VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cizinců je na Brodsku stále méně

Havlíčkobrodsko – Počet cizinců zaměstnaných na Havlíčkobrodsku, kteří nepocházejí ze zemí Evropské unie, se výrazně snížil.

17.3.2011
SDÍLEJ:

Cizinecká policie v akci. Ilustrační foto.Foto: archiv Cizinecké policie

Za poslední dva roky klesl dokonce až na jednu třetinu. V současné době jich na Havlíčkobrodsku pracují maximálně necelé tři stovky.

„Od konce roku 2008 se zpřísnily podmínky pro zaměstnávání cizinců mimo rámec EÚ. V současné době vydává úřad práce jen velmi omezený počet povolení, a to jen pro některé profese, jako jsou manageři nebo technici zahraničních firem, jako je například Futaba, která zaměstnává odborníky z Japonska,“ říká ředitel havlíčkobrodského úřadu práce Martin Kouřil.

Úřad práce v Havlíčkově Brodě podle ředitele nová pracovní povolení pro dělníky z takzvaných třetích zemí vydává v menších rozsahu a důsledně zvažuje, zda žadatel opravdu nemůže pracovní místo obsadit „domácím“ uchazečem.

Nejvíc cizinců zaměstnaných za účelem výdělku na základě pracovního povolení pochází podle informací úřadu práce z Mongolska a ze zemí bývalého Sovětského svazu. To jsou především Ukrajinci a Moldavané.

Zemědělství nebo kamenolom

„Tito dělníci se dělí do tří hlavních skupin,“ vysvětluje ředitel úřadu práce Martin Kouřil. Hlavní z nich je zemědělství. V něm cizinci pečují o zvířata jako krmiči. Většinou bydlí i v místě, kde pracují, protože nízké výdělky, problematická doprava a způsob, jakým jsou pracovní směny nastaveny domácím uchazečům, nevyhovují. Stejně tak jsou cizinci ze třetích zemí nejpočetnější pracovní silou v lipnickém kamenolomu nebo některých průmyslových závodech, jako je Futaba nebo Pleas.

„Většinou se jedná o těžkou fyzickou práci, náročnou práci v úkolu nebo problematické pracovní prostředí z hlediska hluku nebo prašnosti,“ upřesňuje Kouřil.

Nicméně, jak dodává i pro taková pracovní místa vydává úřad práce povolení pro zaměstnání cizinců jen tehdy, pokud zaměstnavatel nemůže místo obsadit českým občanem.

Už neutíkají před kontrolou přes plot

V současné době je na Havlíčkobrodsku zaměstnáno přes 250 cizinců pocházejících ze třetích zemí. „Jedná se ale pouze o cizince kteří v ČR dostali povolení k pobytu za účelem výdělku, nikoliv o cizince s trvalým pobytem nebo cizince, kteří zde žijí z důvodů sloučení rodiny,“ zdůrazňuje ředitel Kouřil. Úřad práce společně s cizineckou policií provádí navíc pravidelné předem nehlášené kontroly po celém území okresu, aby zabránil nelegálnímu zaměstnávání cizinců.

Někdy jedná i na základě různých upozornění, či podnětů ze strany občanů. Tady se podle ředitele Kouřila ve srovnání s dobou tak před deseti lety mnoho změnilo.

„Dnes se již nesetkáme s případy, kdy po příjezdu kontroly na vybranou stavbu utíkala skupina nelegálně zaměstnaných cizinců před cizineckou policií přes plot. Dnes se objevují nedostatky spíš v rovině administrativní, kdy cizinci propadne povolení k pobytu nebo je zaměstnán v jiném provozu, než pro jaký mu bylo povolení vydáno. Takové případy pak úřad práce řeší finanční pokutou až do několika desítek tisíc korun,“ vysvětluje ředitel.

Kolik je na Brodsku cizinců
Celkový počet cizinců ze třetích zemí je 254. Od začátku roku vydal havlíčkobrodský úřad práce 23 povolení. Na Havlíčkobrodsku pracuje například 8 ukrajinských svářečů, pět moldavských dělníků v kamenolomu a jeden japonský manager.
Zdroj: statistika MPSV (ministerstvo práce a sociálních věcí)

Autor: Štěpánka Saadouni

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Malý leguán.
2

V jihlavské zoologické zahradě odchovali leguána

Ilustrační foto

Studenti se budou trénovat v první pomoci

Výpadky proudu poškodily kabelovou televizi

Přibyslav - V polovině července došlo v Přibyslavi vlivem nečekaných opakovaných výpadků elektrické energie k poškození zařízení, které zabezpečuje vysílání programů kabelové televize, ale následky řeší provozovatel, město Přibyslav, dodnes.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Havlíčkobrodsko – Hradozámecké noci již tento víkend zpřístupní milovníkům historie známé památky v netradičním čase a netradičním způsobem. Noční prohlídky na Havlíčkobrodsku nabídne zámek ve Světlé nad Sázavou a mimořádně bude otevřen i kostel svatého Víta v zatopené obci Zahrádka, kde v minulosti působil farář Toufar.

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Havlíčkobrodsko – Voda zaplavila nově zrekonstruované fotbalové hřiště ve Světlé, poničila lávky v Březince a Mrzkovicích.

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení