Proto se rozhodl otevřít od dubna v Chotěboři školu určenou nejen k výchově psů, ale i jejich páníčků.
Bohumil Honzík má bohaté zkušenosti v oboru myslivecké kynologie. Jeden z jeho čtyř psů fenka border teriéra Candy se může pochlubit titulem Klubový šampion a Český šampion práce a je vítězkou mezinárodních mysliveckých soutěží.

Bohumil Honzík se nechal inspirovat návštěvami psí školy v Havlíčkově Brodě, kam jezdil se svým dalším psem, labradorkou, když byla ještě štěně a mrzelo ho, že na Chotěbořsku takové zařízení neexistuje.

„Bohužel někdy pes ovládá svého pána a ne pán psa a tak se z původně milého štěněte může stát postrach okolí,“ zdůrazňuje kynolog. Psí škola by měla naučit psy ale i jejich pány jak si vzájemně rozumět, protože, jak Bohumil Honzík zdůrazňuje, pokud se pes stane problémovým a nebo dokonce nebezpečným je vždycky chyba v člověku.

„Pes má jiný způsob komunikace než člověk, jinak vnímá naše gesta, jinak se projevuje, i přes domestikaci, je to pořád šelma,“ zdůrazňuje kynolog. Psí škola není určená k převýchově problematických psích výtržníků, ale má za cíl naučit psa základní poslušnosti, jako je přivolání, chůze u nohy, tak aby se nechoval jako neřízená střela.

„Způsob základního výcviku by měl být založen na vzájemné důvěře psa i pána, bez násilí. Pes má mít z cvičení radost. V neposlední řadě je psí škola zaměřena na socializaci psů, aby se naučili vycházet s ostatními psy a zbytečně je nenapadali,“ vysvětluje Bohumil Honzík.

Zájemci mohou navštěvovat psí školu dvakrát týdně v úterý a ve čtvrtek. Jak často by měl chovatel se svým psem navštěvovat cvičiště, na to žádný univerzální recept neexistuje.

Stejně jako lidé mají psi rozdílný temperament, jsou různě inteligentní a učenliví, každý z nich se jinak přizpůsobuje výcviku, u některých psů stačí pár hodin u jiných to může trvat i měsíce. V neposlední řadě klade psí škola nároky i na chovatele samotného, jak moc to myslí s výchovou svého psa vážně a jestli je ochoten se mu skutečně věnovat.