VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poradna pro neslyšící má vážné finanční problémy

Havlíčkův Brod – Nové kompenzační pomůcky, které si mohli handicapovaní koupit nebo zdarma půjčit, představila v rámci Dne otevřených dveří poradna Svazu neslyšících a nedoslýchavých v Havlíčkově Brodě.

13.10.2011
SDÍLEJ:

Speciální budík sluchově postiženého člověka upozorní nejen světelným signálem, ale i vibrací. To byla jedna z moderních kompenzačních pomůcek, které klientům poradny v rámci Týdne sociálních služeb představila Jiřina Kocmanová (vpravo). Foto: DENÍK/Štěpánka Saadouni

Poradna tím vstoupila do akce Týden sociálních služeb, který se na Vysočině koná již potřetí. „Většinu těchto pomůcek jsme představili již na veletrhu sociálních služeb v Havlíčkově Brodě. Mezi novinky patří například sluchadla firmy Widex nebo speciální zesilovače firmy Anticer Plzeň,“ říká za vedení poradny Jiřina Kocmanová.

Například prostřednictvím osobního zesilovače může sluchově postižený nejen poslouchat rádio a televizi, ale také komunikovat s okolím.

Klientů přibývá

Další typ osobního zesilovače zase umožní handicapovanému dobře slyšet, aniž by používal tradiční sluchadlo, za které se někteří handicapovaní stydí nebo ho nemohou nosit ze zdravotních důvodů.

„Klientů nám v poslední době v poradně přibývá. Díky i pravidelným informacím v Deníku, si na nezájem stěžovat nemůžeme, ale co nám chybí, jsou finanční prostředky,“ posteskne si Kocmanová.

Jak upřesňuje, k nejdražším položkám, které Svaz neslyšících a nedoslýchavých za provoz poradny hradí, je nájemné. „Nájem nám automaticky roste, tak jako všude jinde. V současné době zaměstnáváme pouze jednoho pracovníka, a to za částku téměř symbolickou. Získávat peníze od klientů nebo z různé podnikatelské či obchodní činnosti ze zákona nesmíme. Jedinou šancí, jak uhradit nájem a služby s tím spojené, jsou sponzorské dary. S napětím očekáváme, co nám přinese příští rok,“konstatuje Kocmanová.

Proto i letos žádala poradna pro neslyšící město Havlíčkův Brod o finanční dotaci. Jak připomíná, podařilo se Svazu neslyšících v Havlíčkově Brodě získat od města například účelově vázanou dotaci v rámci projektu Město bez bariér.

„Uspořádali jsme v souladu s podmínkami dotace kulturně společenskou akci, která měla za cíl odstranit bariéry mezi světem neslyšících a osob zdravých a učit je vzájemně spolu komunikovat. Jak jsme ale zjistili, není nic výjimečného, že člověk slyšící vůbec netuší, jak mluvit s někým, kdo má sluchovou vadu,“ vypráví Kocmanová průběh netradičního společenského večera.

Podle Kocmanové nejsou neslyšící jedinou organizací, která je v současné době ve finanční tísni. „Ještě loni byla v našich prostorách otevřena poradna pro handicapované, která pomáhala klientům bez ohledu na typ postižení. Letos poradna skončila. Nejsou na ni peníze. Poradny tohoto typu ale končí z finančních důvodů na území celé republiky. Zůstanou zachovány ojediněle snad jen poradny v rámci kraje a ve velkých městech, Praze a Brně,“ popisuje Kocmanová situaci, v níž se dnes prakticky všechny poradenské organizace pro handicapované nacházejí.

Poradna pro neslyšící spolupracuje hlavně s externisty, kteří pro ni vykonávají svoji činnost zdarma. „Máme jednoho externistu, který navštěvuje klienty doma. Poradí, pomůže zajistit opravu sluchadel. Vesměs se jedná o klienty ve vysokém věku nebo nemocné,“ upřesňuje Kocmanová.

Autor: Štěpánka Saadouni

13.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Brodský klub Oko prochází velkými změnami. Na konci června byla dokončena renovace fasády a nyní se pracuje na přestavbě části prostor, kde má vzniknout kavárna.
2

Návštěvníky brodského klubu OKO čeká mnoho změn, vzniká nová kavárna

Zdeněk Svěrák v zajetí fanoušků

Hosté na veletrhu: Dorazí Zdeněk Svěrák i Robert Fulghum

Minimální život

Tak nám minimální mzda z rozhodnutí vlády vyroste na 12 tisíc korun. Vládní opozice je samozřejmě proti. V tom případě by stálo za to poznamenat, že když se ve vládních kuloárech hovoří o zvyšování mezd pro poslance a senátory, tak opozice ani nepípne. Proti zvyšování vlastní mzdy by přece protestoval jen blázen!

Policisté pátrají po šestnáctileté Jenifer z Brodu

Havlíčkobrodsko – Pelhřimovštví kriminalisté žádají veřejnost o pomoc při pátrání po pohřešované šestnáctileté dívce z Havlíčkova Brodu.

Řidič při předjíždění podcenil situaci a skončil v příkopu

Ledeč nad Sázavou – Lehkým zraněním skončila dopravní nehoda, která se stala v úterý 22. srpna mezi obcí Mrzkovice a Ledčí nad Sázavou.

Na ledečském hradě se natáčela nová pohádka, bude mít čertovské téma

Ledeč nad Sázavou – Ledečským hradem se několik dní proháněli filmaři. Natáčela se zde pohádka Čertí Brko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení