VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nabízí možnost dialýzy v domácím prostředí

Havlíčkův Brod - Výhodou je menší zátěž pro organismus, odpadnou cesty do dialyzačního centra.

1.4.2011
SDÍLEJ:

Cesty na dialýzu jsou nakonec pro některé z nich jedinou možností, jak přežít. Zdlouhavé cesty do dialyzačního střediska by mohly odpadnout, pokud se pacient rozhodne používat dialýzu v domácím prostředí. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Dialyzovaných pacientů stále přibývá. Oddělení hemodialýzy Nemocnice Havlíčkův Brod nabízí pacientům takzvanou peritoneální dialýzu, která se provádí v domácím prostředí a má řadu dalších výhod.

„Oddělení hemodialýzy se stále snaží zkvalitňovat péči o dialyzované pacienty. Jejich počty každoročně narůstají. Pokud bychom srovnávali počty pacientů, o něž se staráme nyní a před pár lety, nárůst by byl zhruba o dvě desítky pacientů,“ říká lékařka oddělení Veronika Medňanská.

Stejně hovoří i statistiky. Podle mluvčí nemocnice Petry Černo je v Česku evidováno téměř 6000 dialyzovaných pacientů. Ročně jich přibývají stovky. „Počty dialyzovaných pacientů narůstají i ve světě. Očekává se, že v roce 2010 jejich počet dosáhne 2,1 milionu,“ konstatuje mluvčí. V současnosti je oddělení moderně vybaveno novými hemodialyzačními přístroji renomovaných výrobců.

„Rozvoj v medicíně přináší neustále změny, se kterými se snažíme udržet krok, a proto i našim pacientům nabízíme od září 2009 možnost zvolit si peritoneální dialýzu jako metodu náhrady funkce ledvin,“ konstatuje mluvčí.

Podle lékařky Medňanské existují dva způsoby dialýzy – hemodialýza a peritoneální dialýza. Hemodialýzu pacient podstupuje ve středisku, kam dochází 2-3x týdně. Peritoneální dialýzu si pacient provádí sám každý den.
„Z hlediska četnosti zastoupení obou metod dialýzy převažuje v České republice hemodialýza. Stejně tak tomu je i na našem oddělení. Aktuálně máme na peritoneální dialýze 3 pacienty a v hemodialyzačním programu 65 pacientů. To ale neznamená, že by peritoneální dialýza byla metodou méně cennou,“ konstatuje lékařka.

Obě metody jsou podle zdravotníků z pohledu kvality léčby rovnocenné, ale nízká čísla pro peritoneální dialýzu spíše vypovídají o preferencích českého pacienta, který raději volí cestu plně se odevzdat do péče zdravotníků, nežli převzít odpovědnost za léčbu do svých rukou.

Metoda druhé volby

„Svůj podíl zde hraje i historický vývoj, kdy peritoneální dialýza byla v minulosti považována za metodu druhé volby a bohužel tento pohled ještě stále u některých lékařů přetrvává. To pak může vést ke klamné či nedostatečné informovanosti laické veřejnosti,“ říká o možnostech dialýzy lékařka oddělení Veronika Medňanská, která se stará o pacienty využívající peritoneální dialýzy.

Přitom peritoneální dialýza umožňuje pacientům zachovat si podobnou kvalitu života jako před onemocněním, včetně mobility.
Omezuje ho značně méně než druhý způsob dialýzy, hemodialýza. Je fyziologičtější než hemodialýza, proto představuje menší zátěž pro organismus. Dává volnost cestování, protože peritoneální dialýzu lze provést kdekoliv mimo domov. Nabízí také větší dietní volnost a lepší kontrolu krevního tlaku. Pro aplikaci peritoneální dialýzy si většina pacientů může vybrat mezi ručními výměnami dialyzačního roztoku a použitím jednoduchého přístroje, případně obě metody kombinovat.

Proces čištění probíhá v břiše

Peritoneální dialýzu si pacient provádí sám každý den. Celý proces dialýzy probíhá v břiše, kde se přestup látek z krve do roztoku uskutečňuje přes tělu vlastní membránu, která se nazývá peritoneum (pobřišnice). Roztok, do kterého nastává přestup odpadních látek, se do dutiny břišní napouští a vypouští přes speciální hadičku (katétr), která je zavedena do těla malým operačním zákrokem. Katétr je vyveden z břicha nedaleko pupku. Roztok po napuštění zůstává v dutině břišní několik hodin a v tomto čase probíhá dialýza. Peritoneální dialýzu lze provádět ručně, nebo pomocí přístroje. V případě ruční dialýzy se většina výměn roztoku provádí v průběhu dne. Každá výměna trvá přibližně 30 minut, během dne jsou zpravidla 4 výměny. Mezi výměnami se může pacient volně pohybovat. Při dialýze za pomoci přístroje se výměna roztoku v peritoneální dutině provádí v noci, kdy pacient spí a je připojen k přístroji na dobu 8-10 hodin.

Výhody a nevýhody domácí dialýzy
Menší zátěž pro organismus, provádí se v domácím prostředí bez nutnosti dopravy do dialyzačního centra, dává volnost cestování. Lze ji provést mimo domov, větší dietní volnost. Ovšem nesprávnou manipulací mohou vzniknout infekce břišní dutiny. Vyžaduje zacvičovací období, větší odpovědnost pacienta, stálá přítomnost dialyzačního katétru (omezení v koupání či plavání), každodenní léčba v domácnosti, je třeba mít místo na skladování materiálu potřebného k peritoneální dialýze, možnost přibývání na váze.
Zdroj: nemocnice Havlíčkův Brod

Autor: Štěpánka Saadouni

1.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

Na dálnici D1 zemřel po nehodě další řidič

Takto vypadá klokan Kuki, který utekl chovateli až z Mohelnice. Objevil se v minulých dnech poblíž Jihlavy.

Majitel hledal Kukiho u Vyskytné. Zatím ho nenašel

Účastníci letní žurnalistické škoky nahlédli do redakce Deníku

Havlíčkův Brod – Jak vznikají noviny, kdo všechno se na jejich výrobě podílí nebo v čem je práce novináře těžká i krásná, o tom se mohli přesvědčit účastníci letošní Letní žurnalistické školy Karla Havlíčka Borovského, kteří se ve středu přišli podívat do redakce Havlíčkobrodského deníku.

Moderní trend kompostéry. Radnice je půjčují zdarma

Havlíčkobrodsko – Kompostéry za dotovanou cenu začala nabízet občanům města i větší obce na Havlíčkobrodsku. O speciální nádoby je zájem, kompostování se pomalu stává módou. Zvlášť když radnice nádoby půjčují většinou zdarma.

Otec zapomíná, že má dceru

Havlíčkův Brod - Otcem jen podle rodného listu je zřejmě devětatřicetiletý muž z Havlíčkobrodska, který byl obviněn ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Za volant usedl bez řidičského průkazu

Přibyslav - Značnou dávku odvahy či spíše drzosti měl řidič z Brněnska. Usedl za volant, přesto že neměl řidičský průkaz, navíc jeho auto s přívěsem nemělo ani zcela platnou technickou kontrolu. Jeho jednání se mu nevyplatilo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení