VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola potřebuje nutně opravy, rodiče mluví o diskriminaci

Havlíčkův Brod – Místní slavné gymnázium, jehož historie sahá takřka tři století nazpět, se v posledních dnech dostalo opět do popředí zájmu veřejnosti. A tentokrát to není díky úspěchům studentů.

29.4.2011
SDÍLEJ:

Havlíčkobrodské gymnázium.Foto: DENÍK/archiv

Přispěla k tomu aktivita některých rodičů i učitelů, kteří si stěžují na macešský přístup kraje k jedné z nejstarších škol na Vysočině. Mluví dokonce o diskriminaci. Budova je totiž ve špatném stavu a podle některých zainteresovaných potřebuje zoufale opravy.

„Pominu-li zatékání, prasklou zeď, plechové kóje na záchodech, tabule ve třídách bez nátěru, šatní skříňky instalované v roce 1995 s životností na pět let, provoz bufetu v plesnivém prostoru, plíseň v posilovně a tělocvičně, lavice neodpovídající normám, osvětlení na mnoha místech hrozící pádem, dvě interaktivní tabule prakticky nepoužitelné kvůli zastaralosti počítačů, tři učitelé dělící se o jeden počítač v kabinetu a tak dále, pak zcela zásadní je nutnost výměny oken a zateplení budovy,“ píše mimo jiné v otevřené stížnosti bývalá absolventka gymnázia Romana Suchá z Havlíčkova Brodu, jejíž dva synové v současné době do školy chodí.

Vydírání?

Podle ní se navíc může v souvislosti přístupu zřizovatele – tedy vedení kraje – ke škole hovořit dokonce o vydírání. „Na schůzce rodičů byla panem ředitelem sdělena informace o možnosti získat investiční prostředky od zřizovatele pouze v případě aktivního přístupu gymnázia ke slučování s ostatními středními školami. Coby laik v oblasti trestního a občanského práva si troufnu použít označení vydírání,“ konstatovala Suchá.

S jejími argumenty však radní kraje nesouhlasí. Podle nich je zkrátka potřeba vkládání peněz do majetku vyšší než reálné možnosti. Přesto se prý snaží do škol investovat nemalé prostředky.

„Například na budovách, ve kterých sídlí Gymnázium Havlíčkův Brod, provedl kraj do roku 2003 stavební práce v hodnotě deseti milionů korun. V této částce je zahrnuta mimo jiné oprava fasády školy, úprava počítačové učebny, rekonstrukce kotelny, rekonstrukce oken tělocvičny nebo rekonstrukce elektroinstalace,“ vyjmenovává v oficiálním stanovisku, které lze najít na internetových stránkách kraje, radní pro oblast školství, mládeže a sportu Marie Kružíková. Na provoz školy kraj navíc ročně přispívá více než třemi miliony korun.

Podle radní čeká školu, ve které získalo vzdělání mnoho významných osobností našich dějin, rekonstrukce sociálního zařízení a za dva roky i zateplení a výměna oken u objektu přistaveného k historické budově. „Předpokládané náklady jsou odhadovány ve výši asi 19,6 miliónů korun,“ odhadla Kružíková.
Rodičům však spíše podle některých zdrojů vadí fakt, že zatímco havlíčkobrodské gymnázium je v celostátním hledisku úspěšnou a v porovnání s některými menšími zařízeními i naplněnou školou, peněz se sem nedostane tolik, kolik by bylo třeba.

Neutrální postoj k věci zaujal i ředitel školy, u které se naplněnost tříd v současnosti zastavila na čísle 27, Milan Novák. „Nemohu tvrdit, že nás zřizovatel dlouhodobě diskriminuje. Na druhou stranu kraj Vysočina o našich potřebách ví. Finance čerpáme navíc i z mnoha projektů a omezili jsme i kapacitu osmiletého cyklu, čímž zvyšujeme naplněnost. Iniciativa rodičů a učitelů je odrazem klesajících financí na platy i provoz i posunutí termínu na zateplení. Osobně chci věřit tomu, že to není kvůli diskriminaci,“ zamyslel se Novák.

Podle Kružíkové může za nižší objem peněz vynakládaných na platy populační pokles a omezené zdroje. „Prostředky na platy učitelů ve školství jsou rozdělovány ze státního, nikoli z krajského rozpočtu. Výše příspěvku pro školy je závislá na počtu dětí v jednotlivých kategoriích. Na rozpis mzdových prostředků má vliv řada faktorů. Celý rozpočet na mzdy je výsledkem poměrně složitého vzorce. Pokud by byla průměrná naplněnost tříd v Brodě alespoň 29 žáků, získala by škola na mzdy o zhruba 850 tisíc korun ročně více,“ vysvětlila dále Kružíková.

V letošním roce podle ní posílá stát středním školám na Vysočině o 97 milionů korun na platy méně než v předchozích letech. Podle ředitele i učitelů bude příští týden na programu jednání zástupců pedagogického sboru s reprezentanty zřizovatele. To se uskuteční pravděpodobně ve středu 4. května. Do té doby se pedagogové k situaci na gymnáziu nechtějí veřejně vyjadřovat.

Autor: Jakub Janáček

29.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení