VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domov ve Věži zval na Den otevřených dveří

Věž – Den otevřených dveří v rámci Týdne sociálních služeb uspořádal Domov ve Věži u Havlíčkova Brodu, který pečuje o osm desítek klientů s chronickým duševním onemocněním.

12.10.2011
SDÍLEJ:

Domov ve Věži se snaží svým klientům vytvořit prostředí, kde se podle ředitelky Jaroslavy Kadlecové zaměstnanci i obyvatelé cítí jako jedna velká rodina. Hlavním cílem Domova je naučit klienty samostatnosti a v případě nouze jim včas podat pomocnou rukuFoto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

V současné době je toto zařízení na Vysočině jediné, které klienty tohoto typu přijímá.

Zřizovatelem zařízení je Kraj Vysočina. „Zařízení existuje od roku 2003, máme osmdesát klientů, polovinu obyvatel tvoří muži, druhou polovinu ženy. Posláním Domova ve Věži je zajištění pobytové služby v domově se zvláštním režimem pro osoby s chronickým duševním onemocněním, jimž není možné zajistit pomoc v přirozeném sociálním prostředí,“ informovala ředitelka domova Jaroslava Kadlecová.

Domov ve Věži je v Kraji Vysočina jediným svého druhu, který se zaměřuje na klienty chronicky duševně nemocné, příjem těchto klientů do domovů pro seniory běžného typu sociální zákon zakazuje. Proto není divu, že na umístění do Domova je sáhodlouhý pořadník.

Na umístění čeká stovka zájemců

„V České republice je takových zařízení minimum. Na umístění do našeho Domova čeká asi stovka zájemců, z toho šedesát je z Kraje Vysočina. Bohužel, vyhovět všem žádostem nemůžeme,“ povzdechla si ředitelka Kadlecová.

Možnost prohlédnout si prostory Domova využila například Marie Vávrová. „Kdysi jsem v domově pracovala jako vrchní kuchařka. Dnes už jsem v důchodu. Jak vidím, za tu dobu, co jsem tady nebyla, se zařízení hodně změnilo. Prostory jsou nádherné,“ svěřila se paní Marie. Že se v Domově v posledních letech mnohé změnilo, potvrdila i ředitelka Kadlecová. „Původní počet klientů se snížil z pětadevadesáti na osmdesát. Tím se zmenšil i počet obyvatel na jednotlivých pokojích. Dnes máme pokoje maximálně dvou, tří a čtyřlůžkové,“ upřesnila ředitelka s tím, že veškeré podrobnosti o provozu zařízení, jeho historii a možnostech přijetí najdou zájemci na webových stránkách Domova.

Budova bývalého zámečku prošla i náročnou stavební úpravou. Kompletně byla vyměněna střecha, okna, probíhá rozsáhlá rekonstrukce stropů. Obyvatelé Domova se mohou těšit například z moderního systému kluboven a společenských místností. Mohou se v rámci možností sebevzdělávat, mají přístup k počítači a internetu. V jedné části objektu vzniklo oddělení pracovních terapií.

„Klientům věnujeme všestrannou péči. Snažíme se je maximálně podporovat, aby se nám podařilo alespoň některé z nich začlenit zpět do běžného života, protože jejich věkový průměr je 59 let, některým však ještě není ani třicet,“ sdělila ředitelka Kadlecová a zdůraznila, že se Domov snaží vytvořit klientům domácí prostředí, kde mohou uplatňovat vlastní vůli a samostatně se rozhodovat.

Plánují zřídit chráněné bydlení

Tomu má sloužit i nový projekt, na kterém vedení Domova ve Věži už léta pracuje, ale zatím se ho nedaří uskutečnit z finančních důvodů. Chtěli bychom v příštím roce vytvořit asi sedm míst chráněného bydlení. Klienti by se starali sami o sebe, vařili si, učili se samostatnosti. Domov by jim byl pouze konzultantem.Ve spolupráci s Fokusem Vysočina, neziskovou organizací zaměřenou na duševně nemocné, by vykonávali práci v chráněných dílnách. Ti nejzdatnější by pak měli reálnou šanci odejít mimo Domov a mít svou vlastní domácnost,“ přeje si ředitelka Kadlecová.

V současné době se Domov snaží alespoň zapojovat klienty do běžného života v obci a účastní se všech místních akcí. Domov je navíc otevřené zařízení, klienti mohou volně odcházet i přicházet. Na jaře chce vedení Domova nechat zrevitalizovat zámecký park, který by měl být otevřen i pro veřejnost.

Autor: Štěpánka Saadouni

12.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zloděj si do firmy došel pro nářadí

Ilustrační fotografie.
AKTUALIZOVÁNO

Bouřka a silný vítr vyvracely stromy a komplikovaly dopravu

V Jihlavě hoří hala společnosti na zpracování dřeva

Jihlava – Hned jedenáct jednotek hasičů zasahuje od brzkého rána u požáru ve společnosti zabývající se zpracováním dřeva v ulici Na Hranici v Jihlavě. Vyhlášen tam byl třetí stupeň požárního poplachu.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Hospodští v Havlíčkově Brodě nereagují na nabídku malých pivovarů

Havlíčkův Brod – Majitelé hospod na Havlíčkobrodsku prozatím nevyužívají rozmanitých možností, které jim nedávná pivní revoluce nabídla. Nová generace pivařů začíná naplňovat hospody, ale lokální hospodští na moderní vlnu dosud nezareagovali a nabídka piv na pípách zůstává stejná.

Poškozenou vázu v muzeu nahradila kopie světelského kamenosochaře

Lipnice nad Sázavou – V kamenosochařském středisku v Lipnici nad Sázavou vznikla kopie vázy z 18. století, která teď tvoří jednu z dominant novoměstského zámku. Věrnou kopii pískovcové vázy vytvořil student světelské akademie Nicolas Vrána v rámci své maturitní práce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení