VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podaří se objasnit záhadu ze života spisovatelky Kolárové?

Modlíkov - Za druhé světové války do Modlíkova a Hřiště jezdila z Prahy k příbuzným Jaromíra Setničková, později významná česká spisovatelka, filmová a televizní scénáristka, Jaromíra Kolárová (1919-2006).

5.5.2011
SDÍLEJ:

Fotografie zobrazuje spisovatelku a filmovou scénaristku Jaromíru Kolárovou na sklonku jejího života. Foto: Repro: Ivo Havlík

Byla autorkou řady románů, ale také scénářů filmových veseloher Holky z porcelánu, Veronika - prostě Nika, Léto s kovbojem a dalších.

„Jezdila jsem do Hřiště nebo do Modlíkova, obě vesnice byly u Přibyslavi, z nádraží se šlo vždycky do pěkného kopce… Byl tu jiný svět, svět rostlin a hmyzu, ptáků a veverek, myšek a ryb. Nebyla tu válka, nebyly tu tlampače, nebyly tu krvavé plakáty. Byla tu neposkvrněná krajina, proměnlivá na každém kroku, jeřáb s bobulkami teprve zardělými, mokrá loučka, duhová skvrna ve šlápotě, pokroucené borovice směrující vzhůru ke slunci,” vzpomínala o šedesát let později spisovatelka ve svých memoárech.

Psala v nich také o válečných prožitcích mládeže na Přibyslavsku: „Vzhledem ke 'zkracování fronty' byly v protektorátu zakázány veškeré zábavy, smích byl na indexu, stejně tak divadlo i tanec. Ale venkovská mládež se nevzdávala, tančilo se ve stodolách, na špejcharech, kde se dalo… Ve špejchaře musel být zatemněn každý vikýř, nohy zvedaly prach i osiny, byla jsem na té tancovačce jednou, a málem jsem se zadusila. Proč jsme pro takový nesmysl riskovali život, je mi dosud záhadou.”

Titul memoárů je příznačný - Divný čas, divná láska. Jednu ze svých válečných lásek Jarmila Setničková potkala u rybníka, který ve svých pamětech umisťuje mezi Modlíkov a Hřiště, zřejmě jde o Vejholec. Scéna o tom, jak se tam nahá vynořila z tůně, a v tom ji překvapil mladý muž jdoucí z práce v mlékárně v Hesově, je podle literárního kritika Alexeje Mikuláška dokladem až „šokující cudnosti, s níž Kolárová lyricky naznačuje ztrátu panenství, a otevřenosti, s níž se přiznává k různým erotickým 'divným' známostem z doby Protektorátu”.

Mnoho zajímavého ze života a tvorby spisovatelky přiblíží její syn, spisovatel Vladimír Kolár na veřejné besedě ve staré škole v Modlíkově.
Začátek setkání, které v sobotu pořádá modlíkovský sbor pro občanské záležitosti, je v 18 hodin. Kolár bude nejen vyprávět, ale také představí svoji knihu.

Co už máma nenapsala

„Nevíme přesně, ke komu u nás za války ve svém mládí pozdější spisovatelka jezdila, ve vzpomínkách jméno rodiny neuvádí, píše jen o tetě a strýci, snad se tato záhada na sobotní besedě s jejím synem vysvětlí,” věří starosta Modlíkova Miroslav Štědrý.

Fotografie v textu zobrazuje Jaromíru Setničkovou za 2. světové války, kdy jezdila z Prahy do Modlíkova a Hřiště.

Ivo Havlík

5.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Malé pivovary zažívají boom. Na jejich nástup však hospody nedokáží reagovat a na čepu stále nabízí stejná piva.
1

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Most nad Doubravkou je už minulostí

Havlíčkobrodsko - Do Nového Ranska, místní části Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku, se motoristé jen tak lehce nedostanou. Most na silnici první třídy číslo 34, překlenující řeku Doubravu, totiž přestal existovat. Příčinou je jeho kompletní demolice.

Na zvířátka i aquazorbing zve Pavlov

Pavlov – V Pavlově se v sobotu 19. srpna uskuteční další ročník Pavlovských slavností.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení