VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dovoz brambor vzrostl meziročně o více než polovinu

Havlíčkův Brod – „Brambory v dnešním zemědělství mají místo a budou mít místo i v budoucnu. Otázka je, na jak velkém prostoru,“ zamýšlel se na úterní tiskové konferenci v salónku hotelu Slunce předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan.

3.3.2011
SDÍLEJ:

Předseda Ústředního bramborářského svazu Miloslav Chlan (vpravo) a tajemník svazu Josef Králíček nastínili problematiku pěstitelů a zpracovatelů brambor.Foto: DENÍK/Petr Stránský

Produkce brambor v České republice neustále klesá. „Loňský rok byly osázené plochy o 5,8 procent nižší, výnosy jsou nižší o 7,3 procent. Produkce brambor klesla o 11,5 procenta,“ nastínil základní čísla předseda svazu Chlan.

Česko již několik let není v produkci brambor soběstačné. „Pro příští rok počítáme s poklesem ploch přibližně o dalších šest procent,“ doplnil tajemník bramborářského svazu Josef Králíček.

Tuzemský trh zaplavují brambory dovážené hlavně z Německa a Francie. V loňském roce bylo do České republiky dovezeno téměř 153 tisíc tun brambor, což je meziroční nárůst o téměř 56 procent. Dalších téměř 200 tisíc tun brambor se do státu doveze ve formě bramborových výrobků. V nich také výrazně převládá dovoz nad vývozem. Čeští exportéři vozí brambory na východ, v loňském roce se vyvezlo necelých 50 tisíc tun brambor, z toho téměř polovina mířila na Slovensko.

Ceny jsou příznivé

Výkupní cena brambor je pro pěstitele poměrně příznivá. „V letošním roce se cena pohybuje mezi pěti až šesti korunami za kilogram. S nárůstem pěstitelských cen nepočítáme, protože chceme zachovat současný stav spotřeby brambor, který se pohybuje okolo 62 kilogramů na obyvatele za rok,“ informoval Miloslav Chlan.

„Pěstování brambor je náročné, brambory potřebují znalé odborníky a jednoúčelovou techniku. Dalším problémem je výstavba bioplynových stanic. Kukuřice se stává konkurencí pro brambory. Pěstuje se to zhruba na stejných pozemcích, ale za významně nižších nákladů na hektar a jednodušeji než brambory. Může se stát, že nebude dostatek certifikované sadby,“ varuje předseda.

Situaci pěstitelů brambor nezlepšuje ani pokračující a dosud neuzavřená diskuse nad způsoby protierozních opatření, tzv. podmínky standardů GAEC, které jsou součástí norem Evropské unie. Znamenají „dobrý zemědělský a environmentální stav“.

Proti erozi

Obsahem standardů GAEC je mimo jiné zákaz pěstování širokořádkových plodin (kukuřice, brambor, řepy, bobu, soji a slunečnice), obilnin a řepky na silně erozně ohrožených pozemcích.

Nově se do legislativy zavádí vrstva mírně erozně ohrožených pozemků. „První návrhy znamenaly skončení pěstování brambor v Čechách, nyní probíhají jednání s ministerstvem zemědělství. Hledáme agrotechnické postupy, které by omezily erozi půdy, ale neprodražovaly by pěstování brambor,“ informoval Miloslav Chlan.

Důvodem protierozních opatření je, že téměř polovina zemědělské půdy je podle Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půd ohrožena erozí. „Zatímco jeden centimetr půdy se může tvořit desítky až stovky let, k odnosu stejného či většího množství může dojít během jediné průtrže mračen,“ varuje ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Budoucnost brambor vidí předseda svazu optimisticky. „Brambory zůstanou jednou z nejlepších potravin na světě. Jsou bohaté na minerály, vitamíny, bílkoviny a jsou téměř bez tuku,“ uzavřel Miloslav Chlan.

Autor: Petr Stránský

3.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Weiss
5

Sexuolog Weiss půjde k soudu v říjnu. Hrozí mu trest až šest let vězení

Ilustrační foto.

Vyděrač, který obtěžoval ženu ze Světlé, skončil za mřížemi

Pálenice se teprve rozjíždí, slabší začátek zavinily třešně

Vysočina – Padesát. Tolik pěstitelských pálenic funguje na Vysočině podle statistiky Celního úřadu pro Kraj Vysočina. Většina z nich však sezonu teprve startuje. Může za to nedostatek třešní. Palírník Roman Koudela z Polné na Jihlavsku začne až v září.

Středeční nehoda na D1: Mladý řidič se nevěnoval řízení, a to ho stálo život

Vysočina - Dvacetiletý řidič se plně nevěnoval řízení, nezareagoval na vzniklou situaci, a to pro něj nakonec bylo osudné. Tragická nehoda se stala ve středu kolem půl páté odpoledne na 93,5 kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. Ke středu dodávky a nákladního auta došlo v místě, kde se jen pár minut před tím odehrála jiná dopravní nehoda.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Śtáflova paleta v Havlíčkově Brodě má už číslo 26

Havlíčkův Brod – Akce s nejdelší tradicí. Každé léto se v Havlíčkově Brodě koná Štáflova paleta, týdenní setkání mladých výtvarníků. První ročník se uskutečnil už v roce 1991. Tenkrát sehnali hlavní organizátoři Štěpán Podešť a Tomáš Holenda jen pár zájemců, mezi nimiž nechyběl výtvarník Pavel Fiala nebo Daniel Koráb, dnes učitel gymnázia Havlíčkův Brod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení