na letiště v Náměšti nad Oslavou. V ČR se zapojí do mezinárodního leteckého cvičení Ample Strike 2017.
17

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Na fotografii je obviněný Ukrajinec z pondělní vraždy na ubytovně v Humpolci. Okresní soud právě rozhoduje, zda ho pošle do vazby.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Jihlava – Po necelých dvou letech se podařilo chovatelům z jihlavské zoo rozmnožit a úspěšně odchovat dvě mláďata velice vzácného ještěra leguána fidžijského. A podle zbarvení mláďat těsně po vyklubání se z vajíček je zřejmé, že jde o samce a samici.

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Vysočina – Poskytnout základní laickou první pomoc, komunikace s operátorem záchranné služby. Studenti středních škol a učilišť na Vysočině se opět budou učit zachraňovat život v rámci hodin školní výuky.

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení