VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice nemá lůžka paliativní péče ani hospic

Havlíčkův Brod - Specializované zařízení pro umírající na Havlíčkobrodsku prozatím nikde neexistuje.

28.5.2011
SDÍLEJ:

Místo pro důstojné umírání - hospic. Ilustrační snímek.Foto: DENÍK/ Adolf Horsinka

Nemocnice v Jihlavě otevřela nedávno, a to jako jediná v kraji a v republice vůbec, specializované oddělení paliativní péče zaměřené i na nemocné v konečné fázi života. Na Havlíčkobrodsku takovou službu nyní žádné zdravotnické zařízení neposkytuje.
„Nemocnice nemá lůžka paliativní péče. Takový pacient, pokud je potřebná péče lékaře, leží na příslušném oddělení,“ řekla mluvčí brodské nemocnice Petra Černo.

V případě, že zdravotníci mohou pacienta někam předat, odešlou ho do domácího ošetřování, kde mu pak může být poskytnuta charitativní paliativní péče. Podle mluvčí Černo je iniciátorkou této péče o umírající pacienty lékařka Magdalena Chvílová-Weberová z dětského oddělení.
Tato lékařka zaštiťuje i hos〜picová lůžka, která by měla v nemocnici vzniknout v budově bývalé chirurgie. Nyní zatím slouží tento objekt jako domov důchodců. „Případné pacienty v paliativním stadiu předáváme do kamenných hospiců. Vytvoření specializovaného oddělení paliativní péče v naší nemocnici prozatím neplánujeme,“ upřesnila mluvčí.

Domov pro seniory v areálu brodské nemocnice by měl koncem letošního, nebo počátkem příštího roku převzít Domov pro seniory U Panských.
Ředitelka Hana Hlaváčková by proto uvítala, kdyby v objektu mohla hospicová lůžka vzniknout. „Věkový průměr našich klientů je více než osmdesát let, jejich zdravotní stav se zhoršuje a někteří z nich se už neobejdou bez celodenní pomoci,“ uvedla.
Obyvatelé domovů pro seniory umírají buď ve zdravotnickém zařízení, léčebnách dlouhodobě nemocných nebo v některých případech přímo v domově.

Podle Lukáše Kudrny, který pracuje jako asistent pro hospicové občanské sdružení Cesta domů, si devadesát procent nemocných přeje zemřít nikoliv ve zdravotnickém zařízení, ale doma mezi svými blízkými. Ne vždy je mu dána ta možnost. „My provozujeme mobilní hospic. Docházíme do rodin, které nechtějí svého umírajícího příbuzného odložit,“ řekl Kudrna.
„Tato práce mi připadá mnohem smysluplnější, než sedět v kanceláři u počítače. Myslím si, že téma smrti a důstojného umírání dosud bylo a je opomíjené, přitom je zbytečné se jej bát. Jednou se mu nevyhne nikdo z nás,“ konstatoval Kudrna.

V Havlíčkově Brodě nabízí domácí hospicovou péči hlavně oblastní Charita.
Domácí hospicová péče umožňuje trávit poslední dny a týdny života nemocného v domácím prostředí.
Vychází z přání a potřeb nemocného a jeho rodiny. Domácí hospicové péče v sobě kombinuje péči ošetřovatelskou a lékařskou s pomocí v oblasti sociálně-právní, psychologické či duchovní. Nabízí všestrannou účinnou oporu příbuzným a přátelům umírajících a pomáhá jim zvládat jejich zármutek i po smrti blízkého člověka.

V rámci domácí hospicové péče nabízí Charita po úmrtí nemocného pomoc při zajištění pietního odvozu těla, dále konkrétní pomoc pozůstalým v následných problémech spojených s právními úkony a problémy v sociální oblasti.
Podle informací zveřejněných na webových stránkách sdružení Umění doprovázet je v České republice v současné době třináct hospiců. Z toho dva v Jihomoravském kraji, konkrétně v Brně a Rajhradu u Brna, jeden v kraji Pardubickém, a to v Chrudimi.
Kolébkou hospicového hnutí je Velká Británie, kde paní Cecily Saunders již v 60. letech minulého století založila první moderní hospic.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Adam Hurych, Havlíčkův Brod, 4.8. 2017, 3 470 g
8

Právě se narodili. Podívejte se

Jak reklamovat koupený dům či byt

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Havlíčkův Brod - Brodští policisté vyšetřují případ krádeže, kterou má zřejmě na svědomí dosud neznámá stopařka. K incidentu mělo dojít ve čtvrtek 17. srpna.

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Žďár nad Sázavou /ROZHOVOR/ – Ještě během vysoké školy začala rodačka ze Žďáru nad Sázavou Michaela Horáková (25) budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení