VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dovoz brambor vzrostl meziročně o více než polovinu

Havlíčkův Brod – „Brambory v dnešním zemědělství mají místo a budou mít místo i v budoucnu. Otázka je, na jak velkém prostoru,“ zamýšlel se na úterní tiskové konferenci v salónku hotelu Slunce předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan.

3.3.2011
SDÍLEJ:

Předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan (vpravo) a tajemník svazu Josef Králíček nastínili problematiku pěstitelů a zpracovatelů brambor.Foto: DENÍK/Petr Stránský

Produkce brambor v České republice neustále klesá. „Loňský rok byly osázené plochy o 5,8 procent nižší, výnosy jsou nižší o 7,3 procent. Produkce brambor klesla o 11,5 procenta,“ nastínil základní čísla předseda svazu Chlan.

Česko již několik let není v produkci brambor soběstačné. „Pro příští rok počítáme s poklesem ploch přibližně o dalších šest procent,“ doplnil tajemník bramborářského svazu Josef Králíček.

Tuzemský trh zaplavují brambory dovážené hlavně z Německa a Francie. V loňském roce bylo do České republiky dovezeno téměř 153 tisíc tun brambor, což je meziroční nárůst o téměř 56 procent. Dalších téměř 200 tisíc tun brambor se do státu doveze ve formě bramborových výrobků. V nich také výrazně převládá dovoz nad vývozem. Čeští exportéři vozí brambory na východ, v loňském roce se vyvezlo necelých 50 tisíc tun brambor, z toho téměř polovina mířila na Slovensko.

Ceny jsou příznivé

Výkupní cena brambor je pro pěstitele poměrně příznivá. „V letošním roce se cena pohybuje mezi pěti až šesti korunami za kilogram. S nárůstem pěstitelských cen nepočítáme, protože chceme zachovat současný stav spotřeby brambor, který se pohybuje okolo 62 kilogramů na obyvatele za rok,“ informoval Miloslav Chlan.

„Pěstování brambor je náročné, brambory potřebují znalé odborníky a jednoúčelovou techniku. Dalším problémem je výstavba bioplynových stanic. Kukuřice se stává konkurencí pro brambory. Pěstuje se to zhruba na stejných pozemcích, ale za významně nižších nákladů na hektar a jednodušeji než brambory. Může se stát, že nebude dostatek certifikované sadby,“ varuje předseda.

Situaci pěstitelů brambor nezlepšuje ani pokračující a dosud neuzavřená diskuse nad způsoby protierozních opatření, tzv. podmínky standardů GAEC, které jsou součástí norem Evropské unie. Znamenají „dobrý zemědělský a environmentální stav“.

Proti erozi

Obsahem standardů GAEC je mimo jiné zákaz pěstování širokořádkových plodin (kukuřice, brambor, řepy, bobu, soji a slunečnice), obilnin a řepky na silně erozně ohrožených pozemcích.

Nově se do legislativy zavádí vrstva mírně erozně ohrožených pozemků. „První návrhy znamenaly skončení pěstování brambor v Čechách, nyní probíhají jednání s ministerstvem zemědělství. Hledáme agrotechnické postupy, které by omezily erozi půdy, ale neprodražovaly by pěstování brambor,“ informoval Miloslav Chlan.

Důvodem protierozních opatření je, že téměř polovina zemědělské půdy je podle Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd ohrožena erozí. „Zatímco jeden centimetr půdy se může tvořit desítky až stovky let, k odnosu stejného či většího množství může dojít během jediné průtrže mračen,“ varuje ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Budoucnost brambor vidí předseda svazu optimisticky. „Brambory zůstanou jednou z nejlepších potravin na světě. Jsou bohaté na minerály, vitamíny, bílkoviny a jsou téměř bez tuku,“ uzavřel Miloslav Chlan.

Autor: Petr Stránský

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Politika je v kraji pánská jízda

Základní škola Konečná se zapojila do celorepublikové akce Rosteme spolu se stromy.

Školní zahrada se změní v místo relaxace i vzdělávání

Radek Koten (SPD): Jako jediná strana prosazujeme přímou demokracii

Vysočina /ROZHOVOR/ – Lídrem vysočinské kandidátky SPD (Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura) je v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Radek Koten. „Proč by nás měli lidé volit? Protože my máme odvahu říkat pravdu. Pojmenováváme věci tak, jak jsou. Neschováváme problémy za rádoby korektní slovíčka,“ říká politik z Vojnova Městce na Žďársku.

AKTUALIZOVÁNO

Ve Stranné u Telče usmrtil dítě zemědělský stroj

Vysočina – V pondělí 16. října se ve vsi Stranná na Jihlavsku stala velká tragédie. Došlo tam k dopravní nehodě při níž zemřelo nezletilé dítě.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení