VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Není férové sestavovat žebříček škol podle pořadí

Chotěboř - Gymnázium Chotěboř, jehož je Vladislav Smejkal ředitelem, patří se svými 374 žáky mezi malé střední školy.

3.7.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Například Gymnázium Jihlava má přes osm set studentů. Přesto to jsou právě chotěbořští gymnazisté, kdo na Vysočině při státních maturitách nejvíce zabodovali. „Bylo to pro nás překvapení, samozřejmě příjemné překvapení,“ říká Vladislav Smejkal, ředitel Gymnázia Chotěboř, které dosáhlo při premiérových státních maturitách nejlepších výsledků v kraji.

Opravdu jste nečekali takový úspěch?
Nečekali. Chotěboř je malé město, nemáme takový výběr studentů jako velká města. O to víc nás nynější výsledek státní maturity těší.

Je evidentní, že velké školy nemusí vždy připravit své studenty nejlépe. Na druhém místě za Chotěboří skončilo gymnázium Humpolec, tedy rovněž malá škola. Čím to je, že právě malé školy tak zazářily?
Výhodou malé školy je rodinné klima, možnost lepší motivace žáků, načasování přípravy, sestavení harmonogramu zkoušek tak, aby to studentům co nejlépe vyhovovalo.

To, co jmenujete, studentům určitě přípravu usnadní, ale vědomosti jim to do hlavy nenalije. Máte nějaký specifický způsob výuky? Lepší pedagogy než ostatní?
Učitel je jenom jeden článek v řetězu. Svou roli hraje také atmosféra ve škole a nejpodstatnější je, zda se sám student chce něco naučit. Myslím, že ve výsledku maturit se zúročila naše dlouhodobá práce zaměřená na profesní orientaci studentů. Už dva roky před maturitou je směřujeme k tomu, aby se profilovali, zaměřili se na konkrétní oblast, jíž by se rádi v budoucnu věnovali, a podle toho si volili nepovinné předměty. Cílem gymnazisty není odmaturovat, ale dostat se na vysokou školu a vystudovat ji.

A neměly by vysoké školy teď, když jsou výsledky maturit srovnatelné v celé republice, přijímat žáky na základě toho, jak úspěšně zkoušky složili?
Měly, ale zatím to nefunguje. Dokonce jsme se setkali s tím, že podmínky pro přijetí na jednu právnickou fakultu byly v tomto směru demotivující. Fakulta přihlížela k celkovému průměru známek získaných u maturity. Když se uchazeč dotázal, zda zkouška z nepovinného předmětu ve vyšší úrovni bude mít větší váhu, bylo mu řečeno, že ne. Proč by tedy riskoval, že při obtížnější variantě získá horší známku?

Tím vlastně říkáte, že státní maturity nejsou dotažené do konce.
Přesně tak. Myšlenka státních maturit je naprosto v pořádku, ale realizace vyvolává mnohé diskuze.

Například?
Které předměty by měly být povinné? Je nutné mít dvě úrovně obtížnosti? Nestačilo by pouze vypracovat základní variantu s hodnocením uspěl - neuspěl a zaměřit se spíše na profilové zkoušky podle typu školy?

Když jsme u diskutabilních otázek, je správné, že ministerstvo nechce zveřejnit výsledky všech škol?
Z pozice nejlepšího v kraji bych mohl říci, že proti zveřejnění výsledků nic nemám, ale kdybychom skončili na opačném konci žebříčku, zřejmě bych si to nepřál. Rozhodně nejsem pro to, aby se sestavilo pořadí škol podle dosaženého skóre, vždyť každá škola má jiné podmínky a není férové je takto srovnávat. Navíc o kvalitě školy nemohou vypovídat jedny zkoušky, zhodnotit úroveň je dlouhodobá záležitost, musely by se porovnat výsledky třeba za pět let.

To nemají například rodiče deváťáků právo vědět, jak si stojí škola, kam se hlásí jejich dítě?
Nějaký výstup by být asi měl, ale byl bych v tom opatrný. Umím si představit, že školy například zveřejní procento úspěšných maturantů.

Takže záleží na každé škole, jak s výsledky naloží?
V podstatě ano. Mně také volali z ministerstva, zda souhlasím s tím, aby zveřejnili naše umístění. Bez mého souhlasu by to nemohli udělat.

Ale alespoň zřizovatel, což je ve většině případů krajský úřad, by to vědět měl, ne?
Oni to především v tuto chvíli nevědí ani sami ředitelé škol. Žádná analýza výsledků zatím z Prahy nepřišla.

Autor: Iveta Danko

3.7.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Stromy padaly na silnice, auta i karavan

Ilustrační foto.

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Kuki se vrací domů. Chytili ho v Jihlavě

Jihlava – Tříměsíční pobyt ve volné přírodě Kukimu končí. Od tohoto pondělí ví o klokanovi, který utekl už v květnu svému majiteli z rodinné farmy v Mohelnici na Olomoucku, celá republika. V pátek ráno se ho podařilo pracovníkům jihlavské zoologické zahrady, hasičům a městským policistům chytit ve Starých Horách v lokalitě Červené domky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení