VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vesnice bojují o žáky, rodičům nabízejí i peníze

Havlíčkobrodsko – Příspěvky na školní pomůcky, cestovní náhrady, nebo dokonce peníze na ruku.Všemožnými způsoby se obecní úřady snaží přesvědčit rodiče aby svoje děti neposílali do městských škol.

28.8.2011
SDÍLEJ:

VENKOVSKÉ ŠKOLY. Udržet základní školy na vesnici se snaží některé obecní úřady. Rodičům nabízejí i peníze, když nebudou děti posílat do školy do města.Foto: Ilustrační foto:Deník/Štěpánka Saadouni

Pokud totiž ve vesnické škole výrazně klesne počet žáků pod zákonem stanovený limit, dostane se škola takzvaně do výjimky a obec bude muset její provoz dotovat vysokou finanční částkou, v nejhorším případě ji rovnou zavřít.

Do první třídy za pět tisíc korun

Velkorysou nabídku učinil rodičům školáků městys Uhelná Příbram na Chotěbořsku. Městys nabízí příspěvek pro děti, které budou navštěvovat Mateřskou a základní školu v Uhelné Příbrami.

Žáci nastupující do mateřské školy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Žáci do 1. třídy dostanou příspěvek ve výši 5 000 korun za školní rok. Žáci nastupující do 2., 3., 4. a 5. třídy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Tyto příspěvky budou vyplaceny rodinám na dvakrát, a to vždy na začátku pololetí rodičům.

„Někdo možná řekne, že si děti kupujeme. Bohužel, dnes je všechno o penězích. My chceme, aby naše škola fungovala dál a nemuseli jsme ji časem zavřít. Nečekáme, že tímto způsobem získáme desítky dětí, budeme vděčni za každého jednotlivce,“ vysvětlil počínání zastupitelů z Uhelné Příbrami starosta Václav Jarolím.

Finanční bonus se prý vyplácí. Městys do rekonstrukce školy investoval nemalé peníze. Ještě dnes splácí stavbu nové jídelny, do školy nechal městys nakoupit moderní vybavení, například drahé interaktivní tabule.

Podle starosty Jarolíma přitom výuka ve vesnické škole není o nic horší než ve městě. „Ve venkovských školách je méně dětí, učitel má možnost se žákům individuálně věnovat, což v přeplněné třídě ve městě může být problém,“ zdůrazňuje starosta. Jak tvrdí, finanční bonus má ohlas. Některé rodiny už projevily zájem neposílat děti do městské školy v Chotěboři, ale do „základky“ v Uhelné Příbrami.

Ne každý obecní úřad jde touto cestou. „U nás rodiče nedostávají žádný příspěvek za to, že dají děti do místní základní školy. Pro mě osobně je důležité, že děti to mají do školy kousek a že je nemusím nikam vozit. Za to by mi nějaký příspěvek nestál. Možná by ale stálo za zvážení, kdyby jiná škola připravila větší nabídku kroužků po škole, to bych uvítala,“ říká maminka žáka druhé třídy základní školy ze Šlapanova.

Příspěvky na dopravu

Také městys Vilémov u Golčova Jeníkova se snaží základní školu udržet. Jak informuje starosta Jiří Lebeda, žáci, kteří mají nějaké vážné zdravotní problémy, které by jim komplikovaly výuku, dostávají „k ruce“ asistenta. Jeho mzdu hradí městys. „Škola je na hraně výjimky,“ zdůvodňuje starosta Lebeda, proč městys nejen platí asistenty, ale také hradí dopravu dětem, které do Vilémova dojíždějí z okolních obcí autobusem.

Do základní školy do Dlouhé Vsi na Havlíčkobrodsku dojíždějí žáci z nedalekého Bartoušova. Obec Dlouhá Ves proto odpustila Bartoušovu poplatky za umístění dětí, což není zrovna malá částka. Pro dojíždějící děti obec nechala zřídit i školní klub, kde se mohou pobavit místo toho, aby seděly na zastávce a čekaly na autobus domů.

Nejmenší základní školu má obec Věžnice nedaleko Polné. V celé škole od první do páté třídy je celkem osm dětí. Podle starosty Josefa Málka nabízí zato škola dětem kvalitní výuku, moderní vybavení, rodičům prvňáčků pak příspěvek na učební pomůcky. „Obec také hradí školákům například i plavecký kurz,“ upřesňuje Málek.

Podle oslovených venkovských starostů má tento „boj o žáky“ ještě další důležitý aspekt. Má zabránit stárnutí a vylidňování vesnic. Mladí lidé, kteří si zvyknou od malička odjíždět z vesnice do měst, si nevytvoří ke svému rodišti vztah a v dospělosti nebudou mít zájem se do vesnice vracet, natož se tu usadit natrvalo.

Autor: Štěpánka Saadouni

28.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Ilustrační foto

Petr Valdman: Domácí čistírny odpadních vod nejsou nelegální

Neznámý sprejer poničil vagon

Havlíčkův Brod - Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod pátrají po neznámém pachateli.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Do Brodu míří Legiovlak, ukáže jak cestovali legionáři

Havlíčkův Brod – Legionářské muzeum na kolejích se vrací z dvouměsíční cesty na Slovensku, aby navštívilo také Vysočinu. Od 17. do 22. října zakotví i v Havlíčkově Brodě.

Ždírec a Lučice už mohou využívat mobilní rozhlas

Havlíčkobrodsko – Od návrhu k činům. Zvýšit informovanost občanů se rozhodlo město Ždírec nad Doubravou. Zavedlo moderní službu s názvem mobilní rozhlas. První informace o mobilním rozhlasu zveřejnilo město v létě, nyní mohou zájemci tuto službu začít využívat. Stejně tak začíná provoz mobilního rozhlasu v obci Lučice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení