VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová vodní díla na Žďársku a Brodsku

Vysočina - Problémy s pozemky jsou ve Štěpánově, který je místní částí Leštiny u Světlé.

15.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Přehrada Borovnice by mohla být jednou z osmi nových vodních nádrží na Vysočině. Místo na řece Svratce u obce Borovnice vytipovalo Ministerstvo zemědělství. Je vhodné pro vybudování přehrady.

Přehrady by měly v budoucnu sloužit jako ochrana proti povodním a jako další zásobárny vody pro období sucha. V celé republice je takových lokalit vybráno celkem šestašedesát.

Obce uvedené v seznamu nemohou libovolně nakládat s pozemky, které jsou součástí územní rezervy. Například na nich nemohou vytvořit nové stavební parcely anebo třeba postavit nějaký podnik.

„Kdyby ke stavbě přehrady došlo, u nás by se to dotklo domů kolem Svratky. Ale doufáme, že se to nestane,“ vyjádřil se starosta Krásného na Novoměstsku Aleš Suchý. Právě u jeho obce by mohla jednou stát přehrada „Borovnice“.

„Co si vzpomínám, tak naposledy se to řešilo tak asi před šesti lety. Lidé podepisovali petice proti stavbě, ale pak to utichlo. Že by mělo být další jednání, o tom nic nevíme,“ dodal starosta Suchý.

S vlastníky se nejednalo
Pozemků v lese by se výhledová stavba vodního díla na řece Svratce dotkla v sousední obci Borovnici. „Je tam chráněná krajinná oblast. Tahle záležitost se táhne už dlouho a je pravda, že s vlastníky pozemků v minulých letech nikdo nejednal,“ připomněl starosta Borovnice Edvard Holeš. Také on vzpomenul na petice, kterými se před lety tamní obyvatelé proti záměru stavby záložních přehrad bránili.

„Zatím nejde o záměr výstavby nových vodních nádrží, ale o vytipování lokalit, které jsou hydrologicky a geologicky vhodné,“ uvedla mluvčí Ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková.

Při dalších jednáních by měly konečně přijít ke slovu obce s tím, že počet lokalit pro stavbu vodních děl v Česku může být snížen.
Do krajského územního plánu mohou krajští úředníci v této fázi záměru navržené lokality pouze zanášet. Jejich seznam jim totiž přijde „shora“. A poté o situaci dotčené obce kraj informuje, aby pozemková rezerva nekolidovala s územním plánem vesnice.

„Kraj v tomto ohledu nemá žádné rozhodovací právo, řídí se výhradně podle ministerských pokynů,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Jitka Svatošová.

Nemohou připravit stavební parcely
Problém mají třeba ve Štěpánově – místní části obce Leština u Světlé na Havlíčkobrodsku, kde chtěli připravit stavební parcely. Nepřipraví, protože tamní pozemky jsou rovněž vytipovanou rezervou pro vodní nádrž.

„Dozvěděli jsme se to až z krajského úřadu, když jsme sestavovali územní plán,“ podotkl starosta Leštiny u Světlé Jaromír Vadinský.
Další rozvoj leštinské místní části Štěpánov, jehož okrajem protéká řeka Sázavka, se tak bude odvíjet až od toho, jak to nakonec s výhledovou vodní nádrží na Havlíčkobrodsku dopadne.

Tipy na nádrže

Borovnice
Čučice
Horní Kounice
Klanečná
Spačice
Stříbrné Hory
Štěpánov
Vysočany
( některá vybraná území přesahují z kraje Vysočina i do okolních krajů)
⋌zdroj: MZČR

Autor: Lenka Mašová

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského.
3

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení