„Výtěžek ze vstupného půjde na záchranu kulturní památky - varhan z kůru poutního kostela Navštívení Panny Marie v Sopotech. Skříň vzácného nástroje z roku 1749 rozežral červotoč a kovové píšťaly zničil cínový mor,” řekla Deníku iniciátorka renovace varhan a předsedkyně Občanského sdružení Sobíňov, Blažena Petrlíková.

Mýlka dávných stavitelů

Co je cínový mor, Deníku vysvětlil restaurátor sopotských, ale také přibyslavských varhan, Dalibor Michek:
„Stavitelé tohoto královského nástroje v minulosti na výrobu prospektových píšťal používali větší díl cínu a k němu přidávali málo olova, domnívali se, že tento kov snižuje kvalitu zvuku. Nebylo tehdy známo, že vysoký podíl cínu způsobuje nevratnou degradaci materiálu.”

Režie Horníčkovy hry se ujal nositel Zlatého Tyla Volného sdružení východočeských divadelníků za rok 2010, Zdeněk Stejskal. V hlavních rolích diváci uvidí Věru Novotnou, Hanu Brožkovou, Jana Opatřila, Zdeňka Hloška a Davida Hirmana.

Dva muži v šachu vás zavedou do slunné Itálie, doprostřed střetu války a míru, muže a ženy. Komedie z tvůrčí dílny nezapomenutelného Horníčka je humorným pohledem na složitý propletenec lidských vztahů.

Ještě schází   700 tisíc

Na záchranu sopotských varhan už bylo vynaloženo víc než dva miliony korun. Deník se Blaženy Petrlíkové zeptal, kolik peněz ještě je nutné sehnat.

„To mohu říci úplně přesně. Je to částka 694 817 Kč. Požádali jsme o dotaci kraj Vysočina a Ministerstvo kultury. U obou projektů je však nezbytná naše spoluúčast. Vzhledem k tomu, že chceme letos restaurování dokončit, budeme nadále pořádat různé kulturní akce. Jsme vděčni za každou částku a všem, kteří přispějí do sbírky, nebo přijdou na představení, poděkujeme. Chci zdůraznit, že havlíčkobrodští ochotníci budou hrát bez nároku na honorář a náklady představení uhradí členové občanského sdružení z vlastních peněz,” uvedla na závěr předsedkyně občanského sdružení

Ivo Havlík