Nad školstvím v Havlíčkově Brodě visí nepříjemná hrozba. Radnice města nedávno obdržela od hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka dopis, ve kterém se dotazuje na stanovisko města k případnému sloučení Gymnázia Havlíčkův Brod a zdejší Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické.

Toto opatření by totiž podle zástupců kraje mohlo přispět k zefektivnění výuky ve městě. Nápad se však zřejmě s žádným pozitivním ohlasem v Havlíčkově Brodě neshledá.

„Rada města se k případné variantě slučování nepřiklání,“ konstatoval včera starosta města Jan Tecl (ODS). Podle něj nebyly totiž dobře popsány případné dopady na místní školství. „Nicméně jde o velmi důležitou záležitost, proto definitivní stanovisko necháme na jednání zastupitelstva, které proběhne 12. Září,“ dodal Tecl.

„Nevím o tom sice podrobnosti, ale nyní říkám jednoznačně. Ani náhodou,“ řekl jasně nezávislý zastupitel města za ČSSD Jiří Čáslavský.
Reálné rozhodnutí o slučování však tak jako tak není v kompetenci města. Poslední slovo však řekne až zřizovatel školy, a tím je Krajský úřad.

Podle krajské radní pro školství, Marie Kružíkové, však zmiňovaný dopis pro brodské radní nebyl ničím výjimečným. Podobný totiž obdržela všechna města v kraji.

„Chceme vědět, jak se těmto možnostem staví místní, kteří situaci znají nejlépe,“ vysvětlila Kružíková. Podle ní se kraj alespoň do dalších voleb zařídí podle stanovisek jednotlivých měst. Co však bude po volbách nyní nedokáže nikdo odhadnout.
„Ale já osobně si myslím, že třeba sloučení těchto dvou škol pod jeden větší subjekt bylo pro všechny nejlepším řešením. Pokud přece něco zachraňovat, je třeba začít včas,“ dodala krajská radní.

Havlíčkobrodské gymnázium má v současné době svých starostí dost. Od začátku srpna je bez ředitele, protože Milan Novák odstoupil k 31. červenci ze své funkce.

„Skončil z osobních důvodů,“ konstatovala lakonicky Marie Kružíková. Podle informací Deníku však nebyla většina pedagogického sboru školy spokojena s jeho řízením školy a hospodařením, což prý byl hlavní důvod Novákovi rezignace. A zaměstnanci školy také pracovali bez odměn a osobních příplatků, pouze za základní mzdu.

„Byl zde nastaven učební plán, který umožnoval dělení tříd na menší skupiny. To je pro výuku dobře, jenže na to zkrátka nebyly peníze,“ uvedl zdroj. Vyjádření Milana Nováka k celé věci se včera redaktorovi Deníku získat nepodařilo.

Jenže nového ředitele škola stále nemá. Proč? Stále ještě nebyl vypsán konkurz. Kraj prý čeká právě na vyjádření města k případnému slučování škol a podle toho vypíše výběrové řízení na ředitele samotného gymnázia, nebo nově vzniklé instituce.
Jako statutární zástupce tak nyní nese zodpovědnost za chod školy Danuše Vejrová. I ona se postavila proti spojení dvou školních subjektů. „To by nám v žádném případě neprospělo. Tyto školy jsou přece naprosto odlišné a gymnázium má úplně jiné poslání,“ podotkla Vejrová. Ta se nyní navíc potýká ještě s jedním velkým problémem.

S největší pravděpodobností se totiž nepodaří na září zajistit stravování studentů. V jídelně Prokopa Holého, kterou má ve své kompetenci město a kam žáci normálně docházejí na jídlo, totiž probíhá rekonstrukce, která nebude se začátkem školního roku dokončena. Opravy, které posunou začátek normálního chodu jídelny, má ve své kompetenci město.

„Původně byla rekonstrukce plánována na konec června a přes prázdniny s tím, že do začátku školního roku hotovo. Avšak do prvního výběrového řízení se nám nepřihlásil žádný zhotovitel. Řízení jsme opakovali, čímž se celá akce zdržela. Termín předání jídelny je 20. září, funkční by měla být nejdéle od 1. října vysvětlila tisková mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

„Pokusili jsme se narychlo zajistit náhradu, ale pro tak velký počet studentů je to v tuto chvíli takřka nemožné. Jinak však začne nový školní rok bez problémů,“ dodala zástupkyně školy, do které dochází necelých pět set studentů.