VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kostel v Úsobí prochází náročnou a drahou rekonstrukcí

Úsobí – Už do třetí etapy postoupila rekonstrukce původně gotického kostela sv. Petra a Pavla v Úsobí na Havlíčkobrodsku.

17.8.2011
SDÍLEJ:

Do třetí etapy postoupila rekonstrukce kostela v Úsobí. Po dokončení by měla objekt pokrývat červená omítka. Podle faráře Jakuba Meda nejde o snahu farníky šokovat. Podle zachovalých zbytků fasády se tato barva na kostele už v v minulosti objevila. Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Náklady na opravy dosahují téměř dvou milionů korun.

Podle zdejšího faráře Jakuba Jana Meda jsou pro opravy církevních památek největším problémem finance. „Samotné farnosti neprodukují žádný zisk, ze kterého by bylo možné opravy financovat. Snahy o obnovu církevních památek navíc leží většinou jen na bedrech faráře. Ale i ten má jen omezené možnosti. Peníze může získat pouze z grantů, dotací a nebo od štědrých donátorů,“ vysvětluje farář, který se stejně houževnatě jako o opravy kostela v Úsobí snaží o rekonstrukci i dalších svatostánků, například kostela ve Štokách.

Jak podotýká, získat finance z veřejných zdrojů je stále náročnější, administrativy s tím spojené přibývá, podmínky pro přidělení dotací se zpřísňují.

Stát je ochoten investovat jen do oprav skutečně havarijních stavů, kraje si stanovují vlastní podmínky. V letošním roce postoupily rekonstrukční práce na úsobském kostele do třetí etapy. Ta první začala v roce 2009, kdy bylo třeba zajistit statiku církevního objektu a zabránit vzlínání vody.

V druhé etapě, která se uskutečnila loni, se dělníci pustili do záchrany kostelního průčelí, které prošlo masivní destrukcí a opadala z něho téměř veškerá omítka. „V letošním roce pracují dělníci na jižní straně kostela a na presbytáři, kde se pod původní omítkou našli původní gotické stavební prvky. Ty ale současné podobě kostela nevyhovují, proto jsme je nechali opět zakrýt“, upřesňuje farář Med.

Historickou omítku nelze zachovat

„Nejdřív je potřeba odstranit starou omítku, omýt fasádu proudem tlakové vody a pak je teprve možné dělat fasádu novou. Průčelí kostela jsme takto opravili už loni, tato část, na které pracujeme, by měla být hotova do zimy,“ popisují postup prací dělníci ze světelské stavební firmy, kteří, jak říkají, už mají s opravami církevních památek zkušenosti.

Celkové náklady na rekonstrukci kostela se pohybují v částce zhruba 1,7 milionu korun. Původní podobu omítky přitom není možné do puntíku zachovat.

Historické technologie lze v moderních podmínkách těžko napodobit, proto po celém kostele nebude původní stříkaná omítka, ale jen probarvovaný štuk.

Pravidelně každý rok úsobský farář Jakub Med investuje do oprav asi 500 až 600 tisíc korun. „Jde o dělené zdroje. Peníze získáváme z Ministerstva kultury, od Kraje Vysočina, velkým dárcem je úřad městyse Úsobí, který přispívá na opravy úsobského kostela každý rok. Rád bych proto vedení městyse poděkoval, neboť takový přístup není obvyklý. Ne každá obecní samospráva považuje za důležité investovat do oprav církevních památek,“ zdůrazňuje farář.

Další zdroje na opravy kostela plynou z kostelních sbírek, dále z Fondu solidarity Biskupství královéhradeckého a nezanedbatelné jsou také dary farníků.

Opravy kostela v Úsobí jsou podle Jakuba Meda tak náročné a drahé, protože prakticky od roku 1907 bylo do oprav této sakrální stavby investováno minimálně a prováděly se jen drobné údržbové práce.

Autor: Štěpánka Saadouni

17.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michaela Horáková začala budovat své sny, oprostila se od stereotypní společnosti a založila vlastní architektonické studio. K tomu přišla tento rok s vlastní módní značkou Mishe.
25

Tvrdohlavě kráčím proti proudu

Areál letního parketu v Dobrohostově u Lípy obsadily regionální i přespolní kapely. Uskutečnil se zde 22. ročník festivalu Stock Dobrohostov. Na snímku jihlavská kapela KARAKUM.

Dobrohostov opět naservíroval porci dobré muziky

OBRAZEM: Úroda na Sádku je nejlepší za pět let. Suchu navzdory

Vysočina /ROZHOVOR/ – V nejzápadnější a nejvýše položené viniční trati Znojemské podoblasti právě dozrávají hrozny. Pro vinaře Lubomíra Lampíře z Vinařství Sádek u Kojetic a jeho spolupracovníky tím začíná jedno z nejnáročnějších období. Hrozny ze Sádku i z ciziny se začnou měnit v burčák a následně i ve víno. Vedla k tomu náročná sezona, která nejspíš přinese výjimečnou úrodu.

OBRAZEM: Krucemburk láká na výstavu květin

Krucemburk - Po dvou letech opět rozkvetly reprezentační prostory Úřadu městyse Krucemburk. Spolek zahrádkářů zde po celý víkend 19. a 20. srpna pořádá tradiční výstavu květin. Výstava je milovníkům kvetoucí krásy zpřístupněna vždy v době od 9 do 17 hodin.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Světlá nad Sázavou – Případ krádeže nářadí k pracovnímu stroji prošetřují policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou. Ke krádeži došlo někdy v době mezi 7. a 15. srpnem v obci Příseka.

AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

Havlíčkobrodsko - Bouřka doprovázená silným větrem, která v noci zasáhla region, vyvrátila desítky stromů. Spadlý strom zastavil dopravu u Chřenovic na Havlíčkobrodsku a způsobil dopravní nehodu mezi Věží a Rozkoší. Nejvíce bouřka zaměstnala hasiče na Pelhřimovsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení