Bránit se, a to alespoň o nedělích nebo svátcích, hlasitému hluku pocházejícímu především z motorových pil a sekaček chalupářů se chtějí některé obce na Havlíčkobrodsku přijetím zvláštních vyhlášek. Vymáhat jejich dodržování je ale problematické, a tak od nich obecní úřady někde v rámci zachování dobrých sousedských vztahů stejně nakonec upustí.

Místo, kde ale takovou vyhlášku mají a podle starosty funguje, jsou Podmoklany na Ždírecku.
„Podle vyhlášky je posledním dnem, kdy je možné používat hlučné pracovní stroje, sobota. V neděli má být klid,“ konstatoval rázně starosta obce Jiří Zatřepálek. Jak vysvětlil, vyhlášku zastupitelé přijali na základě častých stížností místních obyvatel na víkendové chalupáře, kteří hlavně v neděli řezali dřevo a sekali trávu o sto šest. „Zatím jsme nemuseli sáhnout k razantním krokům, které představuje například pokuta. Případy porušení vyhlášky řešíme domluvou, a zatím to funguje. Někteří chalupáři si sice stěžují, že mají na údržbu svého majetku málo času, ale přitom přijíždějí na chalupy už v pátek. Takže mají na řezání dřeva a sekání zahrady dva dny. V neděli ať dopřejí sousedům klid,“ řekl starosta.

O přijetí podobné vyhlášky se pokoušela na Ždírecku i obec Sobíňov. Nakonec od tohoto kroku tamní zastupitelé upustili.
„Informovali jsme se na úřadě v Havlíčkově Brodě. Zjistili jsme, že vymáhat dodržování vyhlášky a trestat ty, co ji porušují, bude problematické,“ vysvětlil starosta Jaromír Moravec.

Rušení klidu už řeší zákon o veřejném pořádku, dokazovat jeho porušení není jednoduché, stejně jako následující přestupková řízení.

Místo paragrafů obyčejná slušnost
„Rozhodli jsme se od vyhlášky upustit a místo toho, například prostřednictvím našich obecních novin, nabádat občany k vzájemné ohleduplnosti,“ konstatuje starosta Moravec s tím, že nedělní klid neruší v Sobíňově jen chalupáři, ale i někteří místní.
Prakticky ze stejných důvodů nakonec nezavedlo vyhlášku o nedělním klidu ani zastupitelstvo v Uhelné Příbrami na Chotěbořsku.
„Porušování vyhlášky je těžko postižitelné, navíc u nás zas tolik chalupářů nemáme. Těm, na které jsou stížnosti, domluvíme, anebo si to sousedé vyřeší mezi sebou,“ informuje starosta Václav Jarolím.

Podle starostky Stříbrných Hor na Přibyslavsku Marie Kollárikové dělají takové vyhlášky hlavně na vesnici jen zlou krev. Tam, kde se sousedé nenaučí vzájemné slušnosti, ani paragrafy nepomohou.

Paní Marie z Havlíčkova Brodu pobývala delší dobu ve Spolkové republice Německo a jak potvrdila, jsou naše úřady a jejich místní vyhlášky velmi měkké a benevolentní.

„V Německu platí zákaz používání hlučných strojů a rušení klidu dokonce i ve všedních dnech, a to kolem poledne. Stejně tak nesmíte hlukem obtěžovat sousedy po celý víkend, nejen v neděli, a nikoho nenapadne to porušit,“ řekla paní Marie.
Podle starosty Vísky na Chotěbořsku, Ondřeje Čapka, nemají takové vyhlášky zvlášť na malé vesnici, kde se všichni znají, žádný smysl.
„To je poměšťování vesnice, a na to si u nás hrát nebudeme,“ uzavřel starosta.