VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice pořádala už podruhé Den hygieny rukou

Havlíčkův Brod – Myslíte si, že máte ruce dokonale čisté protože jste si je ráno umyli vodou a mýdlem? Omyl.

6.5.2011
SDÍLEJ:

Máte čisté ruce? O tom se mohli ve čtvrtek přesvědčit návštěvníci havlíčkobrodské nemocnice. Podle nozokomiální sestry Věry Henzlové (vpravo), je správné mytí rukou malá věda. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

O tom se mohli ve čtvrtek přesvědčit na vlastní kůži mnozí návštěvníci havlíčkobrodské nemocnice. Ve vestibulu se totiž konala celé dopoledne již podruhé akce Den hygieny rukou.

Ti, kteří se nechali zlákat zvědavostí a podstoupili proceduru pod speciální UV lampou byli občas nemile překvapeni, jaké semeniště mikrobů se to na jejich rukách hemží.

Jak si správně ruce mýt aby byly skutečně čisté vysvětlila nozokomiální sestra havlíčkobrodské nemocnice Věra Henzlová. „Dezinfekce rukou alkoholovým dezinfekčním přípravkem je nejefektivnější opatření v prevenci šíření škodlivých mikrobů. My používáme přípravek Visirub. Základem desinfekce je ale správné mytí,“ zdůraznila Henzlová.

Kritická místa jsou palce

Jak tedy správné mytí rukou vypadá? Podle nozokomiální sestry jsou nejkritičtější místa konečky prstů, hřbety rukou a palce. Desinfekční přípravek je třeba vtírat do rukou, především do kritických míst, po dobu třiceti vteřin. Po použití desinfekce, která vysušuje, doporučila nozokomiální sestra ošetřit ruce na závěr dne kvalitním přípravkem.

Například zdravotní sestra Štěpánka neměla s vyšetřením po UV lampou problém. „Já tuto proceduru dělám nejméně desetkrát denně. Brodská nemocnice pořádá pravidelně výukové semináře o hygieně rukou pro všechny zaměstnance, kde nám vysvětlují jak desinfekci správně používat,“ upřesnila zdravotní sestra.

Naopak pro návštěvnici nemocnice paní Danu byla prý kontrola UV lampou velkým překvapení, které nechce komentovat. Podle nozokomiální sestry Věry Henzlové ale není radno čistotu rukou podceňovat. Ruce zdravotníků jsou vystaveny riziku kontaminace nejrůznějšími mikroorganismy. Zahraniční studie upozorňují například na možnost kontaminace zlatým stafylokokem nebo žloutenkou typu B.

Zatím co ve vestibulu se mohli se správnou desinfekcí rukou seznámit pacienti a návštěvníci nemocnice, v nemocniční budově již od sedmi hodin ráno pracovnice spojených laboratoří prováděly speciální stěry na rukách všech zaměstnanců, jak pomocného a středního zdravotnického personálu, tak u lékařů.

„Stěrů jsme provedly zhruba 80, kontrolou prošli prakticky všichni zaměstnanci, kteří jsou ten den v práci“ informovaly laborantky. Podle zkušeností z loňska se ve výsledcích stěrů u nemocničních zaměstnanců objevují pouze běžné neškodné mikroby, nic závažného. „Čistě obecně mohu říci, že u středního zdravotnického personálu problémy s hygienou rukou většinou nebývají. Kupodivu se občas objevují u některých lékařů. Jak tvrdí, třicetivteřinová hygienická procedura před vyšetřením každého pacienta prý zdržuje a považují ji za zbytečnou,“ konstatovala nozokomiální sestra.Nemocniční akce „čisté ruce“ byla součástí Světového dne hygieny rukou, který připadl právě na včerejšek. Podle Světové zdravotnické organizace WHO například ve Velké Británii hrozí zdravotníkům nedodržujícím přísné předpisy o hygieně i propuštění.

Autor: Štěpánka Saadouni

6.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchní soud v Olomouci v úterý zamítl odvolání tří mužů z Domamili na Třebíčsku, které Krajský soud v Brně letos v květnu odsoudil k vysokým trestů za loňský únos a znásilnění osmnáctileté dívky z Jihlavska.

Vrchní soud potvrdil vysoké tresty únoscům z karavanu

Další kámen zmizelých tentokrát významné osobnosti prvorepublikové sociální demokracie Josefu Šantovi položili členové olomoucké sociální demokracie.

Židovské oběti připomene sedm kamenů zmizelých

Den neslyšících připomene brodská nemocnice v pátek

Havlíčkův Brod - Akci k Mezinárodnímu dni neslyšících pořádá v pátek 22. září Nemocnice Havlíčkův Brod společně se Svazem neslyšících a nedoslýchavých v ČR, Krajskou organizací Vysočina. Začátek je od 8.00 hodin ve vestibulu hlavní nemocniční budovy.

V Pohledu se začne v sobotu moštovat

Pohled - Sezonu moštování zahajují v obci Pohled na Havlíčkobrodsku. Moštárnu provozuje Český zahrádkářský svaz Pohled. "První mošt se začne stáčet v sobotu 23. září. Následně se bude moštovat každou další sobotu od sedmi ráno do deseti dopoledne, v případě zájmu i déle," informoval předseda zahrádkářského spolku Petr Jirásek.

Dres pokřtily legendy Jan Suchý a Jiří Holík

Havlíčkův Brod – V letošní sezoně oslaví BK Havlíčkův Brod 90. let od založení klubu. Tuto událost bude hokejistům připomínat devadesátka na nových dresech a všichni si přejí, aby to byly dresy postupové do WMS ligy. Křest tohoto dresu proběhl na havlíčkobrodském náměstí za přítomnosti pětistovky fanoušků. Křestu se ujaly nejpovolanější, brodské legendy Jan Suchý a Jiří Holík.

Prvňáci mají svá tabla! Představíme školáky ze ZŠ a MŠ Golčův Jeníkov

Havlíčkobrodsko - Ve středu 20. září pokračuje v Havlíčkobrodském deníku nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím budeme představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení