VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bojoval za vlast na dvou frontách. Zemřel v emigraci

Havlíčkův Brod – V lednu uplynulo přesně sto let od narození Jana Klána. Pro mnohé jde o poměrně neznámé jméno, které by však z naší paměti vymizet nemělo.

6.5.2011
SDÍLEJ:

Přímo na tomto stroji typu Lavočkin bojoval Jan Klán po svém přesunu na východní frontu. S ním bojoval nad povstaleckým Slovenskem i Slezskem. Foto: Jiří Rajlich z knihy Esa na obloze

Stíhací letec, který proti nacistickému nepříteli bojoval ve Francii, Anglii i na východní frontě, se však po únorovém převratu v roce 1948 vděku nedočkal a musel z rodné vlasti emigrovat.

Budoucí letecké eso se narodilo 22. ledna 1911 v tehdejším Německém, dnes Havlíčkově, Brodě. Zde prošel Klán zkouškou z dospělosti na gymnáziu a nastoupil vojenskou službu v prostějovské škole pro důstojníky letectva. Studoval i na akademii v Hranicích a v Prostějově a sloužil jako stíhač v Olomouci. Byl dokonce jmenován pobočníkem velitele perutě a před vypuknutím války velitelem Četnické letecké hlídky v Českých Budějovicích.

Z vlasti uprchl dva měsíce po okupaci a z Polska se dostal do Francie, kde se přeškolil a v prosinci 1939 odešel na frontu, kde létal na amerických stíhačkách Curtiss Hawk. Na francouzské frontě nalétal celkem 55,3 operačních hodin a získal osm vítězství - pět jistých a tři pravděpodobná. Po rychlém pádu hrdé Francie následovala spěšná evakuace do severní Afriky.

„Z Afriky se pak Klán dostal přes Gibraltar do Anglie. Zde byl přidělen k československé 312. stíhací peruti. Zúčastnil se bitvy o Británii a stal se velitelem celé peruti. Ale pro zdravotní problémy musel již následující měsíc zanechat operačního létání,“ píše se o Klánovi na populárním serveru valka.cz.
Brodský rodák působil jako u skupiny Fighter Command. Znovu se ale sám přihlásil do akce, aby mohl bojovat alespoň jako noční stíhač. Operačních letů se v Británii účastnil do června 1943.

Klán chtěl svým vlastním dílem přispět k osvobození okupovaného Československa, a proto se dobrovolně přihlásil mezi letce, kteří se chystali odplout na východ. Do Sovětského svazu se dostal v únoru 1944, kde se zapojil do bojů nad Slovenskem. Od října působil jako velitel výcvikového střediska v Przemyślu v Polsku a aktivně se zúčastnil před koncem krvavého konfliktu bojů ve Slezsku.

V osvobozené vlasti se stal velitelem Letecké dopravní skupiny a také pracoval v Moskvě jako zástupce vojenského atašé. „V únoru 1948 byl však odvolán. Stal se ještě velitelem divize v Českých Budějovicích, velel stíhacímu leteckému pluku. V květnu 1949 byl propuštěn z armády a z obav před zatčením emigroval do zahraničí. Usadil se ve Spojených státech,“ stojí na webu.

Jan Klán, nositel mnoha vyznamenání, zemřel 10. prosince 1986 v Tusconu v Arizoně.

Autor: Jakub Janáček

6.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

K Hradozámecké noci se připojí i kostel sv. Víta v Zahrádce.

Hradozámecká noc otevře i kostel faráře Toufara

Velká voda ukázala, co umí.
6

Povodeň před patnácti lety byla blesková

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Havlíčkův Brod - Oblíbený brodský klub Oko prochází velkými změnami. Už na konci června byla dokončena potřebná renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Havlíčkův Brod - Robert Fulghum, Martin Hilský, Michal Viewegh nebo Zdeňek Svěrák, i s těmito literárními osobnostmi se budou moci setkat čtenáři 20. a 21. října na tradičním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení