Je to už tři roky, kdy byl heparinový vrah Petr Zelenka z Jihlavy odsouzen na doživotí. Za tu dobu od něj pozůstalí po obětech neviděli ani korunu a zřejmě ani neuvidí. Není divu, protože Zelenka je bez majetku a do dnešního dne nezačal ve vězení ani pracovat.
„Pro tento typ odsouzených ve věznici není v současnosti práce,“ sdělila mluvčí valdické věznice Eva Francová.

Petr Zelenka musí podle rozsudku vrchního soudu zaplatit jedenácti poškozeným necelých 2,4 milionu korun. Další soud odkázal na občanskoprávní řízení. K tomu mu narůstají jiné náklady. Deník zjistil, že u Okresního soudu v Jihlavě bylo na Petra Zelenku vydáno už devět exekucí kvůli nákladům řízení u soudů v Hradci Králové, Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Soud vydal také dva platební rozkazy na částku přes 42 tisíc korun, kterou musí zaplatit VZP. Navíc mu naskakují úroky.

Petr Zelenka ví, že nikdy tolik peněz nesplatí, nemá totiž z čeho, a tak zkouší různé výmluvy. Například Květoslavě Škvařilové z Golčova Jeníkova napsal, že ho otec vydědil a splácet začne hned, jak bude mít možnost pracovat.
„Je to nesmysl. Syna jsem nevydědil,“ vzkázal Bohuslav Zelenka přes svého advokáta Jana Herouta. Zelenka starší kvůli tomu byl včera dokonce ve Valdicích, aby zjistil, kdo informaci o vydědění rozšířil.
„Vysvětlili jsme mu, že informace vzešla od jeho syna během pohovoru,“ vysvětlila Eva Francová.

Poškození se nechtějí vzdát
Otec, který se za svého syna celou dobu stavěl, zůstává i nadále při něm. O tom, že by za něj začal platit i dluhy, ale nechce ani slyšet.
„Z hlediska medicínského nebyla kauza dostatečně objasněna ani k tomu nebyla vůle, takže o nějakém placení nemůže být řeč,“ vzkázal Zelenka starší prostřednictvím svého advokáta, protože s novináři nechce komunikovat.

Někteří pozůstalí se ale nechtějí jen tak vzdát, a tak stále podávají žaloby i na Nemocnici Havlíčkův Brod a domáhají se odškodnění za nemajetkovou újmu a ochranu osobnosti. Kauzy řeší Krajský soud v Hradci Králové.
„Živé jsou čtyři věci, ale jsem zahlcena jinými případy, takže se jejich projednání protahuje,“ svěřila se královéhradecká soudkyně Věra Adámková.

Dvě žaloby jsou z roku 2008, kdy se v jednom případě domáhá pět lidí deseti milionů korun. Další je z roku 2009 a dotyční chtějí jeden milion. Loni podali jednu žalobu dva lidé, kteří chtějí 200 tisíc korun. Šanci, že spor vyhrají, je ale minimální až nulová.
„Dali jsme od toho ruce pryč, protože nevěříme, že někdy nějaké peníze dostaneme,“ řekla Deníku Lenka Šimůnková z Golčova Jeníkova, jejíž rodině dluží Zelenka přes padesát tisíc korun.

Podobně je na tom i rodina Josefa Fialy: „S otcem jsme podali žalobu na nemocnici, ale prohráli jsme. Já jsem ale bytostně přesvědčen, že v nemocnici selhal kontrolní systém. Navíc musím zaplatit náklady na právníka a soudní poplatky, což dělá dvacet tisíc korun.“

Plnění měly převzít pojišťovny
Žaloby na nemocnici nemají šanci na úspěch, protože soud označil za jediného viníka Zelenku, který byl sice zaměstnancem nemocnice, ale jeho jednání bylo naprosto mimo pracovní povinnosti.

„Argumentace, že snad jednal v rámci činnosti nemocnice, je naprosto nevhodná a z pohledu poškozených přímo nechutná, stejně jako poukazování na spoluzavinění lékařů a odpovědnost nemocnice,“ napsal v rozsudku vrchního soudu Jiří Lněnička.
Podle Jana Herouta měly převzít plnění pojišťovny, a pak náklady vymáhat po Zelenkovi, tak by se podle něj lidé domohli svých nároků, ale takhle nemají šanci.

„Kauza Zelenka byla natolik bezprecedentní tragédií, že už na jejím počátku bylo jasné, že její kompletní dořešení se bude táhnout několik let. Nemocnice musí sloužit dál svým pacientům, navzdory tomu, že čas od času kauzu Zelenka někdo připomene,“ uvedl pro Deník ředitel havlíčkobrodské nemocnice Vít Kaňkovský.