VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kraj chce ve Světlé jenom jednu střední školu

Světlá nad Sázavou - Kraj Vysočina nedávno představil novou koncepci středních škol.

11.2.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Opatření k řešení dopadů demografického vývoje do středních škol zřizovaných Krajem Vysočina přijeli do Světlé představit radní pro oblast školství Marie Kružíková a vedoucí oddělení rozvoje vzdělávání Kamil Ubr. V menších městech by se měly školy organizačně seskupit pod jednu zastřešující organizaci.

Kraj také navrhuje dvě plošná oborová opatření: snížení kapacity osmiletých gymnázií, která by měla zůstat jen v okresních městech, a změnu územního rozložení autoopravárenských oborů. Obor automechanik se bude vyučovat jen ve třech městech, obor opravář zemědělských strojů se ponechá, ale ve městě, kde se vyučují oba obory, zůstane jenom jeden.

A to je právě případ Světlé nad Sázavou, kde má své detašované pracoviště Česká zemědělská akademie se sídlem v Humpolci. V tomto odloučeném pracovišti letos studuje okolo tří set studentů, a mimo jiných oborů se tam vyučují obory automechanik i opravář zemědělských strojů, které letos navštěvuje zhruba 120 žáků.

„Rada města i zastupitelstvo souhlasilo s návrhem kraje mít ve městě velikosti Světlé jen jedno ředitelství a navrhlo proto přiřazení detašovaného pracoviště humpolecké České zemědělské akademie pod světelskou Akademii – Vyšší odbornou školu, Gymnázium a Střední odbornou školu uměleckoprůmyslovou,“ informoval starosta města Jan Tourek. Vedení Světlé navrhuje také zachování oboru sociální péče a zachování alespoň jednoho z oborů opravář zemědělských strojů nebo automechanik.

Návrh sloučit detašované pracoviště humpolecké zemědělské akademie se světelskou Akademií se však příliš nezamlouvá řediteli České zemědělské akademie, Otakaru Březinovi.

Ke slučování škol není důvod

„Z mého pohledu je nesmysl odtrhávat učební obory od sebe. Snažíme se šest a půl roku řídit školu jednotně, ve Světlé máme svařovnu, kam se z Humpolce jezdí učit svářet automechanici, karosáři a další obory. Pro nás by to znamenalo zřídit další svářečskou školu i další autoškolu, která nyní ve Světlé funguje. To považuji za neefektivní krok, který přinese jen další náklady,“ míní Březina. „Nevidím v tuto chvíli žádný důvod ke slučování detašovaného pracoviště se světelskou Akademií,“ dodal Březina.

„Podle mého názoru není detašované pracoviště naší školy v rozporu s koncepcí kraje. Chápu návrh redukovat počet autooborů. Trend posledních let směřuje k tomu, že zemědělská akademie v Humpolci bude zajišťovat autoobory a Světlá opraváře zemědělských strojů. K tomuto rozdělení by v horizontu jednoho až dvou let došlo i bez administrativního zásahu kraje,“ tvrdí ředitel Březina.

„Nám je to jedno, ať už kraj rozhodne jakkoliv, my se situaci přizpůsobíme,“ vyjádřil se stručně ředitel světelské Akademie Jindřich Vodička.
Postoj ze strany města Otakar Březina chápe. „Ale na druhé straně mě mrzí, že se mnou zastupitelstvo Světlé o tomto návrhu nejednalo,“ posteskl si Březina.

„S řediteli škol jsme nejednali,“ připustil starosta Světlé nad Sázavou Jan Tourek. „Jednali jsme s Krajem Vysočina, protože kraj přijel představit určitou koncepci školství a my jsme se k tomu vyjádřili. Není v naší kompetenci rozhodovat o středních školách ve Světlé,“ uzavřel Jan Tourek.

Konečný verdikt tak bude mít v rukou zastupitelstvo Kraje Vysočina.

Autor: Petr Stránský

11.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Lidé vyběhali Pavlovu novou učebnu. Za pár dní

Krajský úřad v Jihlavě
5

Plánuje se budova pro krajské úředníky. Za 400 milionů

Na Pelhřimovsku jsou výnosy obilí slušné. Dokáží to i na dožínkách

Vysočina – Pelhřimovští zemědělci se chystají na dvanáctý Agrární a potravinářský den neboli Pelhřimovské dožínky, které se konají v sobotu 2. září od třinácti hodin na tamním Masarykově náměstí. Na rozdíl od jiných vysočinských měst tady mají bohatou tradici.

Od středy začíná vojenské cvičení. Piloti budou létat od rána do noci

Náměšť nad Oslavou - Mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike začíná. Uskuteční se od středy 23. srpna do úterý 12. září na základně vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a na dalších místech v zemi.

Vražda v Humpolci: Obviněný Ukrajinec skončil ve vazbě

Pelhřimov, Humpolec – Okresní soud v Pelhřimově poslal ve středu do vazby jednapadesátiletého Ukrajince obviněného z vraždy jeho o šest let mladšího krajana. Krvavý incident se odehrálv pondělí brzy ráno v Pražské ulici na ubytovně v Humpolci. „Vazba byla na obviněného uvalena, protože hrozí, že by se vyhýbal trestnímu řízení a mohl by ovlivňovat případné svědky,“ zdůvodnil rozhodnutí pelhřimovský soudce Jiří Zach.

Na Vysočině v noci padaly teplotní rekordy

Vysočina - Na dvou stanicích v noci na středu padly teplotní rekordy. V Košeticích na Pelhřimovsku naměřili 5,1 stupně Celsia, tím byla o dvě desetiny překonána dosavadní rekordní hodnota 5,3 stupně z roku 1999. V Sedlci na Třebíčsku teploměr ukázal hodnotu 6,5 stupně. Dosavadní nejnižší teplota z roku 1999 byla 7,3 stupně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení