VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na přechodech číhá na chodce nebezpečí. Města o tom ví

Havlíčkobrodsko – Nebezpečí na vozovce nečíhá pouze na řidiče nebo cyklisty, ale také na chodce.

7.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavlína Macelová

Svůj život dávají všanc často ti, kteří přecházejí silnice na neoznačených místech, ale v bezpečí nemusejí být ani chodci, kteří se přesunují po bílých zebrách.

„Většina přechodů pro chodce na Vysočině není dost bezpečná. Nejčastěji u nich chybí osvětlení, následuje špatné značení. Dopravní inženýři z územních odborů policie teď pracují na studii, která zmapuje závadné přechody v celém kraji,“ sdělil Miroslav Pecka z krajského policejního ředitelství. Podle policejních statistik se na přechodech v kraji během loňska stalo sedmapadesát z celkových 112 dopravních nehod s chodci.

Nebezpečí, které hrozí hlavně na nejvíce frekventovaných vozovkách ve městech, si jsou vědomi i radní jednotlivých sídel na Havlíčkobrodsku. Snaha zlepšovat bezpečnost chodců se tak stala v poslední době jakýmsi trendem. Poměrně razantně se do stavebních úprav pustili třeba v Havlíčkově Brodě.
„Bezpečnost chodců je jednou z důležitých priorit města. Přechodů, které si zaslouží větší pozornost, jsme ve městě vytipovali celkem devět. Letos jsme na opravu dvou z nich vyčlenili z rozpočtu města částku jeden a půl milionu korun,“ řekl už před časem radní Havlíčkova Brodu Libor Honzárek.

Stavební úpravy

Komfortnější přecházení občanům brodská radnice zajistí na Masarykově ulici u křižovatky s ulicí Pražská. Objeví se zde nové osvětlení, ostrůvek pro chodce a značení pro nevidomé a zúží se i průjezd automobilů do jednoho pruhu. Druhý podobně upravený přechod budou moci využívat chodci na Humpolecké ulici u podchodu do ulice Čechova. Práce na těchto dvou místech by měly probíhat od července do září.

„Počítáme s tím, že do rozpočtu na příští rok zařadíme částku na opravu zbývajících přechodů, která bude podle předpokladu činit necelé tři miliony korun. Jsou to přechody v ulicích Lidické, Kyjovské, Žižkově, Nádražní, Rozkošské a dva přechody v ulici U Cihláře,“ uzavřel Honzárek. Ve městě je v současné době více než deset osvětlených přechodů.

K zvýraznění bílých zeber dojde brzy i v Chotěboři. Počínaje letošním rokem zde totiž započne tříletá rekonstrukce hlavní silnice, která prochází napříč městem. V jejím rámci dojde také k úpravám na přechodech.

„Určitého nebezpečí v tomto směru jsme si vědomi. Proto je studie o bezpečnosti na frekventovaných místech součástí projektové dokumentace rekonstrukce vozovky a mělo by zde dojít ke zvýšení bezpečnosti. U přechodů vyroste například nové osvětlení,“ konstatoval místostarosta Chotěboře Stanislav Šíp.

Na hustý provoz na silnici první třídy, vedoucí přímo jejich obcí si už dlouho stěžují obyvatelé obcí Dobrá a Keřkov. V Keřkově, který frekventovaná silnice protíná na dvě poloviny, by obyvatelé uvítali například značený přechod, aby se mohli bez problémů dostat na druhou stranu silnice.

To je však podle místostarosty Přibyslavi Martina Kamaráda finančně příliš náročná investice, a proto nejsou případné úpravy prozatím aktuální. „Navíc se obávám, že by šlo o zbytečně vynaložené peníze, jelikož není jisté, jak by obyvatelé obce přechod využívali,“ říká místostarosta.

V Dobré zase obyvatelé obce kvůli bezpečí žádají nové chodníky kolem vytížené a nebezpečné silnice. I to je ale však podle Kamaráda nákladná záležitost, na kterou město zatím nemá peníze.

Zrušení a následná obnova

Právě v Přibyslavi se loňské zrušení dvou přechodů stalo námětem pro studentské satirické video, kterým se bavilo celé město. Po nátlaku veřejnosti tak byla rychle alespoň jedna zebra u sochy sv. Václava naproti nákupnímu centru znovuobnovena.

„Jisté nebezpečí na chodce může u nás číhat třeba na vozovce směrem od Havlíčkova Brodu. V lomené zatáčce, která následně vede na most přes Sázavu a dále na náměstí, jezdím sám raději krokem,“ zamyslel se starosta Ledče nad Sázavou Petr Vaněk.

V městě pod známým hradem nejsou prozatím přechody pro chodce speciálně osvětleny. Případná změna však závisí podle Vaňka na dostatku peněz.
„Pokud by se našly finance, které by bylo možno alespoň pro některá problémová místa použít, určitě bychom přistoupili k nějakým úpravám, které by bezpečnosti jen prospěly,“ dodal Vaněk.

Při nehodách loni v kraji zemřelo sedm chodců a dalších třináct lidí při nich utrpělo těžká zranění. Od letošního ledna do 28. března vyjížděli policisté na Vysočině ke dvaatřiceti dopravním nehodám s chodci a na přechodech se z nich odehrálo 29.

V lednu byla například na přechodu pro chodce v Rapoticích na Třebíčsku sražena patnáctiletá dívka, svým zraněním později v nemocnici podlehla.

Jakub Janáček, Štěpánka Saadouni

Autor: Jakub Janáček

7.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení