Jen toto pondělí byli zavoláni hned ke dvacítce takových případů. „Oproti loňskému roku je takových událostí určitě víc. Likvidujeme zejména vosy, pak také včely a nejméně často sršně. Hasiči mohou zasáhnout pouze v případě, že by hrozilo nebezpečí z prodlení a hmyz by ohrožoval život, zdraví nebo majetek obyvatel,“ informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Kdy volat deratizátora

Pokud se žihadly vyzbrojená havěť tedy nerozhodne ohrožovat život, zdraví nebo majetek, může vedoucí zásahu hasiče odvolat, nebo se s postiženými domluvit, že hasiči zasáhnou, ale pouze v případě, že jim budou uhrazeny náklady na likvidaci hmyzu. Takové případy totiž spadají do kompetence deratizátorů.

„Vosám a sršňům se letos opravdu daří. Deštivé počasí i parna jim vyhovují. Denně vyjíždíme tak k šesti až sedmi hnízdům,“ přiblížil náplň své práce deratizátor Zdeněk Bártl z Věže.

Zlikvidování nepohodlného hmyzu vyjde v okolí Havlíčkova Brodu na pět set až tisíc korun. Záleží, kde se nezvaní návštěvníci usídlili a kolik chemických prostředků je potřeba pro jejich likvidaci.

„Jednomu zákazníkovi se zdálo, že pět stovek až tisícovka je za likvidaci sršního hnízda moc a řekl, že ho radši odstraní sám. Druhý den volal, ať přijedeme, že je mu jedno, kolik to bude stát. Hlavně, ať ho těch sršní zbavíme. Dvě ho totiž kously do hlavy. Stěžoval si, že ji má dvakrát větší než normálně,“ vyprávěl Bártl.

Nejdříve je nutné zjistit, zda se v okolí nebezpečného hmyzu nepohybují alergici nebo děti, takové případy mívají přednost. Samotná likvidace hnízda zabere asi půl hodiny, pokud není obzvláště dobře schované. Když nestačí žebřík, je leckdy potřeba objednat plošinu. Hlavní je dostat do hnízda potřebné množství chemických prostředků, aby část roje nepřežila a nepokračovala v tyranizování okolí.

Nebezpečí pro alergiky

Napadení bodavým hmyzem ve zvýšené míře zaznamenávají v současných tropických dnech i zdravotníci na Havlíčkobrodsku. Ohroženi jsou především alergici. Z nich mnozí naštěstí jsou pro tyto případy vybaveni různými preparáty, které si dovedou aplikovat už sami, protože vědí, že pobodání hmyzem pro ně může znamenat dokonce ohrožení života.

Okamžitá reakce na bodnutí hmyzem může být jak zarudnutí kůže, které po čase zmizí, tak třeba i nebezpečný anafylaktický šok. „Anafylaktický šok je velmi vážný stav, který může způsobit vážné komplikace. Jedná se o vystupňovanou alergickou reakci imunitního systému na nějaký alergen, v tomto případě je to bodnutí hmyzem“ vysvětluje lékař Petr Němec.

V takovém případě může být ohrožen pacientův život. Lékař radí okamžitě požít příslušné antialergikům, v případě, že bodavým hmyzem je včela, vyndat žihadlo, poštípané místo lokálně chladit a volat zdravotnickou záchrannou službu. Když postižený přestává dýchat, je třeba ho položit na zem, zvednout mu nohy a zahájit oživování. Problematické je štípnutí do krku a jazyka. Tady zdravotníci doporučují okamžitě volat záchranku. Aa takové případy nejsou rozhodně výjimkou.

„Kamaráda štípla vosa do jazyka na letním táboře. Doktor ho ošetřil, ale jemu otekl jazyk. Protože to bylo večer, seděli jsme u něho celou noc a dávali aby neusnul, protože jsme se báli, že by se tím oteklým jazykem mohl udusit,“ popisuje například ošklivou osobní zkušenost školačka Dana Hlaváčková.

Zuzana Klementová, Štěpánka Saadouni