VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První pomoc do škol: investice, která se vyplatí

Vysočina - I v letošním školním roce probíhá ve školách kraje Vysočina již sedmý ročník projektu První pomoc do škol ojedinělý svého druhu v republice.

5.3.2011
SDÍLEJ:

Nikdy nevíte, co vás potká. Kdy se dostanete do situace, kdy budete znalost první pomoci potřebovat, říká lékař Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Miroslav Havlík. Vysočinská záchranka proto nabízí kurzy první pomoci pro laickou veřejnost. Foto: DENÍK/archiv

Tento projekt v roce 2004 připravil odbor sociálních věcí a zdravotnictví ve spolupráci s odborem školství, mládeže a sportu krajského úřadu Kraje Vysočina. Naučit se poskytovat první pomoc mohou ale i dospělí.

„Jenom na Havlíčkobrodsku se do projektu zapojuje více než desítka škol, znalosti první pomoci tak získá skoro 700 žáků a studentů,“ zdůraznila ředitelka oblastního spolku Českého červeného kříže Jana Chlupáčková.

„Projekt tohoto typu považuji za významnou investici s ohledem na získané znalosti v oblasti poskytování první pomoci, které se nám v budoucnu vyplatí,“ konstatoval lékař zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina Miroslav Havlík.

Podle zkušeností zdravotníků ČČK se každý z nás aspoň jednou za život dostane do situace, kdy bude záležet jen na něm, zda dokáže pomoci člověku v nouzi. Pokud dojde k náhlé zástavě oběhu a dýchání, musí být poskytnuta srdeční masáž a umělé dýchání do 3 až 5 minut, jinak je jen malá naději na přežití. Obdobně je to u masivního krvácení a dalších život ohrožujících stavů.

Impulzem pro tuto aktivitu byly podle ředitelky Chlupáčkové alarmující informace od zdravotníků , ale i veřejnosti, že znalost zdravotnické první pomoci, zejména u mládeže, je na velmi nízké úrovni.

Jediní v rámci republiky

„Cílem projektu První pomoc do škol je poskytnout mladým lidem kraje Vysočina kvalitní výuku laické zdravotnické první pomoci, se zaměřením na důležité a život zachraňující úkony, s důrazem na praktické nácviky s použitím improvizovaných pomůcek,“ vysvětlila ředitelka. Osnova a obsah výuky byly vytvořeny po konzultacích s odborníky Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina, ČČK a učiteli středních a vyšších zdravotnických škol. Základní výuku provádí na Havlíčkobrodsku vyškolení lektoři oblastních spolků ČČK. Závěr výuky patří zdravotnickým záchranářům ZZS kraje Vysočina.

„O projekt byl od začátku velký zájem a výuky se často zúčastňují i pedagogové. Náklady hradí kraj, pro školy je výuka zdarma,“ připomněla ředitelka spolku ČČK.

Projekt kraje Vysočina První pomoc do škol je záchranáře Havlíka v rámci ČR jediný, který systematicky a v takovémto rozsahu vyučuje mladé lidi zdravotnické první pomoci a budí zájem a obdiv u odborníků i veřejnosti v jiných krajích a co víc, má první hmatatelné výsledky v podobě zachráněného lidského života.

„Připomněl bych případ, stal se tuším před třemi lety, kdy učitel na výletě s dětmi zkolaboval, ale žáci, protože byli v oblasti poskytování první pomoci odborně proškoleni, dokázali poskytnout pomoc až do příjezdu záchranné služby,“ uvedl Havlík a připomněl, že vysočinská záchranka nabízí možnost získat znalosti v oblasti poskytování první pomoci i pro veřejnost v odborných kurzech.

Zachránili život díky kurzu

Ty jsou určeny pro laickou veřejnost i střední management podniků a firem. Kurzy metodicky vede právě lékař vysočinské záchranky Miroslav Havlík.

„Zájemci si mohou první pomoc aktivně vyzkoušet na modelu. Kurzem už prošly desítky lidí, další se hlásí a mě velmi těší, že o odborné znalosti poskytování první pomoci mají skutečný zájem. Už nechtějí při nehodách jen přihlížet, ale aktivně pomáhat,“ zdůraznil Havlík a vzpomněl si i na konkrétní situaci, kdy se ukázalo, že kurzy jsou prospěšné.

„Pacient zkolaboval na ulici, když jsme přijeli, potěšilo mě, že už před námi kdosi z přítomných poskytl první pomoc. Pacienta jsme odvezli na ARO, po týdnu již mohl být propuštěn domů. Pak jsem se dozvěděl, že tu první pomoc poskytl jeden účastník mého kurzu, který jel kolem,“ pochválil svého žáka záchranář.

I naprostí laici, kteří se dostanou do situace, kdy mají první pomoc poskytnout nevědí jak, se nemusejí bát.
Zdravotnická záchranná služba poskytne v akutním případě radu a pomoc prostřednictvím telefonické linky, a to v rámci takzvané asistované resuscitace.

Jak se stát záchranářem laikem
Zdravotnická záchranná služba kraje Vysočina nabízí kurzy pod názvem První pomoc u akutních stavů a neodkladná resuscitace.
Školení je pro laickou veřejnost, kurzy jsou určeny pro 8 až 12 osob. Zahájeny byly v lednu, končí v polovině června. Zájemci mohou volat na sekretariát Zdravotnické záchranné služby kraje Vysočina 567 571 245.
Zdroj: ZZS kraje Vysočina

Autor: Štěpánka Saadouni

5.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení