Pokud totiž ve vesnické škole výrazně klesne počet žáků pod zákonem stanovený limit, dostane se škola takzvaně do výjimky a obec bude muset její provoz dotovat vysokou finanční částkou, v nejhorším případě ji rovnou zavřít.

Do první třídy za pět tisíc korun

Velkorysou nabídku učinil rodičům školáků městys Uhelná Příbram na Chotěbořsku. Městys nabízí příspěvek pro děti, které budou navštěvovat Mateřskou a základní školu v Uhelné Příbrami.

Žáci nastupující do mateřské školy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Žáci do 1. třídy dostanou příspěvek ve výši 5 000 korun za školní rok. Žáci nastupující do 2., 3., 4. a 5. třídy dostanou příspěvek ve výši 2 000 korun za školní rok. Tyto příspěvky budou vyplaceny rodinám na dvakrát, a to vždy na začátku pololetí rodičům.

„Někdo možná řekne, že si děti kupujeme. Bohužel, dnes je všechno o penězích. My chceme, aby naše škola fungovala dál a nemuseli jsme ji časem zavřít. Nečekáme, že tímto způsobem získáme desítky dětí, budeme vděčni za každého jednotlivce,“ vysvětlil počínání zastupitelů z Uhelné Příbrami starosta Václav Jarolím.

Finanční bonus se prý vyplácí. Městys do rekonstrukce školy investoval nemalé peníze. Ještě dnes splácí stavbu nové jídelny, do školy nechal městys nakoupit moderní vybavení, například drahé interaktivní tabule.

Podle starosty Jarolíma přitom výuka ve vesnické škole není o nic horší než ve městě. „Ve venkovských školách je méně dětí, učitel má možnost se žákům individuálně věnovat, což v přeplněné třídě ve městě může být problém,“ zdůrazňuje starosta. Jak tvrdí, finanční bonus má ohlas. Některé rodiny už projevily zájem neposílat děti do městské školy v Chotěboři, ale do „základky“ v Uhelné Příbrami.

Ne každý obecní úřad jde touto cestou. „U nás rodiče nedostávají žádný příspěvek za to, že dají děti do místní základní školy. Pro mě osobně je důležité, že děti to mají do školy kousek a že je nemusím nikam vozit. Za to by mi nějaký příspěvek nestál. Možná by ale stálo za zvážení, kdyby jiná škola připravila větší nabídku kroužků po škole, to bych uvítala,“ říká maminka žáka druhé třídy základní školy ze Šlapanova.

Příspěvky na dopravu

Také městys Vilémov u Golčova Jeníkova se snaží základní školu udržet. Jak informuje starosta Jiří Lebeda, žáci, kteří mají nějaké vážné zdravotní problémy, které by jim komplikovaly výuku, dostávají „k ruce“ asistenta. Jeho mzdu hradí městys. „Škola je na hraně výjimky,“ zdůvodňuje starosta Lebeda, proč městys nejen platí asistenty, ale také hradí dopravu dětem, které do Vilémova dojíždějí z okolních obcí autobusem.

Do základní školy do Dlouhé Vsi na Havlíčkobrodsku dojíždějí žáci z nedalekého Bartoušova. Obec Dlouhá Ves proto odpustila Bartoušovu poplatky za umístění dětí, což není zrovna malá částka. Pro dojíždějící děti obec nechala zřídit i školní klub, kde se mohou pobavit místo toho, aby seděly na zastávce a čekaly na autobus domů.

Nejmenší základní školu má obec Věžnice nedaleko Polné. V celé škole od první do páté třídy je celkem osm dětí. Podle starosty Josefa Málka nabízí zato škola dětem kvalitní výuku, moderní vybavení, rodičům prvňáčků pak příspěvek na učební pomůcky. „Obec také hradí školákům například i plavecký kurz,“ upřesňuje Málek.

Podle oslovených venkovských starostů má tento „boj o žáky“ ještě další důležitý aspekt. Má zabránit stárnutí a vylidňování vesnic. Mladí lidé, kteří si zvyknou od malička odjíždět z vesnice do měst, si nevytvoří ke svému rodišti vztah a v dospělosti nebudou mít zájem se do vesnice vracet, natož se tu usadit natrvalo.