VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na kůru v Přibyslavi bude ještě nějaký čas ticho

Přibyslav - Kůr kostela sv. Jana Křtitele v Přibyslavi je nezvykle prázdný. Nestojí na něm varhany.

23.4.2011
SDÍLEJ:

Restaurované dřevěné píšťaly přibyslavských varhan Dalibor Michek sestaví ve své montážní hale, celý nástroj intonuje a naladí, znovu rozebere a převeze na kůr do Přibyslavi. Tam zazní tak, jak poprvé hrály v roce 1890.Foto: Ivo Havlík

Sto dvacet let starý dvoumanuálový nástroj pochází z pražské mistrovské dílny Emanuela Štěpána Petra a nyní je restaurován ve Studénkách u Jihlavy.
Jejich stavitel byl autorem velmi cenných varhan v Praze, chrámech sv. Ludmily na Vinohradech a sv. Ignáce na Karlově náměstí. Už to vypovídá, že přibyslavští farníci si v roce 1890 nevybrali ledajakého Mistra.

Přibyslavské varhany, stejně jako ty vinohradské, jsou kulturní památkou. A proč je královský nástroj nyní ve Studénkách v rukou Dalibora Michka, jednoho z nejlepších českých restaurátorů?

Nástroj prokousal červotoč

„Naše varhany byly do značné míry napadeny červotočem a začínal rozpad některých částí. Poznamenalo je rovněž několik neodborných zásahů, přičemž výrazně utrpěla cena nástroje - ať z už historického nebo hudebního hlediska,” říká Karel Březina, student Univerzity Palackého v Olomouci, který při bohuslužbách na tyto varhany hrával a nyní čeká, až se na kůr vrátí.

Březinova slova potvrzuje i sám restaurátor Dalibor Michek: „Hlavní příčinou neutěšeného stavu většiny varhan jsou, jak už je v našich krajích zvykem, především hrubé fušerské zásahy, které měly za následek nejen rozsáhlé poškození a ztráty především v oblasti píšťálového fondu, ale zásadně byl rovněž zkomolen zvuk.”

To potvrzuje rovněž odborník Koukal. Píše, že „při každém zodpovědném restaurování historických varhan je nejsvízelnějším úkolem obnovit jejich specifickou zvukovou krásu. Vždyť nejde o němou památku, ale o živý hudební nástroj, který má znít tak, jak to jeho stavitel zamýšlel.”

Ivo Havlík

23.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení