VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý vězeň vydává další knížku o příkoří let minulých

Vilémov – Zhruba dva a půl roku zabrala bývalému politickému vězni Miroslavu Růžičkovi práce na druhém dílu knihy Vyhnanci akce „Kulak“.

18.6.2011
SDÍLEJ:

Po převratu v listopadu roku 1989 začal Miroslav Růžička koketovat s myšlenkou sepisování příběhů politických věznů a takzvaných kulaků. Už na sklonku 90. let vydal první publikaci Osudy politických vězňů Havlíčkobrodska. Nyní vydává druhý díl, Vyhnanci.Foto: DENÍK/Jakub Janáček

On a jeho vnuk Tomáš nedávno dokončili titul, jehož první díl se těšil velkému zájmu čtenářů a v pondělí vydání knihy, ve které jsou podrobně rozebírány jednotlivé příběhy sedláků a zemědělců, kteří byli násilně vyhnáni z vlastního majetku a stěhováni jinam, na slavnostním křtu v Jihlavě posvětí i hejtman kraje Jiří Běhounek.

„Jde o velmi silné a smutné příběhy. Lidé by ale zkrátka neměli zapomínat na minulost,“ zamyslel se stále velmi vitální muž, který si odseděl dva a půl roku jako politický vězeň.

Co vás vlastně přivedlo k napsání Vyhnanců?
Už v době, kdy jsem seděl v komunistickém lágru, jsem se začal setkávat s lidmi, kteří byli vyhnáni ze svých zemědělských usedlostí a statků, kteří byli jako kulaci zavřeni a jejich rodiny vystěhovány z půdy, na které mnohdy hospodařily spoustu let. A myšlenka na vydání knihy mě napadla prakticky hned po revoluci. Nechtěl jsem, aby tyto činy zlovůle byly zapomenuty, a tak jsem začal sbírat podobné příběhy vystěhovaných lidí z celé republiky. Hledal jsem je pomoci médií, jezdil jsem za nimi a sami se mi ozývali. Zájem o to byl velký.

Prostě se nesmí zapomenout…
Jistě. Mladí lidé si asi už nedokážou dobře představit, jaká to doba vlastně byla a alespoň naše knížka by ji mohla přiblížit. Lidé se po revoluci příliš nedočkali pocitu zadostiučinění a těm, kterým se vyhnání z jejich půdy vyhnulo, chceme ukázat, jaké měli štěstí.

Je druhý díl v něčem zásadním jiný, než ten první, který slavil mezi veřejností poměrně velký úspěch?
Samozřejmě se zde objevují jiné smutné příběhy lidí, kteří doplatili na špatnou dobu, ve které žili, i když jich je o něco málo méně. A musím říci, že všechny jsou opravdu velice silné! Myslím, že kniha by měla být hodně čtivá, je doplněna o mapky, nebo dobové fotografie, které by mohly čtenářům dokreslit atmosféru let, o kterých se zde píše.

Jak se Vám kniha psala?
Dobře, i když jde o smutné záležitosti. Ty osudy mi lidé sami vypravovali a já je potom upravoval. A čeština mi nikdy nedělala problémy, tak snad se bude líbit (úsměv).

Jak jste řekl, i jak tomu bylo v prvním díle, je i druhý výtisk plný silných příběhů. Který vám nejvíc utkvěl v paměti?
Je jich opravdu spousta. Ale vypíchl bych třeba osud jednoho sedláka jménem Dvořák ze Zubří u Nového Města na Moravě. Ten byl během svého věznění vystaven opravdu krutému mučení, estébáci ho opravdu nešetřili. Ten muž byl z těchto zážitků tak psychicky zdeptán, že se sám po svém návratu k rodině vlastní zbraní zastřelil. To musela být pro jeho rodinu nesmírně těžká rána. Ale takových emocí je v knize víc.

Jaké máto ohlasy za tu dobu, která uplynula od vydání vaší první knihy?
Ohlasy jsou opravdu pozitivní. Jak jsem říkal, ozývali se mi sami lidé, kteří měli zájem o zveřejnění svého příběhu. Naopak z druhé strany, tedy od komunistů a jejich přívrženců, se mi za celou tu dobu neozval vůbec nikdo, ale to asi není tak překvapivé.

Vy sám jste byl dva a půl roku zavřený v jáchymovských táborech. Co si s odstupem času myslíte o lidech, kteří byli u moci?
Víte, veřejnost byla v té době hrozně zfanatizovaná a lidé byli tak trochu hloupí. Propagandě často opravdu věřili, a to co, nedokázal Hitler, to komunisté dokázali se vší parádou. Totiž, že postavili vlastní lidi proti sobě… Ale ti nahoře, ti hloupí nebyli. Moc dobře věděli, jaké ze všeho budou mít výhody a že budou u moci.

Kdo je Miroslav Růžička:
– narodil se 10.10.1925 ve Vilémově, kde stále žije
– v prosinci roku 1951 byl zavřen za šíření letáků na podporu Milady Horákové a justice jej odsoudila na pět let za velezradu
– ve vězení si odseděl v jáchymovských lágrech zhruba dva a půl roku a v roce 1954 byl propuštěn na základě žádosti o milost
– tu podala jeho sestra, která se shodou okolností znala ze školy v Golčově Jeníkově se sekretářkou tehdejšího prezidenta Antonína Zápotockého, což byl rozhodující faktor Růžičkova propuštění
– od propuštění až do důchodu pracoval v JZD
– po převratu se začal zabývat osudy politických věznů
– napsal knihy Osudy politických vězňů Havlíčkobrodska a Vyhnanci akce „Kulak“
– druhý díl této knihy, na kterém Miroslav Růžička pracoval se svým vnukem Tomášem, v pondělí slavnostně pokřtí hejtman kraje Vysočina Jiří Běhnounek a kniha by se měla již brzy objevit na pultech knihkupectví

Autor: Jakub Janáček

18.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vzala stopařku a přišla o pěněženku

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

Dobrohostov - Magické prostředí letního parketu v Dobrohostově opět přivítalo festival Stock Dobrohostov. Největší přehlídka regionálních kapel z Vysočiny přinesla nadupaný program a dobrou atmosféru. Tahouny letošního ročníku byly kapely Krausberry, Morava nebo Šohajka.

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení