VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obcím se prodraží projednání přestupků v Havlíčkově Brodě

Havlíčkobrodsko – Zvýšit úhradu za projednávání přestupků pro okolní obce se rozhodlo město Havlíčkův Brod.

3.9.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Podle mluvčí městského úřadu Aleny Doležalové k tomu radnici vedla především stále stoupající náročnost přestupkového řízení. Obce nyní zaplatí za projednání přestupku městu Havlíčkův Brod 3 000 korun.

„Roste složitost přestupkového řízení, především v oblasti dokazování, zvyšují se i požadavky na kvalitu přestupkového spisu, který si dnes již nezadá se spisem soudním. Roste časová náročnost, která je potřebná na zpracování jednoho přestupku,“ vysvětlila Doležalová. Jak upřesňila, úhrada za projednání přestupku je dána rozdílem mezi náklady, přímými i nepřímými, které město nese, a výnosem který do rozpočtu města plyne z uložených pokut a náhrad nákladů řízení.

„Původní kalkulace vycházela z průměrné mzdy úředníka v roce 2001, nová kalkulace vychází z předpokládané průměrné mzdy úředníka na rok 2011. Službu obcím jsme poskytovali bez jakéhokoli navýšení deset let. Zatímco průměrný výnos z pokut a náhrad nákladů řízení se prakticky nezměnil a představuje asi 1500 korun, na zahájený případ, vedle osobních nákladů na práci úředníka, došlo i k nárůstu výdajů režijních. Jmenujme především náklady na energie a telekomunikační služby,“ poznamenala Doležalová.

Město Havlíčkův Brod je zatím jediné, které v oblasti přestupkového řízení sáhlo k navýšení úhrad.

V Chotěboři a Světlé úhrady nezvýšili

„U nás jsme úhrady nezvýšili,“ uvedla Bohuslava Vondrušková z Městského úřadu ve Světlé nad Sázavou. Veškeré předpisy a nařízení ohledně projednávání přestupků schválilo město v roce 2003, od té doby se nic nezměnilo. Nicméně i na Světelsku podle Vondruškové různých přestupků přibývá, ale není to nijak dramatické.

Úhrady nezvedlo ani město Chotěboř, ale tady přestupků nepřibylo. Přesto, že město Havlíčkův Brod zvedlo úhrady, obce, kterých se to dotýká, ani na okamžik neuvažují, že by se touto agendou začaly zabývat samy. „Pokud by městys smlouvu neuzavřel, musel by přestupky vyřizovat sám. Náhrady za právníka by byly zřejmě vyšší než při uzavření smlouvy,“ říká starosta České Bělé Václav Jaroš.

Stejný názor má i starostka Stříbrných Hor Marie Kollariková. „Řešit přestupky našich občanů na obecním úřadě by bylo nejen složité a nepříjemné, ale především bychom museli platit svého právníka, což by byl výrazný zásah do ekonomiky obecního úřadu,“ řekla starostka.
Navýšení počtu přestupků je podle mluvčí brodského městského úřadu Doležalové poměrně značné, ale samo o sobě nemá žádný vliv na výši požadované jednotkové úhrady od obcí.

„Například z 251 oznámených a 151 projednávaných přestupků v roce 2006 jsme se v roce 2010 dostali na 350 oznámených a 185 projednávaných přestupků,“ popsala situaci Doležalová, byť jak dodala, řada oznamovatelů se lekne nákladů řízení a návrh stáhne.

„Přesto, i nezahájená řízení mají svoje vlastní náklady a jestliže v roce 2006 připadalo na deset zahájených řízení šest a půl odložení, v roce 2010 to již bylo téměř devět odložení,“ upřesnila mluvčí.

„Typickým místem páchání přestupku jsou především hypermarkety a v nich odhalené pokusy o drobné krádeže. V občanských vztazích jde spíše o stálé klienty. Upozorňuji, že náš přehled nezachycuje přestupky, které jsou na místě řešeny blokovou pokutou, ať policií, tak strážníky,“ zdůraznila Doležalová.

Projednávání přestupků není příjemné ani z čistě lidského hlediska, zvlášť v případech, kdy se účastníci řízení neumějí chovat a nešetří nevybíravými výrazy.

„Konfliktním situacím se snažíme předcházet, pokud je to možné. V případě, že máme podezření, že by některý z účastníků řízení mohl být agresivní, spolupracujeme s městskou policií a vyžádáme si viditelnou přítomnost strážníků v budově. Samozřejmě, nepříjemného jednání si naše přestupkářky užijí dostatek, ale ke skutečné výtržnosti v posledních letech nedošlo,“ uzavřela mluvčí Doležalová.

Autor: Štěpánka Saadouni

3.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bludiště ze slámy z autorské dílny sochaře a malíře Michala Olšiaka je nově postavené na Farských humnech ve Žďáře nad Sázavou.
23

Děti si ve žďárském parku hrají v balících slámy

Ilustrační foto

Vražda mezi cizinci: Došlo k ní na ubytovně v Humpolci

Sáblíková bude pokračovat i po Pchjongčchangu

Žďár nad Sázavou – Odchod do sportovního důchodu? Ale kdeže. Láska ke sportu zvítězila. Martina Sáblíková přehodnotila své plány po olympijských hrách v Pchjongčchangu a hodlá se na dlouhém oválu se svými konkurentkami potkávat i nadále. Její fanoušci tak mohou mít radost.

O Krucemburskou kliku se bojovalo už popáté

Vysočina - V neděli se za přívětivého počasí v Krucemburku na dvou kurtech konal již 5. ročník parádního představení při turnaji čtyřher, který pro amatéry tradičně připravili Pavel a Míra Blažkovi s rodinami. Celkově panovala jako vždy uvolněná přátelská atmosféra, umocněna kvalitními výkony při zápasech a také operativním občerstvováním během náročných bojů.

Rožánek o sociálních sítích: Kdyby tam nebyl Ovčáček, svět by byl hezčí

Havlíčkův Brod - Třináctý ročník žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě už potřetí navštívil Filip Rožánek, mediální analytik a šéfredaktor týdeníku Marketing & Media. Studenti letní školy s ním měli možnost diskutovat o počátcích sociálních sítí u nás v Česku a také o jejich vlivu na současné mezilidské vztahy.

Odložené tašce zloděj neodolal

Havlíčkův Brod – Návštěva jednoho z klubů v brodské Žižkově ulici se jednomu z hostů pěkně prodražila. V neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno tu přišel o tašku se všemi věcmi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení