Nízké výkupní ceny, rostoucí dovoz a stále nižší spotřeba. To jsou podle producentů brambor a představitelů agrární komory hlavní důvody, proč čeští zemědělci přestávají na svých polích pěstovat tuto tradiční plodinu. A Vysočina není výjimkou.
„V roce 2010 vysázeli zemědělci v České republice brambory na výměře 27 tisíc hektarů. Na Vysočině pak na výměře zhruba sedmi tisíc hektarů,“ uvedl Miloslav Chlan, předseda Výzkumného ústavu bramborářského v Havlíčkově Brodě a dodal, že letos výměra poklesla o dalších 630 hektarů.

„Farmářské ceny brambor se v loňském roce pohybovaly v České republice od tří do čtyř korun za jeden kilogram. To je podstatně méně, než například v Německu. Tam producent získal, v přepočtu na naši měnu, až 6,50 korun za kilo,“ ilustroval rozdíl Chlan a dodal, že v Německu v roce 2010 osázeli zemědělci bramborami 260 tisíc hektarů. „V meziročním srovnání to je dokonce o dvě procenta více,“ konstatoval Chlan.

Do České republiky bylo v letech 2007 a 2008 dovezeno zhruba 63 tisíc tun brambor, v roce 2010 to už bylo 115 tisíc tun. Letošní odhad koliduje kolem 130 tisíc tun. Brambory k nám budou exportovat hlavně němečtí a francouzští zemědělci. Odborníci se shodují, že Česká republika už přestala být v produkci brambor soběstačná.

„A přitom se letošní rok jeví, z pohledu českých producentů, jako rok velmi příznivý. Porosty jsou v dobrém stavu, netrpí plísní, ani mandelinkou. Výnosy by mohly být podstatně vyšší, než loni,“ řekl Václav Vala, předseda havlíčkobrodské agrární komory a připomněl, že loni dosáhli čeští zemědělci průměrného výnosu čtyřiadvaceti tun z hektaru.

Vyšší hektarové výnosy se očekávají ve středoevropských a východních zemích Evropské unie. Západ a jih by měl dosáhnout jen výnosů průměrných. „Celkově se ale počítá s tím, že zemědělci v Evropské unii vyprodukují o deset procent brambor více, a to v porovnání s průměrnými hektarovými výnosy za posledních pět let. S tím už ale kalkulují i komoditní burzy. Může se tak stát, že výkupní ceny brambor proto půjdou dolů,“ upozornil Chlan.

Pěstitelé brambor v Čechách nicméně mají podle Miloslava Chlana nástroje, kterými mohou nepříznivý stav odvětví eliminovat.
„V prvé řadě to je systematická propagace brambor jako velmi zdravé základní potraviny, dále orientace producenta na stálého odběratele, který je schopen brambory kupovat i při nadbytku a zapomenout nesmíme ani na export. České brambory patří mezi kvalitativní špičku a v zahraničí má česká sadbová, ale i konzumní brambora velmi dobrý zvuk,“ zdůraznil Chlan.
Čeští zemědělci vyvezli v roce 2010 do zahraničí více než 36 tisíc tun brambor.