A citát se v posledních letech dostává pod kůži i obyvatelům Vysočiny, která rozhodně vinařoskou tradicí neoplývá.

Důkaz o tom podali absolventi z řad studentů i veřejnosti šestého ročníku Sommeliérského kurzu, který se ve čtvrtek dopoledne uskutečnil v budově Obchodní akademie a Hotelové školy na Kyjovské ulici.

Dvanáct účastníků zde pod vedením jednoho z nejlepších českých sommeliérů Petra Doležala úspěšně složilo zkoušky. „Podívejte se na etiketu a prozraďte z ní co nejvíce informací o víně. Čím je při výrobě specifické portské víno, co je vlastně koňak“.

Tyto a další otázky z vinařské oblasti pokládal Doležal u stolečku postupně všem absolventům kurzu. Ti pak museli, tak jako ve skutečné restauraci, odprezentovat hostům víno ze své nabídky.

„Je opravdu vidět, že jde o skutečného odborníka, který vínům rozumí a bylo to vážně hodně zajímavé,“ pochvalovala si Klára Klouparová, která celou třídenní výuku podstoupila jako studentka havlíčkobrodské hotelové školy.

I Doležal byl s kurzem, potažmo jeho účastníky spokojen. „Je vidět, že znalosti i vínech a zájem o ně v posledních letech u nás velmi narostl. A na zdejší škole se v rámci možností snaží o maximum, co se získání znalostí v oboru týče. Zákazník nám totiž musí především důvěřovat,“ pokýval hlavou významný sommeliér.

Dotyk boha

A jakých vín si on sám nejvíce váží? Absolutní špička imponuje samozřemě i Doležalovi. „Takové Romano Conti, to je legenda. Je to, jako byste podali ruku bohovi. Jedna lahev se prodává podle ročníku až v řádu desetitisíců Euro. Ale důležité především je, abyste dobré víno dostali od dobrého člověka. Zní to možná divně, ale vína do sebe přenáší vlastnosti majitelů,“ prozradil Doležal.

Aktivity školy v tomto oboru však kurzem nekončí. „Uskuteční se u nás i celorepubliková soutěž Mladý sommeliér,“ upozornila ještě zástupkyně ředitele školy Marie Mrázová na akci, která vypukne 8. dubna.