VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moravský Richelieu jinou víru než katolickou netrpěl

Havlíčkobrodsko - Na řadě kostelních portálů, ale také zámeckých a hospodářských budovách na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska nemůžeme přehlédnout dva vinařské nože, zvané famfule, kosíře nebo žabky.

26.3.2011 1
SDÍLEJ:

V Přibyslavi lze najít až čtyři páry ditrichštejnských vinařských nožů - v kostele, nad vchody do fary a Starého špitálu a na průčelí zámku. Tento erb restaurovali Jaroslav Máša z Havlíčkova Brodu a Petr Máša z Přibyslavi.Foto: Ivo Havlík

Vidíme je např. v kostelích v Pohledu, Žižkově Poli a Přibyslavi, tam také na faře, na zámku a starém špitálu a ještě v městském znaku, v Havlíčkově Borové je tento erb na špejcharu.

Proč tam jsou v kraji, kde se víno nerodí a vinici nenajdeme? Ono náčiní tvořilo erb pobělohorského gubernátora (místodržícího) Moravy, jehož majetek sahal od Mikulova až za zemskou hranici, do východní části Čech.

Tím gubernátorem byl kardinál František Ditrichštejn, od jehož narození vloni uplynulo 440 let a od jehož smrti nás letos dělí 375 roků.
Narodil se v roce 1570 v Madridu (dědeček z matčiny strany byl správcem Sardinie), vychovali ho jezuité ve Španělsku a Itálii. Měl pouhých 29 letech a byl teprve rok knězem, když ho olomoučtí kanovníci na nátlak z Říma zvolili biskupem, papežský nuncius jim kladl na srdce, že volba musí proběhnout „se zavřenýma očima a oběma nohama.”

Obrátit se, nebo vystěhovat

Po prohrané bitvě českých stavů na Bílé hoře ho Ferdinand II. jmenoval místodržícím Moravy. Z majetkových konfiskací získal přídělem obrovské jmění a další ještě skoupil. V roce 1622 začal násilně rekatolizovat zemi.

Z jeho nařízení se např. do Přibyslavi nesměl přistěhovat nikdo, „leč by prve víru svatou katolickou římskou nepřijal”, nesměly se číst tzv. kacířské, tedy evangelické knihy, a příjímat podobojí.

Od 30. listopadu 1624 zavřel všechny nekatolické kostely a nekatolické duchovní vypověděl za hranice. V květnu 1625 dal nekatolickému obyvatelstvu na vybranou: obrátit se, nebo vystěhovat!

V března 1628 vydal patent adresovaný šlechtě: do půl roku přestoupit na víru, nebo opustit zemi. Odejít musel i Komenský.

Majetek rodu se nesměl drobit

Ditrichštejn zemřel v roce 1636 v Brně. Dva roky před smrtí vytvořil tzv. kardinálský fideikomis, který nedovoloval jeho statky drobit, i po smrti je směl držet pouze jeden člen rodu.

Na Vysočině se to týkalo mj. Žďáru nad Sázavou, Nového Města na Moravě, Polné, Ořechova, Přibyslavi, Horního Studence. Jediným dědicem se tak stal synovec Maxmilián, po něm jeho syn Ferdinand.

Kardinál z Ditrichštejna odmítal svobodu vyznání. Dnešní ekumenismus by netoleroval. Navzdory tomu zůstavá ve znaku řady měst a obcí. Proč tomu tak je?

Historik Moravského zemského archivu v Brně Pavel Balcárek v knize Kardinál František Ditrichštejn poznamenává:

Rozporuplná osobnost

„Kardinál František Ditrichštějn byl bezesporu rozporuplnou osobností. Svým přisluhovačstvím Habsburkům a papeži připravoval fakticky příchod doby, charakterizované úpadkem národa, spojenou s emigrací tehdejší duchovní elity z evangelických kruhů. Píšeme o době, kdy politiku dělali velcí kardinálové, Ditrichštejn byl jedním z nich, i když jeho možnosti byly ve srovnání např. s národním kardinálem de Richelieu ve Francii značně omezené… Náležel k osobnostem, o nichž můžeme bez nadsázky tvrdit, že ve své době spoluvytvářely dějiny”.

Ivo Havlík

26.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení