Osmého března se počet obyvatel Přibyslavi rozroste o osmičlennou rodinu barmských uprchlíků. Město Přibyslav je v současné době jediným městem na Havlíčkobrodsku, které kývlo na integrační program Ministerstva vnitra a rozhodlo se poskytnout nový domov lidem, které z jejich země vyhnala vojenská diktatura.

Město zato získalo do rozpočtu finanční injekci v řádu 700 tisíc korun, dále 80 tisíc korun na vybavení bytu na náměstí, kde bude rodina žít a dalších 42 tisíc korun na služby speciálního koordinátora, který se bude o rodinu starat.

„Zastupitelé ale kývli na nabídku Ministerstva vnitra ještě dřív, než tušili, že za ubytování a integraci barmské rodiny dostanou peníze,“ konstatoval nový místostarosta Martin Kamarád, zdůrazňujíc, že za tímto krokem ze strany města stála snaha pomoci lidem žijícím v těžkých podmínkách, nikoliv finanční bonus.

Integrace co nejdřív
Podle starosty Jana Štefáčka by se měla barmská rodina integrovat. Naučit se dobře česky, získat zaměstnání, případně si rozšířit vzdělání. Nikoliv celá léta využívat jakýsi speciální servis.

„Rodina je osmičlenná. Tvoří ji malé děti, chlapec, který nastoupí do šesté třídy, jeden osmnáctiletý mladík, příbuzný, kterému je 27 let, dále matka a otec rodiny,“ upřesnila vedoucí odboru sociální péče Jarmila Málková. Barmánci přišli do Čech z utečeneckého tábora v Thajsku. V současné době pobývají v azylovém zařízení u Ústí nad Labem. V Přibyslavi jim sociální odbor zajistí registraci u potřebných úřadů, včetně lékaře a zdravotní pojišťovny. Děti nastoupí do školy, dva mužští členové rodiny získají zatím zaměstnání u místních technických služeb a sportovního zařízení města Přibyslav. Rodina je prakticky bez vzdělání, pouze sedmadvacetiletý příbuzný byl údajně doma učitelem a také hovoří nejlíp anglicky a zvládá češtinu.

Rodina bude mít k dispozici koordinátora, kterým je za město Přibyslav Ilona Loužecká. „Tuto možnost mi nabídl odbor sociální péče. Moje specializace je zdravotní sestra, vychovatel-pedagog, pracuji v Českém červeném kříži,“ vysvětlila Loužecká, která svoji práci koordinátora bere jako zajímavou a novou zkušenost.

V Přibyslavi totiž dosud žádní cizinci se statutem uprchlíků nepobývali. Při své práci koordinátora chce Loužecká spolupracovat s Novým Městem na Moravě, kde už jedna barmská rodina žije, dále s organizací SOZE (Sdružení občanů zabývajících se emigranty) a Organizací pro pomoc uprchlíkům.

„Zpočátku budeme do rodiny docházet denně. Naší snahou je, aby se rodina co nejvíc a nejdřív osamostatnila,“ zdůraznila Loužecká.
Přijetí barmských uprchlíků bude novinkou i pro zdejší základní školu i zástupkyni ředitele Naďu Smejkalovou.

„Zatím ve škole žádné cizince nemáme. Nicméně jsme společně s pedagogy absolvovali poradu i speciální seminář v Praze a navrhli umístit staršího barmského chlapce do šesté třídy s nižším počtem dětí, kde pro něho bude příhodnější klima k integraci. Malé děvčátko nastoupí nejdřív do přípravné třídy mateřské školy, odkud pak na podzim nastoupí do třídy mezi prvňáčky,“ informovala zástupkyně ředitele.
Město Přibyslav chystá navíc informační přednášku pro veřejnost, aby byli obyvatelé Přibyslavi s novými sousedy seznámeni.