VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Světlá investuje finance především do rozvoje města

Světlá nad Sázavou – Investovat do dlouhodobějších aktivit, které povedou k vytváření pracovních míst a do rozvoje bydlení.

5.3.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Takové priority sleduje schválený rozpočet města Světlé nad Sázavou pro letošní rok.

Město se podobně jako jiné obce musí vyrovnávat s propadem příjmů ze státního rozpočtu a je nucené šetřit. „V úsporném režimu jede Světlá už od roku 2008, s nástupem recese a pádem skláren jsme už tehdy museli nastolit úsporná opatření,“ informovala místostarostka Lenka Arnotová.

Celkově je rozpočet na letošní rok navržen schodkový.

Schodek pokryjí příjmy z loňska

Příjmy jsou vyčísleny na 171 milionů korun, výdaje na 207 milionů. Schodek ve výši šestatřiceti milionů bude uhrazen z finančních prostředků z minulého roku, které má město na účtech především díky prodeji pozemků pro fotovoltaickou elektrárnu v lokalitě Lipnička.

Letos bude město do svého rozvoje investovat 31 milionů korun. Připravuje se projektová dokumentace pro zasíťování průmyslové zóny za sklárnami a dokumentace pro zasíťování pozemků na výstavbu 27 rodinných domů v lokalitě Pod Vodárnou.

V rozpočtu se také počítá s penězi pro dokončení vestavby osmnácti pokojů včetně vybavení v budově domova důchodců.

Významnou akcí pro město je oprava viaduktu v Lánecké ulici, která vyřeší plynulost dopravy a bezpečnost chodců. Investorem je Správa železniční dopravní cesty, která opravu mostu hradí z vlastních zdrojů. Město se na akci podílí výstavbou a rekonstrukcí chodníků nákladem 2,8 milionů korun, z toho 1,4 milionu by mohla v případě schválení pokrýt dotace státního fondu dopravní infrastruktury.

Zateplením budov ušetří na energiích

Město také chystá snížit energetickou náročnost bytových domů, na což vyčlenilo částku 2,5 milionu. V případě získání státní dotace bude provedena první etapa zateplení mateřské školky Lánecká za 3,5 milionu korun.

Na hospodaření města bude mít vliv splácení úvěru, neboť k 30. červnu musí město uhradit jednorázovou splátku ve výši patnácti milionů korun a dále v průběhu roku bude třeba hradit splátky jistiny ve výši čtyř milionů a jeden milion padne na úroky.

Do výdajů zasáhne i třímilionová splátka za majetek, který město koupilo od koncernu Sklo Bohemia (ubytovna, tenisová hala).
Do rozpočtu byla také zařazena dotace na provoz sportovního zařízení Pěšinky ve výši téměř 3,8 milionů korun.

Provozní výdaje místní správy, městské policie a požární ochrany byly sestaveny s maximálním důrazem na úspory. V této oblasti jsou rozpočtované náklady nižší přibližně o tři miliony, protože v rámci úsporných opatření vlády České republiky dostane Světlá o stejnou částku nižší dotaci na výkon státní správy.

Nezanedbatelnou úsporu personálních nákladů přineslo také rozhodnutí zastupitelstva o snížení počtu místostarostů.

Dotace z Evropské unie zasáhnou do rozpočtu jen v omezené míře. Na nový územní plán by měla Světlá obdržet dotaci ve výši jednoho milionu korun.

Naopak příspěvkové organizace města dostanou na svůj provoz o něco více peněz než vloni. V mírně zvýšeném příspěvku na provoz zastupitelé zohlednili očekávaný růst cen energií.

Autor: Petr Stránský

5.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pod městským znakem se ukrýval fragment původní fasády radnice ze 17. století. Zlaté slunce v modrém poli. Podle odborníků se jednalo o mechanické hodiny.
2

Fasáda Staré radnice skrývala renesanční fresku usměvavých hodin

Brodské koupaliště zláká v létě k osvěžení stovky lidí za den.

Na brodské koupaliště míří stovky lidí za den

Velké Meziříčí i nadále kraluje třetí lize

Vysočina – Také třetí vystoupení Velkého Meziříčí v letošním ročníku MSFL skončilo úspěchem, přivezlo body z Hulína. V divizi D se poměrně dařilo dalším fotbalovým týmům z Vysočiny.

Chotěboř vyhrála ve Speřicích a vede tabulku

Vysočina – Po třech kolech krajského přeboru jsou jediným týmem, který neztratil ani bod, fotbalisté Chotěboře. Derby mezi Humpolcem a Košeticemi totiž skončilo bez branek.

Šmolovy vévodí okresnímu přeboru

Havlíčkův Brod - Druhou porážku v řadě si ve fotbalovém okresním přeboru připsalo céčko brodského Slovanu. Naopak devět bodů ze tří zápasů mají na svém kontě Šmolovy.

Chotěbořský Krédl rozhodl čtyři minut před koncem okresní derby

Vysočina – Špatný vstup do soutěže mají za sebou v I. A třídě fotbalisté Havlíčkovy Borové, kteří prohráli i třetí zápas v řadě, tentokrát 1:0 padli v Dobroníně a navíc se jim v sezoně ještě nepodařilo vstřelit ani gól.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení